Az óraátállítás világszerte megosztja az embereket, és melynek célja, hogy jobban kihasználjuk a természetes fényt, valamint hogy energiát spóroljunk meg. Az óraátállításról és annak hatásairól sokféle vélemény és tanulmány létezik, de egyre többen azt állítják, hogy ez a rendszer ma már elavult és szükségtelen.
Számos kritika éri az óraátállítást, egyesek szerint pusztítóbb, mint a covid, de akár vallásháborút is okozhat. Ettől függetlenül idén is lesz őszi óraátállítás, a téli időszámítás kezdete október 29-e, ekkor kell hajnali 3:00 órakor 2:00 órára visszaállítani az órákat.
A nyári és téli időszámítás
Hivatkozás másolásaA tavaszi óraátállításkor egy órával tovább tart a nappal, az őszi visszaállításkor egy órával hosszabb az éjszaka. Így próbáljuk optimalizálni az ébren töltött napsütéses órák stzámát, hogy kevesebb mesterséges fényt használjunk, ezzel csökkentve az energiaszükségletet.
Kritikák
Hivatkozás másolásaSokan kritizálják az óraátállítást, mondván, hogy napjainkban, amikor az energiatakarékos technológiák egyre elterjedtebbek, már nincs szükség a régi időszámítási módszerekre. A kritikusok azt is felhozzák, hogy az óraátállítás negatív hatással lehet az emberek biológiai órájára, alvási mintáira, és egészségére. Egyes tanulmányok azt is megállapították, hogy az óraátállításnak lehetnek negatív hatásai a mentális egészségre és a balesetek gyakoriságára.
Viták az Európai Unióban
Hivatkozás másolásaSzámos országban, beleértve az Európai Uniót is, folyamatban vannak a viták az óraátállítás jövőjéről. Az Európai Parlament 2019-ben szavazott arra, hogy 2021-től megszűnik az óraátállítás az EU-ban, de a döntés végső megvalósítása az egyes tagállamok kezében van, és sok országban még mindig folynak erről a tárgyalások.
Magyarország és az óraátállítás
Hivatkozás másolásaMagyarország esetében is kérdéses, hogy mi lesz az óraátállítás jövője. Jelenleg még érvényben van, de a közvélemény és az érintett szakemberek körében is egyre nő az igény a változásra. A téli és nyári időszámítás kérdése minden évben felmerül, és az emberek egy része szeretné, ha a kormány megszüntetné az óraátállítást.
Mit hoz a jövő?
Hivatkozás másolásaA kritikák ellenére van néhány érv, amely mellett szól, például a napfény jobb kihasználása és az energiamegtakarítás. A közeljövőben számos országban, köztük Magyarországon is, döntések várhatók ebben a kérdésben, amelyek hatással lesznek a társadalmi és gazdasági életre.
Kapcsolódó cikkek
- Megvan a hosszú élet titka: döbbenetes, de így tényleg lassíthatod az öregedést Az utazás késleltetheti az öregedési folyamatot, és javíthatja a fizikai és mentális egészséget - derült ki a Journal of Travel Research című folyóiratban megjelent új tanulmányból, amelyet az ausztráliai Edith Cowan Egyetem (ECU) kutatói végezték el.
- Fáradt, fáj a feje és még lázas is? Lehet, hogy elkapta a Covid új variánsát Az XEC-variánst még júniusban azonosították a szekemberek és az előrejelzések szerint hamarosan domináns típussá válhat Európában.
- Előbb vagy utóbb mindenkibe ültetnek agyi chipet? Rengeteg tudós dolgozik azon, hogy olyan agy-számítógép interfészeket fejlesszenek, amelyek a memóriavesztéstől kezdve a beszédhibákon át a bénulásig mindenre alkalmazhatóak. Elon Musk, a Neuralink egyik alapítója pedig azt mondta, hogy a vállalatának hosszú távú cálja az, hogy "szuperképességeket adjon az embereknek." De vajon előfordulhat az, hogy a jövőben mindnyájan egy chippel a fejünkben éljünk?
- Ettől tartottunk: jön a hideg, hamarosan ismét berobbanhat a koronavírus-járvány A szakemberek egyetértenek abban, hogy az ideiglenesen csökkenő esetszámok után várható, hogy a tél során ismét berobbanhat majd a koronavírus-járvány.