Az óraátállítás világszerte megosztja az embereket, és melynek célja, hogy jobban kihasználjuk a természetes fényt, valamint hogy energiát spóroljunk meg. Az óraátállításról és annak hatásairól sokféle vélemény és tanulmány létezik, de egyre többen azt állítják, hogy ez a rendszer ma már elavult és szükségtelen.
Számos kritika éri az óraátállítást, egyesek szerint pusztítóbb, mint a covid, de akár vallásháborút is okozhat. Ettől függetlenül idén is lesz őszi óraátállítás, a téli időszámítás kezdete október 29-e, ekkor kell hajnali 3:00 órakor 2:00 órára visszaállítani az órákat.
A nyári és téli időszámítás
Hivatkozás másolásaA tavaszi óraátállításkor egy órával tovább tart a nappal, az őszi visszaállításkor egy órával hosszabb az éjszaka. Így próbáljuk optimalizálni az ébren töltött napsütéses órák stzámát, hogy kevesebb mesterséges fényt használjunk, ezzel csökkentve az energiaszükségletet.
Kritikák
Hivatkozás másolásaSokan kritizálják az óraátállítást, mondván, hogy napjainkban, amikor az energiatakarékos technológiák egyre elterjedtebbek, már nincs szükség a régi időszámítási módszerekre. A kritikusok azt is felhozzák, hogy az óraátállítás negatív hatással lehet az emberek biológiai órájára, alvási mintáira, és egészségére. Egyes tanulmányok azt is megállapították, hogy az óraátállításnak lehetnek negatív hatásai a mentális egészségre és a balesetek gyakoriságára.
Viták az Európai Unióban
Hivatkozás másolásaSzámos országban, beleértve az Európai Uniót is, folyamatban vannak a viták az óraátállítás jövőjéről. Az Európai Parlament 2019-ben szavazott arra, hogy 2021-től megszűnik az óraátállítás az EU-ban, de a döntés végső megvalósítása az egyes tagállamok kezében van, és sok országban még mindig folynak erről a tárgyalások.
Magyarország és az óraátállítás
Hivatkozás másolásaMagyarország esetében is kérdéses, hogy mi lesz az óraátállítás jövője. Jelenleg még érvényben van, de a közvélemény és az érintett szakemberek körében is egyre nő az igény a változásra. A téli és nyári időszámítás kérdése minden évben felmerül, és az emberek egy része szeretné, ha a kormány megszüntetné az óraátállítást.
Mit hoz a jövő?
Hivatkozás másolásaA kritikák ellenére van néhány érv, amely mellett szól, például a napfény jobb kihasználása és az energiamegtakarítás. A közeljövőben számos országban, köztük Magyarországon is, döntések várhatók ebben a kérdésben, amelyek hatással lesznek a társadalmi és gazdasági életre.
Kapcsolódó cikkek
- Sokkoló dolog derült ki sokak kedvenc konyhai eszközéről: mégsem olyan egészséges az air fryer? Sokkoló dolog derült ki sokak kedvenc konyhai eszközéről: az utóbbi években hatalmas népszerűségre tettek szert az úgynevezett air fryer-ek, most azonban kiderült, hogy mérgező lehet az étel, amit készítünk.
- Megkongatta a vészharangot Müller Cecília, most nagy a baj A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ visszahívott egy sokak által használt gyógyszert.
- Mentális zavarra utalhat, ha túl sok olvasatlan e-mailed van Ha a telefonodon több ezer fotó van, amelyeken végig kell görgetned, hogy megtaláld, amit keresel, vagy ha a telefonod tárhelye mindig tele van, mert vonakodsz bármit is törölni, még az olvasatlan e-maileket is, akkor lehet, hogy digitális gyűjtögető vagy.
- "A munka és a magánélet egyensúlya felesleges" – nagyon durva javaslattal állt elő egy üzletember Narayana Murthy milliárdos üzletember, az Infosys alapítója nemrég arról beszélt, hogy Indiának akkora lemaradást kellene behoznia a fejlettségi szintjében, hogy a heti öt napos munkahét bőven kevés ehhez.