Hirdetés

Megállíthatatlan az USA, újabb durva pert indítottak a TikTok ellen

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Az amerikai kormány új pert indított a TikTok ellen, azzal vádolva a közösségi médiavállalatot, hogy jogellenesen gyűjti a gyermekek adatait, és nem reagált, amikor a szülők megpróbálták törölni gyermekeik fiókját.

Az Igazságügyi Minisztérium szerint a cég gyakorlata a gyermekek magánéletének "tömeges" megsértését jelentette, dacolva a törvényekkel, amelyek előírják, hogy az online cégeknek szülői beleegyezést kell kérniük a 13 év alattiak adatainak gyűjtéséhez.

A tisztviselők szerint a cég és az anyavállalat ByteDance "visszaeső elkövetők", és kiemelték, hogy 2019-ben már indítottak egy hasonló pert ellenük - írja a BBC.

A TikTok vitatta az állításokat, és azt mondta, hogy "büszke" a gyermekek védelmére tett erőfeszítéseire.

A közösségi oldal azt állítja, hogy proaktívan eltávolította a kiskorú felhasználókat, és önkéntes alapon védelmet vezetett be, például alapértelmezett képernyőidő-korlátokat és további adatvédelmi őröket a kiskorúak számára.

"Nem értünk egyet ezekkel az állításokkal, amelyek közül sok olyan múltbeli eseményre és gyakorlatra vonatkozik, amelyek tényszerűen pontatlanok, vagy amelyekkel már foglalkoztunk" - mondta egy szóvivő.

"Büszkék vagyunk a gyermekek védelmére tett erőfeszítéseinkre, és továbbra is frissítjük és fejlesztjük a platformot".

A panasz fokozza a nyomást a TikTok-ra és a kínai anyavállalatra, a ByteDance-re, amelyek már korábban is harcoltak az Egyesült Államokkal egy olyan törvény miatt, amely a vállalat kitiltásával fenyeget az országból.

A beadványban az USA azzal vádolta a TikTokot, hogy "hiányos" módszereket alkalmaz a gyermekek által létrehozott fiókok szűrésére, és akadályozza a szülőket, amikor azok megpróbálják törölni azokat.

A szülők 1700 darab, 2019 és 2020 között készült fiók törlésére irányuló kérésének felülvizsgálata során kiderült, hogy a beadvány szerint a fiókok 30 százaléka még 2021 novemberében is aktív volt.

A kiskorúként megjelölt fiókok felülvizsgálatával megbízott moderátorok csak akkor voltak jogosultak eljárni, ha a gyermek életkorának kifejezett beismerését látták, miközben korlátozott hozzáférést kaptak a felhasználói videókhoz.

A tisztviselők azt kérték a bíróságtól, hogy rendelje el a TikTok tevékenységének leállítását, és határozzon meg büntetéseket az egyes jogsértésekért.

"Erre az intézkedésre azért van szükség, hogy megakadályozzuk, hogy az alperesek, akik visszaeső elkövetők, szülői beleegyezés vagy ellenőrzés nélkül gyűjtsék és használják fel a kisgyermekek személyes adatait" - mondta Brian Boynton főügyészhelyettes, az igazságügyi minisztérium polgári osztályának vezetője.

A TikTok a világ legnépszerűbb közösségi médiaplatformjai közé tartozik, világszerte több mint 1 milliárd, az Egyesült Államokban pedig több mint 170 millió felhasználója van.

A Pew Research felmérései szerint a 13-17 év közötti amerikai tizenévesek több mint 60 százalékaa használja a platformot, több mint felük napi rendszerességgel.

A kereset szerint az amerikai kormány "véget kíván vetni" a TikTok állítólagos "jogellenes, tömeges és tömeges beavatkozásának a gyermekek magánéletébe".

A vállalatot az Egyesült Királyságban és Európában is megbírságolták már hasonló ügyek miatt.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés