Hirdetés

Egyre közelebb a világháború? Már brit fegyverekkel lövik az ukránok az orosz területeket, Putyin brutális fenyegetést küldött

Virág Sára portré Virág Sára

A brit fegyverekkel való rakétatámadás egy nappal azután történt, hogy Kijev amerikai fegyverekkel Oroszország területén belülre mért csapást. Az oroszok hiperszonius interkontinentális rakétával válaszoltak. Putyin brutális fenyegetést küldött. 

Ukrajna a háború kezdete kezdete óta most először lőtt támadta Oroszországot brit gyártmányú Storm Shadow rakétákkal - közölte több forrás is a Guardiannal. A támadásról szóló döntés válaszképpen született arra, hogy több mint 10 000 észak-koreai katona érkezett Oroszországba, az orosz-ukrán határra, ami több szakértő szerint is a konfliktus egyértelmű eszkalációját jelzi. 

A lap a hét elején számolt be arról, hogy az Egyesült Királyság hamarosan jóváhagyja a Storm Shadow rakéták Oroszországon belüli használatát, miután Joe Biden hasonló intézkedést hozott az amerikai Atacms fegyverek esetében. A közösségi médiára több videó is felkerült, amelyeken azt lehetett látni, hogy nagyjából 12 rakéta csapódott be egy helyre. A célpont valószínűleg egy parancsnoki központ volt Maryno faluban – ez az akció az első alkalom, ami a brit fegyverek használatát támasztja alá. Az ukrán média beszámolója szerint a parancsnoki központot orosz és észak-koreai katonák használták. 

A Telegram üzenetküldő alkalmazásban több kép is terjedt a szétesett rakéta állítólagos darabjairól, amiket Kurszk régiójában találtak meg. Trevor Ball fegyverszakértő, aki korábban az amerikai hadsereg alkalmazásban állt, azt mondta, hogy a képeken valóban Storm Shadow-töredékek láthatóak, azt azonban nem lehet megmondani, hogy ezek régiek-e vagy most készültek. Az Egyesült Királyság nem erősítette meg hivatalosan az információt, bár John Healey védelmi miniszter a parlament alsóházában tartott beszédében utalt a történtekre. 

Ez pedig jelentős fordulat a brit-ukrán kapcsolatokban, Kijev ugyanis nemrég még azt kifogásolta, hogy a brittek nem szállítanak több Storm Shadow-rakétát. Az Egyesült Királyságot állítólag annyira rosszul érintette a kritika, hogy ez is hozzájárult a szemléletváltáshoz. Egy másik fontos lépés pedig a Biden-adminisztráció véleményének megváltoztatása volt, ugyanis a Storm Shadow rakétákat egy nappal az amerikai fegyverek használata után vetették be Oroszország ellen. 

A Storm Shadow rakéták angol-francia cirkálórakéták, amelyek maximális hatótávolsága nagyjából 250 km, és amelyeket eddig leginkább olyan krími célpontok ellen vetettek be, mint az oroszok fekete-tengeri haditengerészeti parancsnoksága. Emellett még bunkerek és lőszerraktárak támadására is nagyon hasznos. Vlagyimir Putyin arra figyelmeztette a nyugati szövetségesket, hogy ha brit és amerikai fegyvereket vetnek be orosz területek ellen, azt úgy fogja értékelni, mintha közvetlenül a NATO-val állna háborúban, a szakértők azonban ezt csak üres fenyegetésnek nevezték. 

Durva orosz válaszcsapás, Putyin hideglelős beszéde

Hivatkozás másolása

Csapást mért az orosz hadsereg az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre - közölte csütörtök este televíziós bejelentésben Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Elmondta, hogy az Oresnyik (Mogyorós) harci körülmények között történő tesztelése válasz volt arra, hogy az ukrán hadsereg az oroszországi brjanszki régióra amerikai ATACMS rakétákkal, a kurszkira pedig brit Storm Shadow rakétákkal mért csapást. Ezzel az orosz elnök szerint az Ukrajnában vívott háborúban megjelentek a globális jellegű elemek.

Putyin bejelentette, hogy az eszkalációra Oroszország tükörválaszt fog adni. Mint mondta, Moszkva a békés eszközöket részesíti előnyben, de kész az események bármilyen alakulására, "mindig lesz válasz".

"Feljogosítva tartjuk magunkat arra, hogy fegyvereinket azoknak az országoknak a katonai létesítményei ellen alkalmazzuk, amelyek megengedik, hogy fegyvereiket a mi létesítményeink ellen használják" - mondta Putyin.

Határozott és tükörválaszt ígér az orosz elnök

Hivatkozás másolása

"A legújabb rakétarendszereink további tesztjei során célként meghatározandó objektumokat az Oroszországi Föderációt érő biztonsági fenyegetések alapján fogjuk kijelölni" - tette hozzá.

Közölte, hogy az Oresnyik ballisztikus rakéták 10 Mach sebességgel, azaz másodpercenként 2,5-3 kilométeres sebességgel támadnak. Putyin szerint a Juzsmast támadó rakéta hagyományos robbanótöltetet hordozott.

Mint mondta, ennek a rakétarendszernek a harci tesztelése a NATO-országok agresszív fellépésére válaszul folyik. Bejelentette, hogy Oroszország előzetesen fel fogja ajánlani az ukrán civileknek és a baráti országok állampolgárainak, hogy rakéták bevetése előtt hagyják el a veszélyzónát.

"Az agresszív akciók eszkalációja esetén szintén határozott és tükörválaszt fogunk adni. Azt javaslom, hogy azoknak az országoknak a vezető elitjei, amelyek katonai kontingenseik Oroszország elleni bevetésének terveit szövögetik, komolyan gondolják át ezt" - fogalmazott az orosz elnök.

Hangot adott álláspontjának, hogy az Egyesült Államok hibát követett el a közepes és kisebb hatótávolságú rakéták betiltásáról kötött INF-egyezmény felmondásával.

Az oroszok szerint a nyugati rakéták nem befolyásolják a háború menetét

Hivatkozás másolása

Putyin elmondta, hogy kedden hat ATACMS rakéta, csütörtökön pedig egy Storm Shadow rendszer mért csapást Oroszország belsejében lévő célpontokra Kurszk és Brjanszk megyében. A brjanszki régióban egy lőszerraktárban keletkezett tűz, amelyet eloltottak, áldozatok és súlyos károk nélkül. A kurszki régióban a támadás egy orosz vezetési pont ellen irányult. Közölte, hogy a létesítmény külső őrségében és kiszolgáló személyzetében voltak halottak és sebesültek, a parancsnokok körében viszont nem.

Leszögezte, hogy a csapás során az ellenség céljai nem valósultak meg, a nagy hatótávolságú fegyverek bevetése nem képes befolyásolni a "különleges hadművelet" menetét.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés