Csapást mért az orosz hadsereg az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre - közölte csütörtök este televíziós bejelentésben Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Elmondta, hogy az Oresnyik (Mogyorós) harci körülmények között történő tesztelése válasz volt arra, hogy az ukrán hadsereg az oroszországi brjanszki régióra amerikai ATACMS rakétákkal, a kurszkira pedig brit Storm Shadow rakétákkal mért csapást. Ezzel az orosz elnök szerint az Ukrajnában vívott háborúban megjelentek a globális jellegű elemek - írja az MTI.
Putyin bejelentette, hogy az eszkalációra Oroszország tükörválaszt fog adni. Mint mondta, Moszkva a békés eszközöket részesíti előnyben, de kész az események bármilyen alakulására, "mindig lesz válasz".
"Feljogosítva tartjuk magunkat arra, hogy fegyvereinket azoknak az országoknak a katonai létesítményei ellen alkalmazzuk, amelyek megengedik, hogy fegyvereiket a mi létesítményeink ellen használják" - mondta Putyin.
"A legújabb rakétarendszereink további tesztjei során célként meghatározandó objektumokat az Oroszországi Föderációt érő biztonsági fenyegetések alapján fogjuk kijelölni" - tette hozzá.
Közölte, hogy az Oresnyik ballisztikus rakéták 10 Mach sebességgel, azaz másodpercenként 2,5-3 kilométeres sebességgel támadnak. Putyin szerint a Juzsmast támadó rakéta hagyományos robbanótöltetet hordozott.
Mint mondta, ennek a rakétarendszernek a harci tesztelése a NATO-országok agresszív fellépésére válaszul folyik. Bejelentette, hogy Oroszország előzetesen fel fogja ajánlani az ukrán civileknek és a baráti országok állampolgárainak, hogy rakéták bevetése előtt hagyják el a veszélyzónát.
"Az agresszív akciók eszkalációja esetén szintén határozott és tükörválaszt fogunk adni. Azt javaslom, hogy azoknak az országoknak a vezető elitjei, amelyek katonai kontingenseik Oroszország elleni bevetésének terveit szövögetik, komolyan gondolják át ezt" - fogalmazott az orosz elnök.
Hangot adott álláspontjának, hogy az Egyesült Államok hibát követett el a közepes és kisebb hatótávolságú rakéták betiltásáról kötött INF-egyezmény felmondásával. Mint azt a naphire.hu is megírta, Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével. Arról is írtunk, hogy az Egyesült Államok döntése segíthet Kijevnek megvédeni az oroszországi Kurszki területen lévő lábát, amelyet befolyással bír az esetleges háborús tárgyalásokon, de elemzők szerint az engedély túl későn érkezhet ahhoz, hogy megváltoztassa a háború menetét.
Putyin elmondta, hogy kedden hat ATACMS rakéta, csütörtökön pedig egy Storm Shadow rendszer mért csapást Oroszország belsejében lévő célpontokra Kurszk és Brjanszk megyében. A brjanszki régióban egy lőszerraktárban keletkezett tűz, amelyet eloltottak, áldozatok és súlyos károk nélkül. A kurszki régióban a támadás egy orosz vezetési pont ellen irányult. Közölte, hogy a létesítmény külső őrségében és kiszolgáló személyzetében voltak halottak és sebesültek, a parancsnokok körében viszont nem.
Leszögezte, hogy a csapás során az ellenség céljai nem valósultak meg, a nagy hatótávolságú fegyverek bevetése nem képes befolyásolni a "különleges hadművelet" menetét.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Halálos vihar csapott le az Egyesült Királyságra, komoly károkat okozott a Darragh vihar Két halálos áldozata van a Nagy-Britannia nyugati és déli térségein szombaton végigvonult, Darragh névre keresztelt viharnak, amely komoly károkat és áradásokat okozott az érintett országrészekben.
- Mégis mi történt Szíriában? Ezért menekült el Bassár el-Aszad Az el-Aszad család 53 éven át vasököllel irányította Szíriát. Ennek most vége.
- Rémisztő, ami a magyar határon történik: megszólalt a rendőrség Az orosz-ukrán háború kitörése óta továbbra is több ezer menekült érkezik naponta Magyarország területére a háború sújtotta szomszédos országból.
- A pokol szabadul Európára a szír diktátor bukásával - megszólalt a szakértő Ahogy azt korábban a Nap Híre is megírta, a lázadók bevették Damaszkuszt, ezt követően pedig Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott a szír fővárosból.