Azt már régóta lehet tudni, hogy a túl sok képernyőidő negatívan hathat a fejlődő elmére, a svéd egészségügyi tisztviselők azonban most még szigorúbb javaslatot fogalmaztak meg: szerintük a kisgyermekek esetében teljesen be kellene tiltani a digitális média és a tévé használatát, ugyanis azok rossz alváshoz, mentális- és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethetnek.
Svédország közegészségügyi hivatala kifejezetten azt javasolja, hogy a 2 év alatti gyerekeknek tilos legyen használniuk az eszközöket - írja a New York Post. Azt is előírták, hogy a 2 és 5 év közötti gyerekek legfeljebb egy órát tölthetnek naponta a képernyő előtt, míg a 6 és 12 év közöttiek esetében naponta legfeljebb egy-két órát javasolnak. A hivatal szerint a 13 és 18 év közötti tinédzserek nem tölthetnek három óránál több időt a képernyő előtt.
Az állami intézmény emellett óva intette a tinédzsereket attól is, hogy lefekvés előtt valamilyen képernyőt bámuljanak, sőt, szerintük a kütyüket éjszakára teljesen ki kell zárni a hálószobából. A javaslatok éppen a globális internetfüggőségi válság közepette születtek. "Túl sokáig engedtük, hogy az okostelefonok és más képernyők a gyermekeink életének minden területére behatoljanak" - mondta a svéd közegészségügyi miniszter, Jakob Forssmed.
Forssmed azt állítja, hogy a svéd tinédzserek napi 6 és fél órát töltenek a készülékek előtt az iskolaidőn kívül. A tanulmányokból pedig az is kiderült, hogy az amerikai tinédzserek még ennél is többet, körülbelül napi 8 órát és 39 percet nyomkodják a telefonjukat.
Forssmed szerint az állandó telefonnyomkodás miatt kevés idő maradt a közösségi tevékenységekre, a fizikai aktivitásra, de még az alvásra is. Azt állítja, hogy Svédországban "alvásválság" van, a tizenévesek 50%-a pedig amiatt nem alszik eleget, mert állandóan a közösségi médiában szörföl.
A philadelphiai Drexel Egyetem kutatói felfedezték, hogy azoknál a csecsemőknél és kisgyermekeknél, akiknek megengedik, hogy a képernyő előtt töltsenek időt, nagyobb valószínűséggel fordulnak elő atipikus szenzoros viselkedések, amelyek az olyan idegrendszeri fejlődési zavarokhoz kapcsolódnak, mint az autizmus és a figyelemhiányos/hiperaktivitási zavar. Emellett hajlamosabbak lehetnek a kirohanásokra is, mivel a technológiafüggő kisgyerekek nem érintkeznek a szüleikkel vagy más gyerekekkel, ami segít nekik megtanulni szabályozni az érzelmeiket. És sajnos ez egy ördögi kör, ugyanis a dühkitörések gyakran arra késztetik a szülőket, hogy a gyerek kezébe adja a telefont, hogy azzal megnyugtassa.
Korábban a naphire.hu írt arról is, hogy a szakértők meglepően kevés óraszámot javasolnak, amit a gyerekek a képernyő előtt tölthetnek, és arról is írtunk már, hogy súlyos viselkedési problémákhoz vezethet, ha túl korán adunk a gyerekek kezébe kütyüket.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas áttörés: Elon Musk legújabb agyi chipjével a vakok visszanyerhetik a látásukat Elon Musk Neuralink nevű cége megkapta az "áttörést jelentő eszköz” státuszt egy olyan implantátumra, amelynek célja, hogy vak betegek visszanyerjék látásukat.
- Megvan a hosszú élet titka: döbbenetes, de így tényleg lassíthatod az öregedést Az utazás késleltetheti az öregedési folyamatot, és javíthatja a fizikai és mentális egészséget - derült ki a Journal of Travel Research című folyóiratban megjelent új tanulmányból, amelyet az ausztráliai Edith Cowan Egyetem (ECU) kutatói végezték el.
- Fáradt, fáj a feje és még lázas is? Lehet, hogy elkapta a Covid új variánsát Az XEC-variánst még júniusban azonosították a szekemberek és az előrejelzések szerint hamarosan domináns típussá válhat Európában.
- Előbb vagy utóbb mindenkibe ültetnek agyi chipet? Rengeteg tudós dolgozik azon, hogy olyan agy-számítógép interfészeket fejlesszenek, amelyek a memóriavesztéstől kezdve a beszédhibákon át a bénulásig mindenre alkalmazhatóak. Elon Musk, a Neuralink egyik alapítója pedig azt mondta, hogy a vállalatának hosszú távú cálja az, hogy "szuperképességeket adjon az embereknek." De vajon előfordulhat az, hogy a jövőben mindnyájan egy chippel a fejünkben éljünk?