Az idén március 31-re, azaz húsvétvasárnapra esik majd az első, tavaszi óraátállítás időpontja. Most egy órával előre tekerjük az órát, ami azt jelenti, hogy hajnal 2-kor már hajnal 3 óra lesz, így ezen az éjszakán a megszokottnál egy órával kevesebbet tudunk majd aludni. Az óraátállítás sok negatív következménye mellett most egy kedvező hozadéka is lesz.
Az óraátállítás negatív következményeire rengeteg bizonyíték létezik a szakirodalomban. Egyes kutatások például arra mutattak rá, hogy a szokás nyomán látványosan, 30 százalékkal ugrik meg a halálos közlekedési balesetek száma az óraátállítást követően, a munkahelyi balesetek száma pedig 6 százalékkal nőtt az átállítást követő első hétfő során. Az orvosi műhibák száma 19 százalékkal nő meg az óraátállítás utáni héten, a szívrohamok száma 29, az agyvérzéseké 8, a depressziós tünetekkel jelentkező beteget száma pedig 11 százalékkal nőtt meg ugyanezen időszak során - írja az Infostart a HVG cikke nyomán.
Amit azonban mindannyian érzékelünk az óraátállítás reggelén, az a fáradtság, kialvatlanság, és emellett az időérzékünket is összezavarhatja a szokás. Ami azonban jó hír, hogy idén az óraátállítás épp húsvétvasárnapra esik, ami azt jelenti, hogy hétfőn a többségnek szabadnapja lesz, emiatt az átállás nem lesz olyan éles, és nem feltétlenül kell olyan korán kelni.
Az elmúlt évtized során egyre több ország hagyta maga mögött az óraátállítás szokását: egy tavalyi kutatás szerint míg korábban a bolygó országainak fele állítgatta az órát, ma már csak az államok harmada él a szokással. Európai Unióban már 2018-ben előterjesztett egy olyan tervezetet, ami megszüntetné a szokást, de a végső döntés még várat magára.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Riasztó jel: 2024 lesz a világ legmelegebb éve Mostanra "gyakorlatilag biztossá vált", hogy 2024 – amely évet heves hőhullámok és halálos viharok tarkították – minden idők legmelegebb éve lesz a világon - derül ki az európai klímaszolgálat előrejelzéséből.
- Megkongatta a vészharangot Müller Cecília hivatala, súlyos baj van ezzel a gyógyszerrel A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) minőségi hiba miatt kivonta a forgalomból a Bitinex kemény kapszula egyik gyártási tételét - közölte a hivatal.
- Sokkoló dolgot fedezett fel egy új kutatás: komoly gondokat okozhat több népszerű élelmiszer is Súlyos problémákat okozhat rengeteg népszerű élelmiszer.
- Egyre kevesebb hármasiker születik Amerikában, döbbenetes az oka A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) csütörtöki jelentése szerint 1998 és 2023 között 62%-kal esett vissza a hármas és a magasabb rendű - például négyes-, hatos- és nyolcas - ikerszülések aránya az Egyesült Államokban.