Hirdetés

A kevesebb néha több: tényleg jót tesz az egészségnek, ha nincs sok barátunk?

Garai Kitti portré Garai Kitti

Lehet, hogy a kisebb társasági kör a hosszú élet titka

A kutatások azt mutatják, hogy sok élőlény, köztük az ember is, hajlamos "visszahúzódni", ahogy öregszik. Ez a viselkedési minta a szociális öregedés, ami úgy tűnik, hogy evolúciós előnnyel is jár. 

Az Exeteri Egyetem Állati viselkedéskutató Központjának új tanulmánya szerint legközelebbi főemlős rokonaink kisebb valószínűséggel betegszenek meg, ha korlátozzák a társas érintkezést.

A kutatócsoport felnőtt nőstény rézuszmajmok egy csoportját elemezte, hogy jobban megértse az öregedés, a szociabilitás és a betegség közötti kapcsolatot. Szociális hálózati modelleket használva mérték a „szociális központiságot,” amely a teljes szociális partnerek és a szocializációval töltött idő összesítése - írja a New York Post. 

A társadalmi centralitásra vonatkozó adataikat kombinálták a fertőző betegségek szimulációs modelljével, hogy meghatározzák, hogy vajon a csökkent kapcsolódási szint csökkentheti-e a fertőzés kockázatát, amelyek az életkorral összefüggő immunitáscsökkenést utánozták.

A kutatók megállapították, hogy a korlátozott szociális interakciókkal rendelkező idősebb majmoknál csökkent a csoporton belüli fertőző betegség elkapásának kockázata, ami az öregedés "védőhatását” bizonyítja.

A tanulmány társszerzője, Erin Siracusa, az Exeteri Egyetem Állati viselkedéskutató Központjának kutatója megjegyzi: "Eredményeink erős okot sejtetnek arra, hogy miért csökkentheti sok élőlény, köztük az ember is a szociális kapcsolatait az öregedés során”.

Az idősebb felnőtteknél az immunitás gyengül, ami növeli a fertőző betegségek elkapásának kockázatát. A tanulmány azonban azt találta, hogy az idősebb majmok fertőzési aránya alacsonyabb volt, mint fiatalabb társaiké.

"Ez a költség-haszon arány változhat az egyének élettartama alatt, ami a társadalmi viselkedés változását eredményezheti” - mondja Siracusa. "Az idősebb egyedek fogékonyabbak lehetnek a betegségekre - de miután ezt figyelembe vettük az adatainkban, azt találtuk, hogy az idősebb majmok alacsonyabb fertőzési kockázatokat szenvedtek el, mint fiatalabb társaik.”

A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy eredményeik azon a feltételezésen alapulnak, miszerint a fertőzés kockázata a kapcsolat időtartamával nő. Ugyanakkor egyes fertőzések már nagyon rövid interakcióval is képesek terjedni.

A visszahúzódásra való hajlam az emberek körében is megfigyelhető. Egy 2022-es, 55 év feletti amerikaiak körében végzett felmérés szerint az idősödő népesség 75%-a elismerte, hogy az életkor előrehaladtával csökkent a társas köre, és a válaszadók közel fele (48%) számolt be arról, hogy az két év alatt legalább három baráttal megszakította a kapcsolatot.

Bár ha kevesebb baráttal találkozunk, az csökkentheti a megbetegedések kockázatát, ugyanakkor az elszigeteltség számos egészségügyi problémával jár együtt. Az Egészségügyi Világszervezet a magányt "sürgető egészségügyi fenyegetésnek nyilvánította", mivel ennek kockázatai olyan súlyosak lehetnek, mint napi akár 15 cigaretta elszívása. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a tartós egyedüllét növeli a szorongás, a depresszióó, a gyenge immunfunkció, a szív- és érrendszeri problémák, sőt, az agyi zsugorodás kockázatát is. 

Ezért a "túlélés szempontjából" az tűnik a legjobb megoldásnak, ha korlátozzuk a társas érintkezéseket, de nem szüntetjünk meg őket teljesen. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés