Hirdetés

Svédország már a háborúra készül? Sokkoló kormányzati útmutatót kapott a lakosság

Nap Híre portré Nap Híre

A 32 oldalas kiadványban a kormány a társadalmat azokról a teendőkről tájékoztatja, amelyeket egy "válság vagy háború esetére dolgoztak ki".

A dokumentumból kiderül az is, hogy abban az esetben, ha katonai támadás éri az országot, akkor minden 16-70 év közötti svéd állampolgár köteles részt venni a védekezésben. A terv frissített változatát Svédország nemrég ötmillió példányban adta ki, és a korábbi változatnál legalább kétszer hosszabb a jelenlegi verzió.

A füzetet kedden kezdték postázni, és két hét leforgása alatt minden svéd állampolgárhoz eljuttatják. Emellett az interneten is elérhetővé tették svéd és angol nyelven egyaránt - írja az ATV.

A svéd kormány arra is emlékeztette a kiadványban az polgárokat, hogy a védelmük erősítése érdekében Svédország nemrég csatlakozott a NATO-hoz is.

A 32 oldalas tájékoztató bevezetőjében a svéd kormány azt írja, hogy a fentebb vázolt fenyegetések elhárítása érdekében egységesen kell kiállniuk és felelősséget kell vállalniuk az országért. "Ha megtámadnak minket, mindenkinek segítenie kell Svédország függetlenségének és demokráciánk védelmében”. A prospektusból az is kiderül, "hogyan készüljön fel és miként cselekedjen válság vagy háború esetén.”

"Ha Svédországot megtámadják, soha nem adja meg magát, minden ezzel ellenkező felvetés hamis”

- áll a tájékoztatóban, amiben arra is felszólítják a lakosságot, hogy csatlakozzanak egy önkéntes védelmi szervezethez, végezzék el a sürgősségi újraélesztési tanfolyamot, beszéljenek másokkal a helyi közösségben arról, hogyan lehet erősíteni a kollektív készültséget, és ha tehetik, akkor adjanak vért.

Svédország teljes védelmi rendszere alapvetően két részből, a katonaságból és a polgári védelemből áll. A polgári védelem minden Svédországban élő személyt bevon a védekezésbe. Koordinálják a kormányzati szervek, a regionális hatóságok, az önkormányzatok, a magán szektor és a non-profit szervezetek tevékenységét. A polgári védelem első rendű feladata a katonai védelem támogatása, a másik alapvető feladata a lakosság védelmének közvetlen biztosítása.

Azt is leírták, hogy egy esetleges fokozott riasztási állapotról különféle csatornákon keresztül tájékoztatják a lakosságot, kiemelve a közszolgálati csatornákat.

A tájékoztatóból kiderül az is kiderül, melyik szirénahang mit jelent.

A lakosságot egy esetleges atomrobbanásra is megpróbálják felkészíteni. Erről azt írták, hogy polgári védelmi óvóhelyek védelmet nyújtanak a lökéshullámok és bombadarabok ellen, emellett védenek a robbanástól és az atomfegyverektől származó hőhullámoktól.  Az ilyen menedékhelyek jobb védelmet nyújtanak más objektumokhoz képest a radioaktív csapadéktól, vegyi anyagokból származó gázoktól, és biológiai fegyverektől is.

Azt is kiemelték, hogy aki nem tud óvóhelyre menekülni, annak pincék, garázsok és föld alatti metróállomások, alagutak is fedezetet nyújthatnak légitámadás során.

A svéd kormány arra kéri a lakosságot, hogy úgy készüljön, hogy egy támadás esetén akár egy hétig egyedül is elboldogulhasson az otthonában.

"Naponta legalább három liter vízre van szükséged, főleg iváshoz és főzéshez. Ivóvízhiány esetén az önkormányzat víztartályokat biztosít. Vásároljon palackozott vizet, vagy töltse fel a tárolóedényeket. Tárolja a vizet sötét és hűvös helyen, ellenőrizze az ízét"

- sorolta fel a kormány a hasznos tanácsokat.

Ezt követően a hideg elleni védekezést részletezik, alternatív , áramot nem igénylő hőforrások beszerzését javasolják: gáz- vagy paraffinos fűtőtest, gyertya, tealámpa, tüzelőanyag, gyufa, tűzgyújtó és tűzoltó készülék.

A híráramlás fontosságára is felhívják a figyelmet: lehetőleg mindenki maradjon kapcsolatban a hiteles hírforrásokkal, Svédország esetén a hatóságokkal. Mint írták, érdemes otthon tartani akkumulátoros rádiót, napelemet, pótakkumulátort mobiltelefonokhoz, autós telefontöltőt. Külön kiemelik, hogy a legfontosabb telefonszámokat papírra írva is tárolja a lakosság.

Arra is kitértek, hogy a lakosság tartson otthon laktató, energiadús és szobahőmérsékleten is biztonságosan tárholható élelmiszereket. 

Fontos, hogy legyen otthon kempingtűzhely, gázégő, tüzelőanyag, házipatika, elsősegélynyújtó doboz, gyufa, fáklya, fejlámpa, konzervnyitó. Az autó legyen feltankolva, az akkumulátor legyen feltöltve, az állandó gyógyszerekből legalább egy havi adag álljon rendelkezésre.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés