Bár szerencsére már nem annyira veszélyes ránk a koronavírus, mint a járvány kitörésekor, újabb és újabb mutációk jelennek meg, amelyek például az idősekre és betegekre nézve nem jelentenek jót. Most itt a legújabb, az úgynevezett FLiRT variáns.
Mi is írtunk már a koronavírus legújabb variánsáról, ami a FLiRT névre hallgat, és ami annyiban tér el az eddigiektől, hogy gyomor- és bélrendszeri tüneteket is okozhat. Nemrég beszámoltunk arról is, hogy a legfrissebb kutatások szerint a koronavírus még mindig nagyobb veszélyt jelent az emberekre nézve, mint az influenza.
De mit tud pontosan a FLiRT és kell-e tőle tartanunk? A FLiRT elnevezés a változatoknak a vírus tüskefehérjén található közös mutációk helyének rövidítése. Ezek egyike, a KP.2 nevű, az elmúlt hónapban az Egyesült Államokban leggyakrabban keringő változattá vált az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja szerint.
A FLiRT-változatok, amelyek közé tartozik a JN.1 is, a Johns Hopkins Egyetem szerint három kulcsfontosságú mutációval rendelkeznek a tüskefehérjén, amelyek segíthetnek nekik elkerülni az antitesteket.
Dr. Aaron Glatt, a Mount Sinai South Nassau Kórház fertőző betegségek főorvosa és az Amerikai Fertőző Betegségek Társaságának szóvivője elmondta, hogy az általa nyomon követett adatok és a saját betegeivel szerzett tapasztalatok alapján nem látott bizonyítékot a megbetegedések vagy kórházi kezelések számának drasztikus növekedésére - írja a Reuters.
„Volt néhány jelentős változás ezeknél a variánsoknál, de úgy gondolom, hogy az utóbbi időben ez nem kapott akkora figyelmet, valószínűleg azért, mert sokan már immunisak a fertőzésre a korábbi betegségek és a védőoltások miatt” - fogalmazott.
A CDC adatai szerint a koronavírussal kapcsolatos kórházi kezelések száma az elmúlt hetekben csökkenő tendenciát mutatott, és a sürgősségi osztályokon a covidra pozitívan tesztelt betegek száma az elmúlt hónapban nagyjából változatlan volt.
A jelenlegi vakcináknak még mindig kell, hogy legyen némi hasznuk az új változatok ellen is mondta Glatt. 2022 óta a gyártók több frissített oltóanyagot is piacra dobtak, hogy amennyire lehet, lekövessék a vírus mutálódását. A múlt hónapban az európai szabályozó hatóság azt közölte, hogy a vakcinagyártóknak már a JN.1-es változatot kell megcélozniuk.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Kiszivárgott az Európai Bizottság terve: elképesztően rossz világ várhat a dohányosokra A teraszokon is betiltaná a dohányzást az Európai Bizottság.
- Rendkívüli bejelentést tett a WHO: engedélyezték a majomhimlő elleni vakcina használatát Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken bejelentette, hogy engedélyezte a dániai székhelyű Bavarian Nordic oltóanyaggyártó majomhimlő elleni vakcináját.
- Szörnyű következménye lehet, ha a gyerekek túl sok időt töltenek a telefon képernyője előtt Azok a szülők, akik a képernyőjüket bámulják ahelyett, hogy beszélgetnének a gyerekeikkel, nemcsak rossz példát mutatnak, hanem egy új tanulmány szerint akadályozhatják a gyermekek nyelvi fejlődését is.
- Müller Cecília fontos bejelentést tett, a koronavírus-járványról van szó Stagnál a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ csütörtökön a honlapján.