Nem tartja elképzelhetetlennek NATO-erők ukrajnai bevetését Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter. De vajon lehetséges egy NATO-orosz háború?
A Naphire.hu is beszámolt arról, hogy a francia elnök szavai fordulatot jelentenek az ukrajnai háborúval kapcsolatos európai álláspontban. „Nincs konszenzus ezen ponton arról, hogy hivatalos formában szárazföldi csapatokat küldjünk” – mondta Emmanuel Macron február végén, egy, a kijevi vezetés támogatására összehívott konferenciát követően, amin mintegy húsz ország képviselői vettek részt. „Semmit sem szabad kizárni. Mindent meg fogunk tenni, amit meg kell tennünk, hogy Oroszország ne győzzön” – hangsúlyozta.
![emmanuel macron](https://naphire.hu/wp-content/uploads/sites/2/2023/05/macron.jpg)
„A NATO-csapatok jelenléte Ukrajnában nem elképzelhetetlen. Üdvözlöm Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezését” – írta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter péntek este az X platformon.
„Macron javaslata azt jelenti, hogy „Putyinnak kell félnie, ahelyett, hogy mi félnénk Putyintól” – közölte Sikorski.
Az Ukrajnát övező geopolitikai feszültségek az utóbbi években éleződtek, különösen azóta, hogy 2014-ben Oroszország annektálta a Krím félszigetet, és támogatást nyújtott az Ukrajna keleti részén található szeparatista csoportoknak, majd 2022-ben teljes körű inváziót indított szomszédja ellen.
Ezek az események mély nyomot hagytak a Nyugat és Oroszország közötti kapcsolatokban, és fokozták a feszültséget a NATO és Oroszország között. A konfliktus eszkalációjának lehetősége komoly aggodalomra ad okot a nemzetközi közösség számára.
![vlagyimir putyin](https://naphire.hu/wp-content/uploads/sites/2/2023/01/putyin2-scaled.jpg)
De vajon lehetséges-e Ukrajnában egy NATO-orosz háború?
Először is fontos megjegyezni, hogy a NATO egy védelmi szövetség, amelynek célja a tagállamok közös védelme bármely külső támadással szemben. Ukrajna jelenleg nem tagja a NATO-nak, bár az elmúlt években fokozta együttműködését a szövetséggel, és többször is kifejezte csatlakozási szándékát.
Azonban a NATO-tagállamok között nincs egyetértés Ukrajna esetleges felvételéről, részben az orosz reakciók miatt.
Oroszország többször is kifejezte aggodalmát a NATO keleti bővítése miatt, amelyet közvetlen fenyegetésként érzékel saját biztonságára nézve. Ennek eredményeként Moszkva számos intézkedést hozott az elmúlt években, hogy ellensúlyozza a NATO jelenlétét a régióban, beleértve a katonai erők megerősítését saját határain.
Egy közvetlen konfliktus kialakulása Oroszország és a NATO között Ukrajnában rendkívül kockázatos és kiszámíthatatlan következményekkel járna, beleértve a potenciális globális biztonsági válságot.
Mindkét fél rendelkezik jelentős katonai kapacitással, és egy eszkalálódó konfliktus gyorsan kiterjedhetne, akár nukleáris fegyverek bevetésének kockázatával is.
Azonban fontos kiemelni, hogy mind a NATO, mind Oroszország tudatában van ennek a katasztrofális forgatókönyvnek, és valószínűleg mindent megtesznek annak elkerülése érdekében. A diplomáciai erőfeszítések, az elrettentés politikája és a konfliktusmegelőzési mechanizmusok kulcsfontosságú szerepet játszanak a feszültség csökkentésében és a közvetlen összecsapások elkerülésében.
Összességében, bár egy Oroszország és a NATO közötti konfliktus lehetséges Ukrajnában, mindkét fél érdeke a feszültség csökkentése és a közvetlen összecsapások elkerülése. A nemzetközi diplomácia és a párbeszéd fenntartása kulcsfontosságú a régió stabilitásának megőrzésében és a potenciális konfliktusok elkerülésében.