Az amerikai hadsereg egy kínai kémballont észlelt az Egyesült Államok északi része felett, a Pentagon kilövési parancsot kért az elnöktől, azonban ezt nem kapták meg.
„Az amerikai kormány azonnal cselekedett, hogy megvédje az érzékeny katonai bázisokat” - mondta Pat Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője az NBC Newsnak.
Legutóbb a CIA rendelt el riasztást, miután kiderült, hogy Kína órák alatt feltörheti az összes titkosítást. A pekingi kormány ennél magasabbra is tör, miután kderült Kína gyarmatosítaná a Hold legértékesebb régióit.
A műhold felvételekkel amúgy Pekingnek is meggyűlt a baja, miután kiderült, Kínában hatalmas a baj az elszabadult Covid-járvány miatt.
A magaslégköri kémberendezés kiemelten érzékeny régiót igyekezett megfigyelni, ezért Lloyd Austin védelmi miniszter összehívta a magas rangú katonai és védelmi vezetők, köztük Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke és Glen VanHerck tábornok, a NORTHCOM/NORAD parancsnoka találkozóját.
A kínai léggömböt átrepült az Aleut-szigetek felett, és Kanadán keresztül Montanába.
A Pentagonban felmérték a lehetséges válaszlépéseket, és végül Joe Biden elnökkel egyeztetve úgy döntöttek, hogy
nem semmisítik meg a kínai kémléggömböt,
mivel a lezuhanó törmelékek veszélyeztetik a földön tartózkodó emberek biztonságát és védelmét.
A Pentagon szóvivője szerint a léggömb a magassága miatt nem jelent veszélyt a polgári repülésre.
A tisztviselő elmondta, hogy az amerikai hadsereg továbbra is szorosan figyelemmel kíséri, és továbbra is fenntartja a ballon kilövésének a lehetőségét.
Ennek érdekében F-22 Raptorokat és AWACS felderítőgépeket küldtek a kémberendezés további útvonalának megfigyelésésre.
Az ilyen típusú tevékenység nem példa nélküli, mert Kína már korábban is küldött ilyen léggömböket a sztratoszférában, de a különbség ezúttal az, hogy a léggömb a szokásosnál tovább marad az Egyesült Államok felett.
A sztratoszféra 10.000 méter feletti magasságban kezdődik a Föld felszíne felett, és mintegy 45.000 méterig terjed. Ebben a sávban mozog a kínai eszköz.
A berepülés egy olyan időpontban történik, amikor megnövekedett a feszültség az Egyesült Államok és Kína között.
Csütörtökön a Pentagon bejelentette, hogy megerősíti az amerikai katonai jelenlétet Tajvan közelében, és tervezi a Fülöp-szigeteken állomásozó amerikai katonák számának növelését.
Kapcsolódó cikkek
- "Magyarország a történelem jó oldalára állt" – Izrael is megszólalt Orbán Viktor pénteki interjúja után Orbán Viktor pénteken közölte, hogy meghívja Magyarországra az izraeli miniszterelnököt, miután az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene tegnap.
- Pánik Izlandon: idén már hetedszerre tört ki ugyanaz a vulkán Szerda éjszaka kitört egy vulkán Izland fővárosának közelében, ami tavaly december óta a hetedik ilyen esemény volt a térségben.
- "Hiba volt normális politikusként kezelni" - Angela Merkel döbbenetes dolgokat árult el Trumpról Hamarosan megjelenik Angela Merkel Freedom című memoárja, amelyben a volt német kancellár arról is ír, hogyan ítéli meg Donald Trumpot, és mit gondolt róla akkor, amikor először elnökké választották.
- Vádat emeltek három palesztin ellen, akik meg akarták gyilkolni a jobboldali politikust és a fiát Az ügy fő gyanúsítottját azzal vádolják, hogy kifigyelte a politikus mozgását és fegyvereket is próbált szerezni annak érdekében, hogy meggyilkolja Ben Gvirt és a fiát.