Kódtörő kvantum-algoritmust alkottak kínai tudósok, ezzel pár éven belül feltörhetik a jelenlegi legerősebb titkosítást.
A Tsinghua Egyetem professzora Long Guili olyan qubit-takarékos faktorizációs módszert fejlesztett ki, amely a jelenlegi titkosítási szabványok közelgő végét jelentheti – írta az index.
A szublineáris-forrású kvantum integer faktorizáció (SQUIF) egy olyan algoritmus, amihez kevesebb qubitet igényel a kódtöréshez – utóbbi fontos, mert a működő kvantum bitek jelentik a kvantumszámítógépek teljesítményét és egyben fejlődésük fő korlátját.
Az algoritmus Claus Schnorr német kutató 2013-ban közölt munkáján alapul.
Guili algoritmusa azért jelenthet problémát, mert az adatok és kommunikáció biztonságát garantáló titkosítást nagyon könnyen feltörhető teszi.
Az RSA-2048 titkosítással kódolt állomány feltörése egy hagyományos számítógépnek 300 billió évébe telne,
egy kvantumszámítógépnek azonban mindössze nyolc órába - elméletben.
Az új algoritmus a gyakorlatban kisebb teljesítményű kvantumszámítógépet igényel, a megfelelő gép megépítése így évtizedek helyett pár év távolba került.
Kapcsolódó cikkek
- Ne lepődjön meg, ha ezzel találkozik majd az utakon: teljesen megváltozik a Jaguar logója A Jaguar bemutatta új logóját, miközben az autógyártó belép egy "új korszakba", amely teljesen az elektromos járművek kínálatát helyezi előtérbe.
- Ilyen van? Egy étteremtulajdonos megtiltotta az alkalmazottaknak, hogy az év végéig betegszabadságra menjenek Karácsonykor és szilveszterkor sem betegedhetnek meg a kaliforniai pizzéria dolgozói, mert az étteremtulajdonos szerint "minden munkatársra szükség van" a év legforgalmasabb időszakában.
- Rendkívüli hírek érkeztek Noszály Sándorról: így van most a sportoló Noszály Sándort heteken keresztül kezelték egy kórházban a bipoláris zavara miatt. Az elmúlt néhány hét valóban kritikus volt, a sportoló állapota azonban szerencsére jobbra fordult, annyira, hogy már ki is engedték a kórházból.
- Nem, nem viccelünk: több mint hatmillió dollárért kelt el egy falra ragasztott banán Maurizio Cattelan igencsak provokatívnak nevezhető műalkotása, amely egy falra ragasztott banánt ábrázol, 6,2 millió dollárért kelt el a New York-i Sotheby's árverésén. A végső eladási ára négyszerese volt annak, amit korábban jósoltak.