NASA igazgatója szerint Kína arra törekszik, hogy kisajátítsa magának a Holdat.
„Jobb, ha vigyázunk”
– mondta Bill Nelson a POLITICO-nak adott interjújában, aki figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak nincs sok veszíteni való ideje.
Mint arról írtunk, Donald Trump nemrég még feljebb emelte a lécet, és azt ígérte, hogy újraválasztása esetén amerikai űrhajóst küldene a Marsra.
A NASA azonban most a Hold miatt aggódik inkább.
„Peking megvetheti a lábát a Holdon, és megpróbálhatja uralni a felszínének nyersanyagokban leggazdagabb helyeit.”

Az Egyesült Államok és Kína között egyre élesebb az űrverseny a Holdért, és
a következő két évben eldőlhet, hogy ki kerül előnybe.
„Nem kizárt, hogy miután tudományos kutatás ürügyén berendezkednek egy térségben, azt mondják: 'Maradjatok távol, mi itt vagyunk, ez a mi területünk'".
Nelson emlékeztetett arra, hogy Kína a földi térségben is ezt a terjeszkedési stratégiát követi.
Példaként a Dél-kínai-tengert említette, ahol a kínai hadsereg támaszpontokat létesített vitatott hovatartozású szigeteken.
A NASA nemrég fejezte be a 26 napos Artemis I küldetését, amelynek során a személyzet nélküli Orion űrkapszula megkerülte a Holdat.
Ez a sikeresnek tartott küldetés előkészítette azt, hogy Amerika újra űrhajósokat juttasson a Hold felszínére, és megkezdje az állandó emberi jelenlét kiépítését, a tervek szerint már 2025-ben.
Közben Kína is egyre gyorsítja az űrprogramját, és célul tűzte ki, hogy az évtized végére „taikonautákat” (a szó az asztronauták mandarin nyelvű változata) juttat a Holdra.
Az elmúlt néhány évben Peking egy sor robot leszállóegységet és holdjárművet indított kőzetminták gyűjtésére, köztük elsőként sikerült eljutniuk a Hold túlsó oldalára is.
Emellett Hold körüli pályára állítottak egy műholdat és 2021-ben egy járművet küldtek a Marsra is.
Az amerikai hadsereg amiatt is aggódik, hogy Peking olyan űrrendszereket fejleszthet, amelyek veszélyeztethetik az amerikai műholdakat.
„Könnyen lehet, hogy utolérnek és felülmúlnak bennünket” - mondta Nina Armagno altábornagy, az amerikai Űrhaderő parancsnoka, miután Kína már tízedik legénységet indította a Shenzhou űrállomásra.
„Lenyűgözően gyors a fejlődés, amit elértek”.
A NASA egyes veteránjai is növekvő aggodalommal figyelik a folyamatot.
Terry Virts ezredes, a Nemzetközi Űrállomás és a Space Shuttle egykori parancsnoka szerint, ha a kínaiak infrastruktúrát építenek ki a Holdon, akkor megakadályozhatják például mások számára a kommunikációt.
A verseny tétje az is, hogy melyik nagyhatalom éri el először a legjobb területeket a Holdon. Az égitest déli pólusán például csak három olyan hely van, amely a jelenlegi tudásunk alapján alkalmas a vízgyűjtésre.
Kapcsolódó cikkek
- Szóval így csinálta! Moldován András elárulta élete nagy titkát A Cápák között üzleti showműsor egyik mogulja a Tiktokon osztott meg öt, számára fontos tanácsot.
- Megmentette egy idős bácsi életét a hős budapesti postás Napokig magatehetetlenül feküdt a földön az idős bácsi.
- Bizarr fejlesztés: így beszélgethet a halott rokonaival Egy mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó cég azt ígéri, hogy lehetővé teszi az elhunyt rokonokkal való kapcsolattartást a metaverzumban.
- Durva hideg jön - minden magyart figyelmeztettek Az idei tél eddigi leghidegebb szakasza jöhet: a jövő hét elején számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön közölt agrometeorológiai elemzésében.