NASA igazgatója szerint Kína arra törekszik, hogy kisajátítsa magának a Holdat.
– mondta Bill Nelson a POLITICO-nak adott interjújában, aki figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak nincs sok veszíteni való ideje.
Mint arról írtunk, Donald Trump nemrég még feljebb emelte a lécet, és azt ígérte, hogy újraválasztása esetén amerikai űrhajóst küldene a Marsra.
A NASA azonban most a Hold miatt aggódik inkább.
„Peking megvetheti a lábát a Holdon, és megpróbálhatja uralni a felszínének nyersanyagokban leggazdagabb helyeit.”
Az Egyesült Államok és Kína között egyre élesebb az űrverseny a Holdért, és
a következő két évben eldőlhet, hogy ki kerül előnybe.
„Nem kizárt, hogy miután tudományos kutatás ürügyén berendezkednek egy térségben, azt mondják: 'Maradjatok távol, mi itt vagyunk, ez a mi területünk'".
Nelson emlékeztetett arra, hogy Kína a földi térségben is ezt a terjeszkedési stratégiát követi.
Példaként a Dél-kínai-tengert említette, ahol a kínai hadsereg támaszpontokat létesített vitatott hovatartozású szigeteken.
A NASA nemrég fejezte be a 26 napos Artemis I küldetését, amelynek során a személyzet nélküli Orion űrkapszula megkerülte a Holdat.
Ez a sikeresnek tartott küldetés előkészítette azt, hogy Amerika újra űrhajósokat juttasson a Hold felszínére, és megkezdje az állandó emberi jelenlét kiépítését, a tervek szerint már 2025-ben.
Közben Kína is egyre gyorsítja az űrprogramját, és célul tűzte ki, hogy az évtized végére „taikonautákat” (a szó az asztronauták mandarin nyelvű változata) juttat a Holdra.
Az elmúlt néhány évben Peking egy sor robot leszállóegységet és holdjárművet indított kőzetminták gyűjtésére, köztük elsőként sikerült eljutniuk a Hold túlsó oldalára is.
Emellett Hold körüli pályára állítottak egy műholdat és 2021-ben egy járművet küldtek a Marsra is.
Az amerikai hadsereg amiatt is aggódik, hogy Peking olyan űrrendszereket fejleszthet, amelyek veszélyeztethetik az amerikai műholdakat.
„Könnyen lehet, hogy utolérnek és felülmúlnak bennünket” - mondta Nina Armagno altábornagy, az amerikai Űrhaderő parancsnoka, miután Kína már tízedik legénységet indította a Shenzhou űrállomásra.
A NASA egyes veteránjai is növekvő aggodalommal figyelik a folyamatot.
Terry Virts ezredes, a Nemzetközi Űrállomás és a Space Shuttle egykori parancsnoka szerint, ha a kínaiak infrastruktúrát építenek ki a Holdon, akkor megakadályozhatják például mások számára a kommunikációt.
A verseny tétje az is, hogy melyik nagyhatalom éri el először a legjobb területeket a Holdon. Az égitest déli pólusán például csak három olyan hely van, amely a jelenlegi tudásunk alapján alkalmas a vízgyűjtésre.
Kapcsolódó cikkek
- Ne lepődjön meg, ha ezzel találkozik majd az utakon: teljesen megváltozik a Jaguar logója A Jaguar bemutatta új logóját, miközben az autógyártó belép egy "új korszakba", amely teljesen az elektromos járművek kínálatát helyezi előtérbe.
- Ilyen van? Egy étteremtulajdonos megtiltotta az alkalmazottaknak, hogy az év végéig betegszabadságra menjenek Karácsonykor és szilveszterkor sem betegedhetnek meg a kaliforniai pizzéria dolgozói, mert az étteremtulajdonos szerint "minden munkatársra szükség van" a év legforgalmasabb időszakában.
- Rendkívüli hírek érkeztek Noszály Sándorról: így van most a sportoló Noszály Sándort heteken keresztül kezelték egy kórházban a bipoláris zavara miatt. Az elmúlt néhány hét valóban kritikus volt, a sportoló állapota azonban szerencsére jobbra fordult, annyira, hogy már ki is engedték a kórházból.
- Nem, nem viccelünk: több mint hatmillió dollárért kelt el egy falra ragasztott banán Maurizio Cattelan igencsak provokatívnak nevezhető műalkotása, amely egy falra ragasztott banánt ábrázol, 6,2 millió dollárért kelt el a New York-i Sotheby's árverésén. A végső eladási ára négyszerese volt annak, amit korábban jósoltak.