„A pennsylvaniai Ehrenfeld kemény utcáiról származom” – mondta egy interjúban Charles Bronson, aki színészként is emlékezetesen hozta a kemény, naptól cserzett bőrű karaktereket.
Bronson egy litván bevándorlócsalád tizenöt gyereke egyikeként született 1921. november 3-án. A szénbányászvárosban eleinte ő maga is bányásznak készült, de a második világháború elsodorta Ehrenfeldről.
Pilótaként szolgált, kitüntetéssel szerelt le, majd a háború után alkalmi munkákból és bokszolásból élt, miközben színpadi munkásként is dolgozott.
Előbb díszlettervező szeretett volna lenni, de rájött, hogy a színjátszáshoz nagyobb kedve és affinitása van.
Bronson útja nem volt könnyű a hollywoodi sikerhez. Számos külföldi tucatfilmben szerepelt, köztük francia és olasz produkciókban, míg végül felfigyeltek rá a nagyobb stúdiókból is.
Szívós és sztoikus viselkedésével hívta fel magára a figyelmet, ami jól illett az általa gyakran alakított kemény szerepekhez.

Bronson számára az áttörést az 1960-as „A hét mesterlövész” című film hozta meg, ami Akira Kurosawa „Hét szamuráj” című filmjének western adaptációja volt.
A hét fegyverforgató egyikét játszotta, akiket azért béreltek fel, hogy megvédjenek egy mexikói falut a banditáktól.
A hatvanas évek második fele aztán a világsikert is meghozta Bronson számára. A piszkos tizenkettő, majd a Volt egyszer egy vadnyugat filmtörténeti klasszikusok lettek.
A kor másik nagy western sztárja, Clint Eastwood mellett Bronson ezekben egyedülálló módon jelenítette meg a kemény, rendíthetetlen vadnyugati férfit, amit egyébként saját karakterének is érzett. Mint mondta:
Én farmer vagyok. Szeretem, ha a két lábbal állok a földön.
Emlékezetes sorozata volt a Bosszúvágy, amelyben a felesége halálát megbosszuló főhőst alakította. A filmnek négy folytatása is készült.
Élete végéig aktívan dolgozott, és Bronson a színészet mellett művészként is bizonyította tehetségét. Festett és szobrászkodott, és néhány művét még galériákban is kiállították.
Bronson háromszor volt házas, hat gyermeke született, de egész karrierje során óvta magánéletét a nyilvánosságtól.
Azt vallotta ugyanis, hogy ez utóbbi nem tartozik a nagyközönségre: „Nem értem, miért kíváncsiak az emberek ennyire a színészek magánéletére. Ők csak emberek, akik a munkájukat végzik, és ennek
semmi köze nem kellene, hogy legyen ahhoz, ami a vásznon látható.
Charles Bronson 2003. augusztus 31-én halt meg 81 éves korában, Los Angelesben.
Kapcsolódó cikkek
- Öt világsztár, akik megismerték a hosszú élet titkát A világ számtalan ikonikus sztárt ismert meg az évek során, akik a színpadon, a filmvásznon és a televízióban alkottak maradandót. Akad néhány köztük, akik megismerhették a hosszú élet titkát. Íme öt olyan világsztár, akik 90, sőt 100 éves koruk körül is velünk voltak és szórakoztatták és inspirálták közönségüket.
- Nagyon, nagyon szereti saját magát az RTL műsorvezetője Szabados Ági beszéde nagyon kiverte a biztosítékot.
- Tóth Vera kicsit sem fogta vissza magát, elmondta a véleményét Krausz Gáborról Krausz Gábor és Tóth Gabi másfél hónappal ezelőtt jelentette be, hogy elválnak útjaik.
- Mit művelt a Viszkis? Tiltólistára került Ambrus Attila ebben a magyar városban Nem kapta meg az árusításhoz szükséges engedélyt.