Az áttörésnek számító eredmény megnyitja az utat ahhoz, hogy a jövőben állatok bőrsejtjeit "biztosítási kötvényként" tárolják, mivel ezekből klónok teremthetők, melyek fokozzák a fajok genetikai változatosságát, ha a kihalás fenyegeti őket.
- írta a The Guardian.
Noha a tudósok használtak már lefagyasztott sejteket klónok létrehozására természetvédelmi projektekben, a sejteket folyékony nitrogénben tárolták, ami drága és kockázatos: áramszünet esetén a folyékony nitrogént nem töltik fel rendszeresen, a sejtek megolvadnak és használhatatlanok lesznek. Fagyasztva szárított spermát is fel lehet használni klónozáshoz, de ezt nem minden állatból lehet kinyerni.
Vakajama Teruhiko, a japán Jamanasi Egyetemen folyó munka vezetője szerint a fejlődő országok ezzel a technológiával képesek lesznek saját országukban tárolni az értékes genetikai anyagokat. A technológia felhasználható nőstények létrehozására olyan veszélyeztetett fajok esetében, ahol csak hímek maradtak életben - mondta Vakajama.
A legutóbbi kutatás során egérfarokból származó sejteket fagyasztottak szárítva, és akár nyolc hónapig is tárolták őket, mielőtt megpróbáltak volna klónokat létrehozni belőlük. A fagyasztva szárítás megölte a sejteket, de a tudósok azt találták, hogy még így is elő tudnak állítani korai stádiumú klónozott embriókat, ha az elhalt sejteket olyan egérpetesejtekbe ültetik, amelyek sejtmagját eltávolították.
Ezekből a korai stádiumú embriókból, melyeket blasztocitának neveznek, őssejtkészleteket hoztak létre, ezeket újabb klónozásra használták fel. Az őssejteket saját sejtmagjuktól megfosztott egérpetesejtekbe ültették be, és olyan emberiókat hoztak létre, amelyeket már kihordhattak egérdajkaanyák.
Az eredmények ellenére az eljárás nem hatékony, a fagyasztva szárítás károsította a bőrsejtek DNS-ét, és az egészséges nőstény és hím egérkölykök létrehozásának sikeraránya mindössze 0,2-5,4 százalék volt - írták a kutatók a Nature Communications című tudományos lap firss számában.
Kapcsolódó cikkek
- Teljesen lesokkolódtunk: ennyit tágul az ember gyomra egy hatalmas étkezés után Az ünnepi időszakban nem a Grincs szíve az egyetlen, ami három méretnyit nő. Miután elfogyasztottuk a finom ünnepi ételeket, a gyomrunk bőségesen kitágul. Míg a gyomor jellemzően egy üditősdoboznyi méterű, addig akár egy 2 literes folyadékkal teli palack méretére is megnőhet egy hatalmas étkezés után.
- Hamarosan elszabadulhat a pokol: hatalmas veszélyben van a magyarok létfontosságú itala Egészen tragikus, ami a kávéval történik világszerte. Olyan áremelkedés tapasztalható a piacon, ami sokak számára sokkolóan hat. A globális ellátási hiány, az éghajlati változások és az új uniós szabályozások mind hozzájárultak a piaci bizonytalansághoz.
- Remek hírrel indul a december: úgy fest, nem lesz drágább a kedvenc karácsonyi ételünk Évente 1500 tonna halat értékesítenek a kereskedőknek a Hortobágyi Halgazdaságban. Ennek a mennyiségnek a felét ilyenkor, az év utolsó hónapjaiban juttatják el a boltokba, piacokra. A halászok már javában készülnek a karácsonyra, és elkezdték kiemelni a legkedveltebb fajtákat a halastavakból.
- Oda minden remény: mégsem szavazhatunk arról, hogy december 24-e munkaszüneti nap legyen A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete népszavazást kezdeményezett arról, hogy december 24. munkaszüneti nap legyen. A Nemzeti Választási Bizottság által hitelesített kezdeményezést egy magánszemély az utolsó pillanatban megfellebbezte.