Hirdetés

Súlyos figyelmeztetést küldtek az orvosok: ne üljön a WC-n 10 percnél tovább!

Garai Kitti portré Garai Kitti

Legyünk őszinték - rengeteg embernek szokása magával vinni a telefonját a mosdóba. A gond csupán azzal van, hogy egy háromperces dolog könnyen átváltozhat 15 perces olvasássá vagy görgetéssé. Lehet, hogy ez csak ártalmatlan időtöltésnek tűnik, azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a hosszas vécén ülés károsíthatja az egészségünket. 

Dr. Lai Xue, a dallasi University of Texas Southwestern Medical Center vastagbélsebésze elmondta, a hosszas vécén ülést az aranyér kialakulásának és a medenceizmok gyengülésének fokozott kockázatával is összefüggésbe hozták - írja a CNN. "Amikor a páciensek panaszokkal jönnek hozzám, az egyik fő terület, amelyet alaposan meg kell vizsgálnunk, az az, hogy mennyi időt töltenek a vécén” – tette hozzá. 

Íme, ez történik, ha túl sok ideig ülsz a vécén

Hivatkozás másolása

Dr. Farah Monzur, a New York-i Long Islanden található Stony Brook Medicine gyulladásos bélbetegségek központjának igazgatója elmondta, az embereknek átlagosan 5-10 percet kellene eltölteniük a vécén. De miért jelent problémát, ha ennél tovább maradunk? 

Először is egy rövid fizikaóra: a gravitáció ugyan a Földön tart minket, de arra is kényszeríti a testet, hogy keményebben dolgozzon, hogy a vér visszakerüljön a szívbe - magyarázta Xue.

A nyitott, ovális alakú vécéülőke összenyomja a farpofákat, és a végbelet alacsonyabb helyzetben tartja, mintha a kanapén ülnénk. Mivel a gravitáció lehúzza a test alsó felét, a megnövekedett nyomás hatással van a vérkeringésre. "Olyan, mintha egy egyirányú szelep lenne, ahol a vér beáramlik, de nem igazán tud visszamenni” – mondta Xue.

Ennek eredményeként a végbélnyílás és az alsó végbél körüli vénák és vérerek kitágulnak, vérrel telítődnek, ami növeli az aranyér kockázatát.

A megerőltetés szintén növelheti a nyomást, ami szintén az aranyér kialakulását segítheti elő. Monzur szerint azok az emberek, akik a telefonjukat nézegetik a vécén, hajlamosak elveszíteni az időérzéküket, és túl sokáig ülnek, miközben az izmaikat erőltetve próbálják elvégezni a dolgukat. És ezt az orvosok észreveszik. 

"Manapság egyre gyakrabban látjuk, hogy az emberek több időt töltenek a vécén, ami nagyon egészségtelen az anorektális szervek és a medencefenék számára” – tette hozzá Xue.

Monzur elmondta, hogy a legyengült záróizmok és az erőltetés mellett a túl hosszú ideig tartó vécézés növeli a végbélelőesés kockázatát is. A végbélelőesés során a végbél, amely a vastagbél része, lecsúszik, és kidudorodik a végbélnyíláson keresztül.

A medencefenék izmai egy másik izomcsoporthoz tartoznak, amelyek szintén meggyengülhetnek a hosszan tartó vécézés miatt. Xue elmagyarázta, hogy a medencefenék izmai jelentős szerepet játszanak a bélmozgás szabályozásában, és együttműködnek a test többi részével, hogy a széklet simán távozhasson. A gravitációs nyomásc pedig megterheli a medencefenék izmait, amikor valaki hosszú ideig ül a vécén.

Dr. Lance Uradomo, a kaliforniai Irvine-ban található City of Hope Orange County intervenciós gasztroenterológusa azt tanácsolta, hogy a telefonokat, a magazinokat és a könyveket hagyjuk a fürdőszobán kívül, hogy megelőzzük a bajt.

 "Nem jó úgy hozzáállni, hogy sokáig ott leszünk. Mert akkor hozni fogunk valamit, amivel elfoglalhatjuk magunkat. Tegyük a vécén ülést a lehető legunalmasabbá" - mondta Monzur. 

Ha nehezen sikerül könnyíteni magunkon, Xue azt tanácsolta, hogy 10 perc után hagyjuk abba a próbálkozást. Ehelyett sétáljunk egy kicsit, ugyanis a mozgás serkentheti a bélizmokat, hogy beinduljon a székletürítés. Xue emellett javasolta, hogy igyunk elegendő folyadékot, és fogyasszunk magas rosttartalmú ételeket, mint például zab és bab, hogy a rendszeres bélmozgás kialakuljon és elkerüljük az erőltetést. 

Vannak azonban olyan helyzetek, amikor valakinek szokatlanul hosszú időt kell a vécén töltenie. Az állandó nehézség vagy kellemetlenség a székletürítés során emésztőrendszeri problémák tünete lehet, például irritábilis bél szindrómára vagy Crohn-betegségre utalhat. A súlyosbodó székrekedés vagy az az érzés, hogy hosszú időre van szükség a vécén, a rák jele is lehet. "Ha a vastagbélben lévő növekedés elég nagyra nő, elzárhatja a széklet útját, ami székrekedést és vérzést okozhat” – mondta Uradomo.

Az American Cancer Society nemrég arról számolt be, hogy az 1990-es évek közepe óta emelkedtek a vastagbélrák előfordulási arányai az 55 év alattiak körében. Az előrejelzések szerint idén 106 590 új vastagbélrákos és 46 220 új végbélrákos eset várható.

Uradomo praxisában egyre több fiatal panaszkodott aranyérre és székrekedésre, majd később végbélrákot diagnosztizáltak náluk.

Monzur szerint, ha valaki több mint három hete tapasztalja ezeket a székrekedéses tüneteket vagy a hosszas vécézést, érdemes orvoshoz fordulni. A tünetek súlyosságától függően a háziorvos gasztroenterológushoz vagy kolorektális sebészhez irányíthatja a beteget további vizsgálatokra.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés