Arról ír a BBC, hogy amíg több Európai Uniós ország támogatja Ukrajna csatlakozását, addig Orbán Viktor éppen az ellenkezőjéről beszél.
Mi vagyunk a józan ész hangja Európában - idézi Orbán Viktort a BBC. A háború, a korrupció, a nagy mezőgazdasági szektor és a magyar kisebbséggel való rossz bánásmód kizárja Kijevet az EU-s csatlakozásból - tette hozzá a magyar miniszterelnök szerdán a parlamentben.
A most kezdődő, kétnapos brüsszeli találkozó napirendi pontjai között szerepel egy szimbolikus meghívás Ukrajnának a hivatalos csatlakozási tárgyalások megkezdésére, valamint egy 54 milliárd eurós uniós forrás felajánlása az ukrán gazdaság fellendítésére 2024-ig, valamint további 24 milliárd eurós katonai támogatás.
A magyar kifogások azzal fenyegetnek, hogy Volodomir Zelenszkij hete csak rosszabb lehet. Itt a lap felidézi, hogy az ukrán elnök washingtoni látogatása során nem sikerült megállapodni egy 61 milliárd dolláros amerikai katonai finanszírozásról, ezt végül a republikánus képviselők gáncsolták el.
Az ukrán vezető azt mondta, hogyha nem érkeznek számára pozitív hírek Brüsszelből, az azt jelenti, hogy Putyin vétózta meg a döntést. Lengyelország új miniszterelnöke, Donald Tusk pedig arra figyelmeztetett, hogy "az Ukrajnával szembeni apátia elfogadhatatlan".
Mindeközben az Európai Unió Bizottsága úgy döntött szerdán, hogy a magyar igazságügyi reform megfelel a horizontális feljogosító feltételnek, így nem blokkolja tovább Brüsszel a magyar kohéziós források kifizetését. Más jogállamisági tárgyú akadályok miatt viszont csak 10,2 milliárd eurót szabadít ki most Magyarország.
Bár a források felszabadításáról széles körben úgy gondolkodnak, hogy Orbán megpuhítása miatt történt meg, brüsszeli tisztviselők ezt tagadják és arra hivatkoznak, hogy előző nap Magyarországon elfogadtak egy törvényt, amely visszaállítja a magyar bírák azon jogát, hogy az Európai Bírósághoz forduljanak előzetes döntéshozatalért.
A legtöbb EU-vezető egyébként szilárdan Kijev mögött áll. Még a szlovák Robert Fico is, aki leállította az Ukrajnának nyújtott katonai segélyeket, azt állítja, hogy támogatni fogja a Kijev EU-csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdését.
Órákkal azután, hogy Zelenszkij elnök elhagyta Washingtont, Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke azt mondta az Európai Parlamentnek: „Meg kell adnunk Ukrajnának, amire szüksége van ahhoz, hogy ma erős legyen, hogy holnap erősebb lehessen annál az asztalnál, ahol hosszú távú és igazságos békéről tárgyal majd.”
Az Európai Bizottság javaslata szerint a hivatalos csatlakozási tárgyalások megkezdésének hét előfeltétele közül hat már teljesült. Ezt azonban Budapest vitatja, és azzal vádolja Brüsszelt, hogy lejjebb engedte a lécet Kijev megsegítése érdekében.
Magyarország kiengesztelése miatt az ukrán parlament a múlt héten olyan jogszabályt fogadott el, amely garantálja a magyarok és más kisebbségek számára a saját nyelvükön való tanulás jogát. Ezen kívül elfogadták az EU által megkövetelt új ukrán korrupcióellenes törvényt is, amely megfosztotta az Orbán-kormányt a támadási felület egy részétől.
Brüsszelben eközben senki sem utal arra, hogy Ukrajna készen áll a holnapi csatlakozásra. A tagsági tárgyalások megkezdése a 27 tagú EU szimbolikus szolidaritása.
Orbán Viktor a héten így nyilatkozott a Le Point francia hetilapnak, hogy álláspontja "nem pontosan vétó. Tegyük fel, hogy nem járulok hozzá a számomra rossz döntés meghozatalához".
Ez tartózkodásnak hangzik a BBC szerint, és a lap azt is hangsúlyozza, hogy a magyar kormány már csendesen jóváhagyott 11, Oroszország elleni szankciócsomagot, bár erről ritkán számol be a magyar kormánypárti média.
Orbán Viktor kitart amellett, hogy Magyarországot "nem lehet zsarolni", a pénzügyi dolgokat pedig "elvi kérdésekkel nem lehet összekeverni". Volodimir Zelenszkijhez hasonlóan ő is ragaszkodik ahhoz, hogy mindent megtett, amire a Bizottság kérte – ami a csúcstalálkozó furcsa szimmetriájának része.
De Ukrajna tétje sokkal nagyobb. Zelenszkij elnök azt kockáztatja, hogy elveszíti az Oroszországgal vívott háborút, míg a lap szerint Orbán nagyobb befolyást akar szerezni Európában. Azt írják, hogy Orbán Viktor fókusza a 2024 júniusában esedékes európai parlamenti választásokra helyeződik át, amitől azt reméli, hogy párttársai diadalmaskodnak majd. A lap idézi Orbán Viktor a Mandinernek adott szavait is: “Nem elhagyjuk, hanem elfoglaljuk Brüsszelt”.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Egyre közelebb a világháború? Már brit fegyverekkel lövik az ukránok az orosz területeket, Putyin brutális fenyegetést küldött A brit fegyverekkel való rakétatámadás egy nappal azután történt, hogy Kijev amerikai fegyverekkel Oroszország területén belülre mért csapást. Az oroszok hiperszonius interkontinentális rakétával válaszoltak. Putyin brutális fenyegetést küldött.
- Putyin bevetette a csodafegyvert, majd rémisztő fenyegetést küldött Csapást mért az orosz hadsereg az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre - közölte csütörtök este televíziós bejelentésben Vlagyimir Putyin orosz elnök.
- Donald Trump tényleg megúszhatja, hogy elítéljék New Yorkban? A New York-i ügyészek határozottan ellenzik Donald Trump megválasztott elnök azon törekvését, hogy megszüntessék a vele szembeni büntetőeljárást, de kifejezték hajlandóságukat arra, hogy várjanak az ítélethirdetéssel, amíg Donald Trump ki nem tölti közelgő elnöki ciklusát.
- Most fog totálisan elszabadulni a pokol a háborúban? Ukrajna még több fegyvert kap az Egyesült Államoktól Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának - közölte szerdán az amerikai védelmi minisztérium.