Úgy tűnik, a javulás igencsak lelassult.
Egy új, magyar kutatók közreműködésével megjelent nemzetközi tanulmány szerint megállt a biológiai sokféleség növekedése az európai édesvizekben, ezért sürgős cselekvésre hívják fel a döntéshozók figyelmét.
A Nature című folyóiratban augusztus elején megjelent tanulmányban a kutatók az édesvízi gerinctelenközösségekben bekövetkező változásokat elemezték 1968 és 2020 között - írja az MTI. A kutatók a cikkben rávilágítottak az édesvízi ökoszisztémák rendkívüli érzékenységére, az emberi behatások biológiai sokféleségre gyakorolt hosszú távú negatív következményeire.
A beszámoló szerint a kutatás 22 európai országból származó, 1816 mintasorozatból és 26 668 mintából álló, 2668 taxon mintegy hétszázezer egyedét tartalmazó átfogó adatsorra épül. A magyar kutatók az adatok összeállításában és elemzésében vettek részt.
"Bár az elmúlt évtizedekben számos erőfeszítés történt az édesvízi ökoszisztémák védelmére és helyreállítására, az új tanulmány rávilágít arra, hogy további kihívások állnak ezen életközösségek előtt. Az EU Vízkeretirányelv bevezetése, a hatékonyabb szennyvízkezelés, a hidromorfológiai terhelések csökkentése, és más hasonló kezdeményezések pozitív változásokat hoztak az édesvizek állapotában a 2010-es évek előtt, azt követően azonban a javulás jelentősen lelassult, napjainkra, a további intézkedések ellenére, gyakorlatilag megállt"
- írták.
A kutatók úgy vélik, hogy a 2010-es évektől megfigyelt lassulás a napjainkban történő intézkedések csökkenő hatékonyságára utal. Ez azt mutatja, hogy az eddigi lépések önmagukban nem elégségesek a fenntartható jövő biztosításához.
Kapcsolódó cikkek
- Miért Svájc az „eutanázia-turizmus” kedvelt célpontja? Svájcban 1942 óta legális az aktív eutanázia, az alpesi országba évente több százan utaznak ebből a célból.
- Döbbenetes műhiba: Tévedésből kivették a fél tüdejét egy magyar férfinak A műhiba miatt 200 métert 20 perc alatt tud megtenni, minden levegővételért küzd.
- Nagyon furcsa tüneteket tapasztalhat, aki megfertőződik a Pirolával - mutatjuk, mire figyeljen! Szakemberek szerint a legtöbben a "szokásos" covid-tüneteket észlelik, de vannak, akiknél más a helyzet.
- Lehet, hogy Ön is rosszul csinálja? Ekkor van itt az utolsó fűnyírás ideje Lassan őszbe fordul az idő, vége a kerti munkáknak, de nem mindegy, mit mikorra időzítünk.