Magyar társaikhoz hasonlóan több tízezer franciaországi diáknak is egy kicsit más az idei évkezdés, mint az eddigiek: nem használhatják mobiltelefonjaikat az iskolában. A tiltás egyelőre egyfaja főpróba, de jövőre jöhet a teljes tilalom.
180 „kollégiumban”, azaz a 11 és 15 év közötti francia gyerekek iskoláiban (kb. a magyar felső tagozat) olyan rendszert próbálnak ki, amely a mobiltelefonok használatát az egész tanítási nap alatt betiltja. A több mint 50 000 diákot érintő „pause numerique” („digitális szünet”) próbaüzemét a idén tartják a francia iskolákban, majd 2025-től országosan tervezik bevezetni a tilalmat.
A jelenlegi szabályozás
Hivatkozás másolásaJelenleg a francia középiskolákban a tanulóknak ki kell kapcsolniuk a telefonjaikat. Most azonban – egyelőre kísérleti jelleggel – továbblépnek, és megkövetelik a gyerekektől, hogy érkezéskor adják le a telefonjukat. Ez is része Emmanuel Macron elnök azon törekvésének, hogy a gyerekek kevesebb időt töltsenek a képernyők előtt, ami a kormány szerint megakasztja fejlődésüket. Franciaországban 2018 óta tilos „mobiltelefon vagy bármilyen más elektronikus hírközlő végberendezés” használata az óvodákban, általános és középiskolákban.
A középiskolákban, ahová a francia gyerekek 15 és 18 éves koruk között járnak, a belső szabályzatok „a helyiségek egészében vagy egy részében” megtilthatják a tanulók számára a mobiltelefon használatát.
Bruno Bobkiewicz, a francia iskolaigazgatók legfőbb szakszervezetének, az SNPDEN-Unsa-nak a főtitkára szerint a 2018-as törvényt „összességében elég jól sikerült betartatni”. „A mobiltelefonok használata a középiskolákban ma nagyon alacsony” - mondta, hozzátéve, hogy probléma esetén »megvannak az eszközeink a cselekvésre«.
Az online zaklatás is visszaszorulhat?
Hivatkozás másolásaA kísérletre azt követően került sor, hogy Macron januárban azt mondta, hogy „szabályozni akarja a képernyőhasználatot a kisgyerekek körében”.
Egy Macronnak benyújtott jelentés szerint a 11 év alatti gyerekek számára nem szabadna engedélyezni a telefonhasználatot, a 15 év alatti tanulók számára pedig korlátozni kellene a közösségi hálózatokhoz való hozzáférést.
Mivel egyre több kutatás mutatja ki a túlzott képernyőidő kockázatát a gyermekek számára, az aggodalom egész Európára kiterjedő kérdéssé vált. A Nap Híre is írt róla, hogy a svéd Közegészségügyi Ügynökség a héten azt mondta, hogy a két év alatti gyermekeket teljesen távol kellene tartani a digitális médiától és a televíziótól, és korlátozni kellene azt az idősebb korosztály számára. Nagy-Britannia egyik legnagyobb mobilhálózat-üzemeltetője, az EE figyelmeztette a szülőket, hogy ne adjanak okostelefont a 11 év alatti gyerekeknek. Az iskolai tiltás-hullámhoz Olaszország is csatlakozott.
A francia oktatási minisztérium azt reméli, hogy a mobiltelefon-mentes környezet javítaná az „iskolai légkört” és csökkentené az erőszakos eseteket, beleértve az online zaklatást és az erőszakos képek terjesztését.
A minisztérium a diákok teljesítményét is javítani szeretné, mert a telefonhasználat károsítja „a koncentrációs képességet” és „a tudás megszerzését”. A kísérlet célja továbbá, hogy „a tanulókban tudatosuljon a digitális eszközök ésszerű használata”.
Jerome Fournier, a SE-UNSA tanári szakszervezet országos titkára szerint a kísérlet „azon iskolák nehézségeire kíván reagálni, amelyek számára a jelenlegi szabály nem elegendő”, még akkor is, ha „az iskolák túlnyomó többségében működik [a szabályozás]”.
Bonyolult a végrehajtás?
Hivatkozás másolásaAz oktatási minisztérium szerint „az egyes intézményeknek kell meghatározniuk a gyakorlati intézkedéseket”, és lehetőség van egy szekrényrendszer felállítására is.
A tanulóknak érkezéskor le kell majd adniuk a telefonjaikat, és dobozokba vagy szekrényekbe kell tenniük azokat, az órák végén pedig visszakapják őket. A tilalom a tanórán kívüli tevékenységekre és az iskolai kirándulásokra is vonatkozik.
Az intézkedés várhatóan 2025 januárjától fordul életbe, és ha az összes franciaországi iskolában bevezetik, az igen költséges lehet. A helyi hatóságok szerint az intézkedés „közel 130 millió euróba” kerülhet a 6980 franciaországi középiskolának. Ha egy telefon eltűnik egy szekrényből, az is további pénzügyi problémát okoz.
Nicole Belloubet oktatási miniszter kedden azt mondta, hogy a tilalmat „fokozatosan vezetik be”. „A pénzügyi költségek elég szerénynek tűnnek számomra” - tette hozzá.
Hogy fog kinézni ez a gyakorlatban?
Hivatkozás másolásaEzzel együtt sokan szkeptikusak. A közép- és középiskolai tanárok vezető szakszervezete, a Snes-FSU számára a tilalom túl sok kérdést vet fel. „Hogyan fognak működni a dolgok a megérkezéskor?” - tűnődött a szakszervezet vezetője, Sophie Venetitay. „Hogyan fognak működni a dolgok napközben?” - kérdezte, hozzátéve, hogy néhány diáknak két mobiltelefonja van.
A SE-UNSA tanári szakszervezet szintén fenntartásait fejezte ki. „Szükségünk lesz személyzetre az érkezések, a kiszállások és a távozások, valamint a mobiltelefonok begyűjtésének irányításához” - mondta Fournier. „Néha a tanulóknak csak arra van idejük, hogy az órák végeztével elrakják a holmijukat, és a buszhoz szaladjanak, hogy le ne késsék” - tette hozzá.
Bobkiewicz, az SNPDEN-Unsa, a francia iskolaigazgatók legfőbb szakszervezetének tagja egyetértett. Azt mondta, nem akarja, hogy a diákok táskájában turkáljanak a telefonjaik után kutatva. „Bonyolult lesz a bevezetése” – tette hozzá.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Borzalmas tragédiát okozott Magyarország szomszédjában a brutális esőzés Romániában öt ember meghalt, több százat evakuálni kellett a szombatra virradóra bekövetkezett heves esőzések és áradások miatt. A legtöbb kárt Galac megyéből jelentették.
- Kitört a pánik, iszonyatos lépés Putyintól és Kim Dzsong Untól A biztonsági kérdésekben folytatott stratégiai együttműködés fokozásáról állapodott meg Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel Phenjanban folytatott tárgyalásukon - közölte a hivatalos észak-koreai hírügynökség, a KCNA szombaton.
- A Hamász vezetője csaknem egy év bujkálás után először szólalt meg Jahja esz-Szinvár, a Hamász csaknem egy éve bujkáló vezetője ritkán látott dologra ragadtatta magát: levelet írt Hasszán Naszrallah-nak, a Hezbollah vezetőjének, amelyben a támogatásáról biztosította a szervezetet.
- Lecsapott a brutális ítéletidő Ausztriára, olyan helyeken is havazott, ahol ilyenkor nem szokott Bár az nem szokatlan, hogy szeptember közepén az Alpok magasan lévő csúcsain havazik, de az igen, hogy az ezer méter alatti völgyekben is megtörténik ez és meg is marad a hó.