Hirdetés

Szörnyű titok derült ki, illegális szűzhártyaplasztikát végezhettek el fiatal lányokon

Somló-Bakos Dalma portré Somló-Bakos Dalma

Többen azonnali vizsgálatot követelnek abban az ügyben, hogy valóban végeztek-e angliai kórházakban illegális szűzhártyaplasztikát, elsősorban muszlim lányokon.

Tavaly tiltották be Angliában az egyébként szükségtelennek ítélt beavatkozást, aminek a lényege, hogy “álszűzhártyát” kapnak a nők, hogy a következő együttlétük során vérezzenek. A beavatkozás neve hymneoplasztika, a szűzhártya rekonstrukciója.

A Daily Mail azt írja, hogy 2022/23-ban mintegy 19 hymneoplasztikát végezhettek el, a legfiatalabb lány, aki a lap megfogalmazása szerint ezen a “barbár” eljáráson átesett, még 10 éves sem volt.

A beavatkozás során egy mesterséges hegszövetet hoznak létre, amely szexuális együttlétkor vérzést produkál, hasonlóan a szűzhártyához. Mielőtt tavaly júliusban betiltották, a magánklinikák akár 3000 fontot is felszámítottak a 30 perces műveletért. Leginkább muszlim nőkön és lányokon volt nyomás, hogy elvégeztessék a beavatkozást.

A tiltás óta pedig akiről kiderül, hogy az Egyesült Királyságban végrehajtotta az eljárást, vagy segített annak megszervezésében, öt év börtönbüntetésre és/vagy korlátlan pénzbírságra számíthat.

Az NHS (National Health Service - Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) adatai szerint 2022 áprilisa és idén március között 19 hymenoplasztikát végeztek angliai kórházakban. A vizsgált időszakban van egy 3 hónapos periódus, amikor még legális volt a beavatkozás elvégzése. 2021/22-ben összesen 29 ilyen műtétre került sor, vagyis átlagosan 2,5-re egy hónapban.

Hasonló arányok voltak megfigyelhetők a Covid előtt is, ami azt is jelzi, hogy szokatlanul sok műveletet hajtottak végre röviddel a tilalom hatályba lépése előtt. Az adatok csak évenkénti bontásban állnak rendelkezésre. Ráadásul ezek a számok is csak az állami kórházakat fedik le, az NHS a magánklinikákon végzett ilyen jellegű beavatkozásokat nem tudja összesíteni.

A Karma Nirvana, a becsület alapú bántalmazások áldozatait támogató jótékonysági szervezet szerint a sebészek már a tilalom életbe lépése előttre időzíthették az operációkat, hogy ne sértsenek meg semmilyen törvényt. Hivatalosan 2022 januárjában jelentették be a tilalmat, hat hónappal annak bevezetése előtt. Natasha Rattu, a Karma Nirvana ügyvezető igazgatója azt mondta, hogy egyértelmű és világos volt a törvény célja, és “aggasztónak” tartja, hogyha voltak olyan eljárások, amelyeket közvetlenül a törvény hatályba lépése előtt hajtottak végre. “Ezeket a gyerekeket és az egyes felnőtteket meg kellett volna védeni” - fogalmazott. Rattu hozzátette, úgy érzi, szüksége van egy független vizsgálatra is, hogy kiderüljön, pontosan mi is történt, hogy az orvosok a hatályba lépés előtt végezték-e el a beavatkozásokat, vagy már utána.

Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy néhány jogszerű orvosi eljárást helytelenül hártyaplasztikaként kódoltak az NHS adatrendszereiben. “Mindazonáltal alapvető fontosságú, hogy világos képet kapjunk arról, hogy mi történik, hogy megvédhessük a nőket ezektől a káros beavatkozásoktól” - tette hozzá.

Az adatok szerint a hymneoplasztikán átesett lányok átlagéletkora 26 év volt. Aggasztó azonban, hogy egy plasztikát egy egészen kislányon is elvégezhettek, róla annyit lehet tudni, hogy az életkora 5 és 9 év közé tehető. További négy beavatkozást 10 és 14 év közötti lányokon végeztek el. Nagyon aggasztó, hogy az NHS megengedte, hogy ez megtörténjen egy gyerekkel - hangsúlyozta Rattu.

Az angliai NHS nem volt hajlandó elárulni, hogy pontosan mikor és hol végezték el a 19 műtétet, a betegekre vonatkozó szabályokra hivatkozva.

Az NHS angliai szóvivője azt mondta, hogy nincs klinikai ok arra, amiért egy orvosnak helyre kellene állítania a szűzhártyát. A rögzített esetek valószínűleg a helytelen adatbevitel miatt történtek, nem azért, mert valóban sor került volna rájuk - állítja a szóvivő.

A hymenoplasztika mellett a szüzességvizsgálatnak nevezett gyakorlatot is betiltották, mert féltek a becsület alapú visszaélésektől, amelyek egyes muszlim, szikh, hindu és ortodox zsidó közösségekben jelen vannak. Egyszerre illegális a hymenoplasztika elvégzése Nagy-Britanniában, és illegális az is, hogy a tengerentúlon briteken végezzék el.

A hymenoplasztikának és a szüzességvizsgálatnak nincs orvosi vagy tudományos alapja, mivel a szüzesség nem biológiailag, hanem kulturálisan kap hangsúlyt.

Noha széles körben úgy tartják, hogy csak szex közben szakad el, a szűzhártya valójában más körülmények között is elszakadhat, például sporttevékenység vagy tampon felhelyezése során.

Mivel a hymenoplasztikának nincs egészségügyi előnye, az eljárás alá vont nők ok nélkül szenvedhetnek műtét utáni szövődményektől, például fertőzéstől. A műtét magában hordozza a hegesedés kockázatát is, amely a jövőben fájdalmassá teszi a szexuális együttlétet.

A Karma Nirvana figyelmezteti azokat a nőket és lányokat, akikre nyomást gyakorolnak a hymenoplasztikára vagy  szüzességi vizsgálatra, ők áldozatul eshetnek a bántalmazás egyéb formáinak, például a kényszerházasságnak.

A lap felidézi, hogy 2002-ben az akkor mindössze 16 éves Heshu Yonest a saját apja ölkte meg otthonukban a nyugat-londoni Actonban, miután állítólag megbukott a szüzességi vizsgálaton. Meggyilkolása volt az első az Egyesült Királyságban, amelyet a rendőrség becsületgyilkosságként ismert el.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés