Hirdetés

Nevetéssel az egészségért: a testmozgás jövője lehet a hahota jóga

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Az ELTE kutatói a nevető jóga pszichés és élettani hatásait vizsgálták meg. Régóta tudjuk, hogy az őszinte nevetésnek nagy szerepe van a lelki egészségünk megőrzésében, de az irányított nevetésnek is pozitív hatásai vannak.

A hahota jóga az 1990-es években született meg. A módszer lényege, hogy a résztvevők kacagást kiváltó gyakorlatokat kombinálnak a jógából ismert légzőgyakorlatokkal. Az öngerjesztett nevetés pedig könnyen átfordul valódi kacagásba.

Szabó Attila, az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet oktatója és kollégái két kísérletben mérték fel a hahota jóga egészségre és pszichés jóllétre gyakorolt hatásait. 

Először arra voltak kíváncsiak, hogy a nevetés puszta vizuális élménye is képes-e a pozitív érzelmek kiváltására. Ezért 13 egyetemi hallgató számára levetítettek egy 25 perces, hahota jógaórát bemutató videót.

A kutatók pulzusmérő öv segítségével figyelték meg a tesztalanyok szívritmusát, az érzelmi állapotukat pedig kérdőíves módszerrel mérték fel – írja a 24.hu.

Az első kísérlet eredményeiből megállapították, már a hahota jóga puszta nézése is jótékonyan hat a lelki állapotra, ráadásul a résztvevők annyi energiát használtak fel, ami megfelel egy enyhe fizikai tesztmozgásnak.

A második vizsgálat során arra voltak kíváncsiak, hogy egy valós, budapesti jógakurzus résztvevőire miképpen hat a hahota jóga. A foglalkozáson huszonöt 60 év körüli nőt vizsgáltak meg a szakemberek az előző kísérletben alkalmazott módszerekkel.

Kiderült, már egy foglalkozás is javította a hangulatot és csökkentette a negatív érzelmek megjelenését. A tesztalanyok többségénél nőtt az elégetett kalóriamennyiség és a pulzusszám is.

A vizsgálatokból kiderült, bár a hahota jóga önmagában nem elegendő mozgásforma az egészséges életmódhoz, de számos pozitív pszichés és fiziológiai előnye miatt biztonságos, kellemes fizikai aktivitást és kikapcsolódást jelent.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés