Sok kultúrában a délutáni alvás a napi rutin szerves része. A spanyolok köztudottan élvezik a napi sziesztát, egyes japán munkások pedig a hirune, azaz "délutáni szunyókálás" néven ismert szünetben alszanak. Sőt, az olyan technológiai óriások, mint a Google, a Samsung és a Facebook mind rendelkeznek úgynevezett szundikálófülkékkel az irodáikban, amelyek lehetővé teszik a dolgozók számára, hogy a munkanap során aludjanak egy kicsit.
A power napping (magyarra talán energizáló szundinak fordíthatnánk) világszerte hódít. De vajon tényleg működik a gyors szunyókálás napközben? Frissnek és energikusnak érzi magát tőle, vagy a végén még fáradtabbnak érzi magát, mint amilyen volt? Mennyi ideig tartson egy szundikálás? És mi a legjobb napszak a szunyókálásra? A BBC Future a legújabb tudományos eredmények alapján megvizsgálta, hogy a napközbeni alvás jót tesz-e az egészségünknek.
Amit valószínűleg senki sem tud cáfolni, az az, hogy a rendszeres alvás jót tesz az agyunk hosszú távú egészségének. A University College London (UCL) és az uruguayi University of the Republic kutatóinak 2023-as tanulmánya szerint a rendszeres, nap közben beiktatott szundikálás is segíthet abban, hogy agyunk hosszabb ideig ép és egészséges maradjon, és javíthatja az általános egészségi állapotunkat is.
A kutatók 35 ezer, 40 és 69 év közötti ember adatait elemezték, akik részt vettek a UK Biobank, egy orvosbiológiai adatbázis és kutatási forrás vizsgálatában. Megvizsgálták a korábban azonosított DNS-töredékeket, amelyek a rendszeresen szundikáló emberekhez kapcsolódnak. A hetente többször, nap közben szundikáló emberek agya több mint 15 köbcentiméterrel nagyobb volt, mint azoké, akik soha nem csináltak ilyesmit.
Ez akár 3-6 évvel is késleltetheti az agy öregedését - mondta Victoria Garfield, az MRC Unit for Lifelong Health and Ageing at UCL vezető szerzője.
"A nagy felfedezés az volt, hogy a nappali szunyókálás meglehetősen erős ok-okozati összefüggésben áll a nagyobb agytérfogattal" - mondja Garfield. Az agy természetes módon zsugorodik az életkor előrehaladtával, és a kisebb agytérfogatot számos betegséggel hozták összefüggésbe. A kisebb agytérfogatú embereknél nagyobb valószínűséggel magasabb a stresszhormon szintje, és gyakoribb az alvási apnoé, emellett közülük sokan szenvednek szív- és érrendszeri betegségben.
A szunyókálásnak rövid távú egészségügyi előnyei is vannak. Az öt-tizenöt perces rövid szunyókálások azonnal javíthatják szellemi teljesítményünket. Ez a mentális stimulus akár három órával az ébredésünk után is kitarthat.
A sporthoz is van köze
Hivatkozás másolása"A szunyókálás jelenleg óriási jelentőséggel bír a sporttudományban is" - mondja Kevin Morgan pszichológiaprofesszor, az angliai Loughborough Egyetem alvásszakértője.
Tanulmányok szerint a délután 1 és 4 óra közötti szunyókálás jótékony hatással lehet a fizikai és kognitív teljesítményre, valamint a hangulatra. "Az biztos, hogy megszilárdulnak az emlékek. Egy Morgan társszerzője által jegyzett tanulmány megállapította, hogy az élsportolók, akik hetente akár 17 órát is edzenek, gyorsabban elalszanak, mint a nem sportolók, annak ellenére, hogy ugyanolyan mértékű álmosságról számoltak be. A snookerjátékos Ronnie O'Sullivan, az ultramaratonfutó Camille Herron és a Real Madrid első osztályú labdarúgói mind beépítették a szundikálást a napi rutinjukba.
Nem helyettesíti az éjszakai alvást
Hivatkozás másolásaA szakértők szerint azonban nagyon fontos, hogy a szundikálás ne váljon a jó és pihentető éjszakai alvás helyettesítőjévé.
"A szundikálás általában annak a jele, hogy nem alszunk eleget" - mondja Colin Espie, az Oxfordi Egyetem alvásgyógyász professzora. Ha valaki úgy érzi, hogy gyakran van szüksége nappali szunyókálásra, fontos feltenni magának a kérdést, hogy vajon alvásproblémát kompenzál-e, vagy életmódbeli döntés akadályozza meg abban, hogy éjjel elegendő alvást kapjon.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Sokkoló dolog derült ki sokak kedvenc konyhai eszközéről: mégsem olyan egészséges az air fryer? Sokkoló dolog derült ki sokak kedvenc konyhai eszközéről: az utóbbi években hatalmas népszerűségre tettek szert az úgynevezett air fryer-ek, most azonban kiderült, hogy mérgező lehet az étel, amit készítünk.
- Megkongatta a vészharangot Müller Cecília, most nagy a baj A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ visszahívott egy sokak által használt gyógyszert.
- Mentális zavarra utalhat, ha túl sok olvasatlan e-mailed van Ha a telefonodon több ezer fotó van, amelyeken végig kell görgetned, hogy megtaláld, amit keresel, vagy ha a telefonod tárhelye mindig tele van, mert vonakodsz bármit is törölni, még az olvasatlan e-maileket is, akkor lehet, hogy digitális gyűjtögető vagy.
- "A munka és a magánélet egyensúlya felesleges" – nagyon durva javaslattal állt elő egy üzletember Narayana Murthy milliárdos üzletember, az Infosys alapítója nemrég arról beszélt, hogy Indiának akkora lemaradást kellene behoznia a fejlettségi szintjében, hogy a heti öt napos munkahét bőven kevés ehhez.