Hirdetés

A mesterséges intelligencia menti meg az életünket? Pontosabban észleli a rákot, mint az orvosok

Garai Kitti portré Garai Kitti

Az UCLA új tanulmánya szerint egy mesterséges intelligencia eszköz 84%-os pontosággal azonosította a prosztatarákot - szemben az orvosokkal, akik csak 67%-os pontosággal észlelték a betegséget. 

A kaliforniai Avenda Health által készített Unfold AI - az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság által nemrég engedélyezett szoftver - egy mesterséges intelligencia algoritmust használ arra, hogy különböző típusú klinikai adatok alapján megjelenítse a rák valószínűségét. A tanulmányban egy hét urológusból és három radiológusból álló csapat 50 olyan esetet elemzett, ahol a daganatokat eltávolították, és a maradék rák jeleit keresték. Néhány hónappal később a mesterséges intelligencia szoftver ugyanezt az elemzést végezte el - írja a New York Post

A „negatív margó aránya” - ez egy orvosi kifejezés, amely az eltávolított szövetet körülvevő rákos sejtek hiányát írja le - 45-ször nagyobb volt a mesterséges intelligencia által felismert esetekben, tehát sokkal kisebb volt az esélye annak, hogy a rák hátramarad. Dr. Ali Kasraeian, a floridai Jacksonville-ben található Kasraeian Urology urológus szakorvosa elmondta, hogy az Unfold AI technológiát használja a prosztatarák kezelésével kapcsolatos konzultációin a betegekkel.

"A mesterséges intelligencia a páciens prosztatarákjáról jelenleg rendelkezésünkre álló információkat - például patológiai, képalkotó és biopsziás eredményeket - veszi alapul, és létrehoz egy 3D-s rákbecslési térképet" - fogalmazott Kasraeian. "Az Unfold AI által kapott eredményekből megtudhatjuk, hogy egy beteg megfelel-e a fókuszterápiának vagy a radikálisabb terápiának, például a radikális prosztatektómiának vagy a sugárkezelésnek, biztosítva, hogy optimalizáljuk a rák gyógyítását, a rákkezelésük személyre szabását és életminőségi céljaikat" - tette hozzá.

Ezen eredmények alapján az AI pontosabb diagnózisokhoz és célzottabb kezelésekhez vezethet, csökkentve a teljes mirigy eltávolításának szükségességét és az ezzel járó mellékhatásokat, például az inkontinenciát és az impotenciát, írták a kutatók.

Joshua Trachenberg neurobiológia professzor maga is prosztatarákos beteg. Miután az orvosok lassan növekvő daganatot találtak a prosztatáján, azt javasolták, hogy műtéti úton távolítsák el a mirigyet - de ő úgy döntött, hogy más lehetőségeket is megvizsgál.

„Kapcsolatba léptem egy csapattal a UCLA-n, ahol én is oktató vagyok, és amely a teljes mirigyeltávolítás alternatív kezeléseit vizsgálta” - mondta az 56 éves Trachenberg, hozzátéve, hogy az UCLA kutatói egy oylan megközelítést teszteltek, amely ultrahangot használ a szövetek felmelegítésére, és MRI-vel fókuszáltan irányítva elpusztítja a rákos szövetet anélkül, hogy a mirigy többi részét károsítaná. Néhány képalkotó vizsgálat után megállapították, hogy Trachenberg alkalmas a kísérleti terápiára.

"Az Unfold AI által létrehozott 3D térkép lehetővé tette a csapat számára, hogy pontosan azonosítsa a peremeket, megcélozza a rákos területet, és elkerülje a mirigy funkcionális struktúráit. Valóban képes volt láthatóvá tenni a rákomat, és sokkal jobban megértette az esetemet” - mondta. Trachenberg most már rákmentes, és el tudta kerülni a radikális prosztatektómiát.

„Nagyon sok férfi fél a kezeléstől a mirigy eltávolításával járó kockázatoktól, de az Unfold AI olyan terápiákat tesz lehetővé, amelyek nem teszik a férfiakat húsdarálóba" - mondta, megjegyezve, hogy az ilyen típusú mesterséges intelligencia technológiák reményt adnak számára a prosztatarák kezelésének jövőjével kapcsolatban. "Túl gyakran csak két lehetőséget kapunk: figyelünk és várjuk, hogy rosszabodjon a helyzet, vagy pedig kivesszük az egész mirigyet, ami gyakran élethosszig tartó mellékhatásokkal jár, amelyek megterhelik a férfiak fizikai és érzelmi egészségét, sőt, még a házasságukat is" - tette hozzá. 

"Azt javasolnám minden prosztatarákos betegnek, akinek azt mondják, hogy radikális prosztatektómiára van szüksége, hogy szánjon egy kis időt arra, hogy megvizsgálja az összes lehetőséget, beleértve a mesterséges intelligencia technológiákat is" - fűzte hozzá. 

Potenciális kockázatok, korlátok

Hivatkozás másolása

Dr. Harvey Castro, a Texas állambeli Dallasban működő, sürgősségi orvos és a mesterséges intelligenciával foglalkozó országos előadó nem vett részt az új tanulmányban, de megosztotta meglátásait a technológiával kapcsolatos lehetséges kockázatokról. "A mesterséges intelligencia pontossága nagyban függ a betanított adatok minőségétől. A rossz adatok pontatlan diagnózishoz vezethetnek" - hívta fel a figyelmet.

Castro óva intett a mesterséges intelligenciára való "túlzott hagyatkozástól.” "Bár a mesterséges intelligencia hatékony eszköz, az egészségügyi szakemberek klinikai ítélőképességét ki kell egészítenie, nem pedig helyettesítenie. A mesterséges intelligencia az új diagnosztikai szövetségesünk. De mint minden eszköz, ez is emberi kézben működik a legjobban" - tette hozzá. 

Castro szerint az ilyen típusú technológia használatakor az adatvédelemre is tekintettel kell lenni. "Az érzékeny betegadatok mesterséges intelligenciával történő kezelése szigorú adatvédelmi intézkedéseket tesz szükségessé a betegek bizalmának megőrzése érdekében" - mondta. Kasraeian pedig megjegyezte, hogy a mesterséges intelligencia technolóigák költsége is jelentős akadályt jelenthet. "Remélem, hogy ez a tanulmány arra ösztönöz minket és a jövőbeli befektetőket, hogy ezeket az innovációkat elérhetőbbé tegyük az urológusok és - ami a legfontosabb - a betegeink számára" - fogalmazott. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés