Bizony, hazánk is felkerült a listára, méghozzá nem is rossz helyen.
Az Institute of Economics and Peace ebben az évben is publikálta globális békeindexét, ami azt mutatja meg, melyik országok a legbékésebbek, legbiztonságosabbak. Három kategória és 23 különböző tényező alapján rangsorolja az intézet a világ országait. Az elérhető pontszám döntően a társadalmi biztonság és védelem helyzetétől, a folyamatban lévő belföldi és külföldi konfliktusok alakulásától függ - írja a Haszon.hu.
Globális összesítésben romlottak az értékek a 2022-es pontszámokhoz képest, a visszaesés már 15 éve folyamatosan tart. Ennek ellenére a vizsgált 163 országból 84-ben javult és 79-ben lett rosszabb a mutató.
A legnagyobb visszaesést az orosz-ukrán háborús konfliktus résztvevői szenvedték el, míg a legnagyobb előrelépés Észak-Amerikában, illetve a Közel-Keleten (a jelentést még a néhány napja kitört izraeli háború előtt állították össze) és Észak-Afrikában volt tapasztalható. Az első 50 helyezett közül csaknem 30-an az európai kontinenst képviselik – köztük hazánk is. Magyarország a 18. helyen áll.
Az első tíz helyezett:
- Izland
- Dánia
- Írország
- Új-Zéland
- Ausztria
- Szingapúr
- Portugália
- Szlovénia
- Japán
- Svájc
Kapcsolódó cikkek
- Ez a rejtett jele a demenciának: akár már egy évtizeddel a többi tünet megjelenése előtt felfedezhető Az, hogy elveszítjük a szaglásunkat, nem egy elhanyagolható dolog – ez akár a demencia korai jele is lehet.
- Sokkoló dolog derült ki sokak kedvenc konyhai eszközéről: mégsem olyan egészséges az air fryer? Sokkoló dolog derült ki sokak kedvenc konyhai eszközéről: az utóbbi években hatalmas népszerűségre tettek szert az úgynevezett air fryer-ek, most azonban kiderült, hogy mérgező lehet az étel, amit készítünk.
- Megkongatta a vészharangot Müller Cecília, most nagy a baj A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ visszahívott egy sokak által használt gyógyszert.
- Mentális zavarra utalhat, ha túl sok olvasatlan e-mailed van Ha a telefonodon több ezer fotó van, amelyeken végig kell görgetned, hogy megtaláld, amit keresel, vagy ha a telefonod tárhelye mindig tele van, mert vonakodsz bármit is törölni, még az olvasatlan e-maileket is, akkor lehet, hogy digitális gyűjtögető vagy.