Hirdetés

Elfogadták a legszigorúbb törvényt: kitiltják a 16 éven aluliakat a közösségi oldalakról Ausztráliában

Garai Kitti portré Garai Kitti

Ausztrália megtiltja a 16 év alatti gyermekek számára a közösségi média használatát, miután parlamentje jóváhagyta a világ legszigorúbb e tárgyú törvényeit - írja a BBC

A tilalom, amely legalább 12 hónapig nem lép hatályba, akár 32,5 millió dolláros bírsággal is sújthatja a techcégeket, ha nem tartják és tartatják be az előírásokat. Anthony Albanese miniszterelnök szerint a jogszabályokra - amelyeket számos szülői csoport is támogatott - azért van szükség, hogy megvédjék a fiatalokat a közösségi média "káros hatásaitól”. A kritikusok azonban azt mondják, hogy a tilalom gyakorlati működésével kapcsolatos kérdések - és annak a magánéletre és a társadalmi kapcsolatokra gyakorolt hatása - megválaszolatlanok maradtak.

Ez nem az első globális próbálkozás a gyermekek közösségi médiahasználatának korlátozására, de a 16 éves minimum életkor a legmagasabb, amit eddig bármely ország meghatározott. Más kezdeményezésektől eltérően ez a szabályozás nem tartalmaz kivételeket sem meglévő felhasználók, sem szülői hozzájárulással rendelkező gyermekek számára.

A törvényjavaslat csütörtök késő este 34 szavazattal 19 ellenében ment át a Szenátuson, majd péntek kora reggel a Képviselőházban is elfogadták.

"Azt szeretnénk, hogy gyermekeinknek legyen gyerekkoruk, és a szülők biztosak lehessenek abban, hogy támogatjuk őket” – mondta Albanese a törvényjavaslat elfogadását követően.

A jogszabály nem határozza meg, mely platformokat érinti a tilalom. Ezekről később hoz döntést Ausztrália kommunikációs minisztere, aki egy internetes szabályozó hatóság tanácsait fogja kikérni. Ez a hatóség lesz felelős a szabályok betartatásáért is. 

Michelle Rowland miniszter azonban már jelezte, hogy a tilalom magában foglalja a Snapchatet, a TikTokot, a Facebookot, az Instagramot és az X-et. A játék- és üzenetküldő platformok mentesülnek a tilalom alól, csakúgy, mint azok az oldalak, amelyek regisztráció nélkül is elérhetők. Ez azt jelenti, hogy például a YouTube valószínűleg megmenekül.

A kormány azt mondja, hogy a korlátozások végrehajtásához valamilyen életkor-ellenőrzési technológiát fog alkalmazni, és az elkövetkező hónapokban tesztelik a lehetséges megoldásokat. A közösségi média platformokra hárul a felelősség, hogy ezeket a folyamatokat saját rendszerükbe beépítsék.

Digitális kutatók azonban figyelmeztettek, hogy nincs garancia arra, hogy a meg nem nevezett technológia – amely biometrikus adatokon vagy személyazonossági információkon alapulhat – valóban működni fog. A kritikusok emellett biztosítékot követelnek az adatvédelem megőrzésére vonatkozóan is. Figyelmeztettek arra is, hogy a korlátozások könnyen megkerülhetők olyan eszközökkel, mint például a VPN, amely elrejtheti a felhasználó tartózkodási helyét, és azt a látszatot keltheti, mintha egy másik országból lépnének be. Azok a gyermekek, akik megtalálják a módját a szabályok kijátszásának, nem fognak büntetést kapni.

A reformokról készült, bár korlátozott mértékű közvélemény-kutatások azt sugallják, hogy az ausztrál szülők és gondviselők többsége támogatja az intézkedéseket.

"Túl hosszú ideje állnak a szülők egy lehetetlen választás előtt: vagy beadják a derekukat, és adnak a gyereküknek egy függőséget okozó eszközt, vagy azt nézik végig, hogy a gyerekük elszigetelődik és kimaradottnak érzi magát” – mondta Amy Friedlander, aki a tilalomért lobbizók egyike volt. "Egy olyan normába vagyunk bezárva, amelynek senki sem akar a része lenni" - tette hozzá. 

Sok szakértő azonban úgy véli, hogy a tilalom "túl durva eszköz” ahhoz, hogy hatékonyan kezelje a közösségi médiahasználathoz kapcsolódó kockázatokat. Figyelmeztettek arra is, hogy a tiltás végül arra késztetheti a gyerekeket, hogy kevésbé szabályozott internetes területek felé forduljanak.

A törvény elfogadása előtti rövid konzultációs időszak során a Google és a Snap bírálta a jogszabályt, amiért az nem tartalmazott több részletet. A Meta szerint a törvény "hatástalan” lesz, és nem éri el a kitűzött célt, hogy biztonságosabbá tegye a gyermekek online környezetét. A TikTok a saját észrevételeiben azt állította, hogy a kormány közösségi média platformra vonatkozó meghatározása "annyira széles és homályos”, hogy "szinte minden online szolgáltatás beleeshetne ebbe a körbe”.

Az X megkérdőjelezte a törvény "jogszerűségét”, arra hivatkozva, hogy az esetlegesen nem felel meg azoknak a nemzetközi szabályozásoknak és emberi jogi egyezményeknek, amelyeket Ausztrália aláírt.

Néhány ifjúsági érdekvédő azzal vádolta a kormányt, hogy nem érti meg teljesen a közösségi média szerepét a fiatalok életében, és kizárta őket a vitából. "Megértjük, hogy ki vagyunk téve a közösségi média kockázatainak és negatív hatásainak... de részt kell vennünk a megoldások kidolgozásában" -  írta az eSafety Ifjúsági Tanács, amely a szabályozó hatóságot tanácsokkal látja el.

Albanese elismerte, hogy a vita összetett, de rendíthetetlenül védte a törvényjavaslatot. "Nem állítjuk, hogy a végrehajtása tökéletes lesz, ahogyan az alkoholtilalom sem garantálja, hogy 18 év alattiak soha ne férjenek hozzá – de tudjuk, hogy ez a helyes lépés” – mondta Albanese.

Tavaly Franciaország olyan jogszabályt vezetett be, amely 15 év alatti gyermekek számára szülői engedély nélkül blokkolja a közösségi média hozzáférést. Azonban kutatások szerint a felhasználók közel fele VPN-t használva képes volt megkerülni a tilalmat. Az Egyesült Államok Utah államában egy Ausztráliáéhoz hasonló törvényt egy szövetségi bíró alkotmányellenesnek minősített, és hatályon kívül helyezett.

Ausztrália törvényeit világszerte nagy érdeklődéssel figyelik a vezetők. Norvégia nemrégiben elkötelezte magát amellett, hogy követi az ország példáját, míg az Egyesült Királyság technológiai minisztere a múlt héten kijelentette, hogy egy hasonló tilalom "napirenden van” – bár később hozzátette, hogy "jelenleg még nem."

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés