Európa mai napig megmaradt királyi családjai komoly fejtörést tudnak okozni az országaik politikusainak, különösképpen a botrányaikkal.
"Minden családnak megvannak a maga problémái, ez alól pedig még a királyi család sem kivétel" – gyakorlatilag így lehetne összefoglalni Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök válaszát, amikor a norvég koronahercegnő fiával, Marius Borg Hoiby-val kapcsolatos botrányról kérdezték. Amint arról korábban már a Naphírén is beszámoltunk, Mette-Marit norvég trónörökösné 27 éves fiát, Marius Borg Hoibyt azzal vádolják, hogy megtámadott egy nőt az otthonában, és azzal fenyegetőzött, hogy felgyújtja a ruháit. A fiatal férfi később beismerte, hogy egy alkalommal valóban bántalmazta a barátnőjét, kábítószer hatása alatt.
A norvég miniszterelnök szerint a királyi család több olyan nehézséggel is küzd, amivel rengeteg más család is az országban. És bár ez igaz lehet, a többi család szerepét nem deklarálja az alkotmány, és nem egy államkasszából finanszírozott palota az otthonuk. Míg Európa legtöbb monarchiáját az első és a második világháború után felszámolták, tizenkettőnek sikerült ezt elkerülnie, bár a politikai hatalmuk jelentős részéről így is le kellett mondaniuk.
Ezek: Dánia, Norvégia, Svédország, az Egyesült Királyság, Spanyolország, Hollandia és Belgium, valamint az Andorra, Liechtenstein és Monaco hercegségek, a Luxemburgi Nagyhercegség és a Vatikán.
Belgium híresen lázadó hercege, Laurent 2011-ben komoly feddést kapott Yves Leterme miniszterelnöktől, miután engedély nélkül elutazott a Kongói Demokratikus Köztársaságba, Leterme pedig azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja a herceg juttatását is – írja a Politico. 2018-ban Charles Michel akkori belga miniszterelnök meg is nyirbálta végül a juttatását, miután a herceg haditengerészeti egyenruhában vett részt egy kínai nagykövetségi rendezvényen anélkül, hogy erre engedélyt kapott volna a belga külügyminisztériumtól. Robert Aldrich, a Sydney-i Egyetem professzora úgy fogalmazott: a botrányok nagyon komolyan is veszélyezhetik a monarchiákat.
Erre pedig a gyakorlatban is láthattunk példát. Például I. János Károly spanyol király esetében, aki 2014-ben lemondott majd száműzetésbe vonult egy sor durvábbnál durvább baklövés után. Mint az ismert, ő vett részt a szeretőjével együtt a hírhedtté vált szafari vadászaton Botswanában, ahol egy halott elefánt tetemével készített közös képe elképesztő felháborodást szült. Emellett azonban korrupció vádjával is illették korábban.
A volt uralkodó viselkedése hatalmas vihart kavart, az utcákat tüntetők tömegei lepték el, alkotmányos reformot és a korona eltörlését követelve. 2020-ban Pedro Sánchez miniszterelnök is a király kritikusai mellé állt. A spanyol monarchia történetében azonban nem ez az egyetlen botrányos eset. A király legfiatalabb lányát, Cristina hercegnőt férjével együtt adócsalás miatt citálták a bíróság elé, később pedig a címüktől is megfosztották őket. Amikor először röppentek fel a vádak, Mariano Rajoy akkori miniszterelnök a hercegnő mellé állt.
András herceg botránya több brit miniszterelnök életét is megkeserítette
Hivatkozás másolásaAmikor először vetült rossz fény András hercegre az elítélt szexuális ragadozóval, Jeffrey Epsteinnel való szoros barátsága miatt, éppen a brit kormány kereskedelmi megbízottja volt. Az akkori miniszterelnök, David Cameron kénytelen volt nyilvánosan a védelmére kelni a kirúgását követelő egyre erőteljesebb hangok közepette, bár a közvélemény nyomására András herceg végül mégis lemondott. A következő években azonban egyre több információ látott napvilágot a herceg és Epstein kapcsolatáról, ideértve azt az értesülést is, miszerint András herceg a barátjának köszönhetően szexuális kapcsolatot létesített egy kiskorú lánnyal. A herceg végig tagadta a vádakat. A dolog végül odáig fajult, hogy az akkori miniszterelnöknek, Boris Johnsonnak is meg kellett szólalnia.
Johnson 2020-ban tagadta, hogy a kormányát felkeresték volna az András herceg ügyében vizsgálódó amerikai ügyészek, emellett ragaszkodott ahhoz, hogy a történtek végső soron a királyi családra és nem a kormányra tartoznak. 2022-ben pedig cáfolta, hogy az adófizetők pénzéből finanszírozták volna az áldozatokkal kötött megállapodást. A herceg azonban addigra már eltűnt a nyilvánosság elől, a királyi családok ugyanis hamar eltüntetik a reflektorfényből azt, aki botrányt okoz. Egy példa: az 1947-ben trónfosztott, de a román közéletben a rendszerváltás óta is szerepet játszó román királyi család, amelynek tagját, Pál herceget a román kormány éveken keresztül hajkurászott Európa-szerte.
Az egykori román királyi család oldalági leszármazottját 2020 decemberében a legfelsőbb bíróság befolyással üzérkedés és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt 3 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélte a băneasai királyi farm illegális visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyben, de Pál Fülöp herceg az ítélet kihirdetése után elmenekült az országból. 2022 júniusában elfogták Párizsban, az ottani ítélőtábla azonban megtagadta a kiadatását. A herceget idén áprilisban vették őrizetbe Máltán, azóta zajlik a kiadatása.
A holland királyi család viszonylag kevés botrányt okozott az elmúlt ötven évben, ez alól talán csak az jelent kivételt, amikor Máxima holland királyné úgy döntött, hogy találkozik Mohamed bin Szalmán asz-Szaúd koronaherceggel. A királynét azért is sokan kritizálták, mert a találkozón nem is hozta szóba Dzsamál Hasogdzsi brutálisan meggyilkolt szúdi újságíró esetét. Mark Rutte akkori holland miniszterelnök a védelmébe vette Máximát, és közölte, hogy Hollandia más csatárnokon keresztül már világosan kifejezte, hogy mit gondol a szaúdi koronaherceg borzalmas tettéről.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas botrány robbanhat ki: a Chrome eladására köteleznék a Google-t A Google szerint a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak is ártana, ha kénytelen lenne eladni a Chrome-ot, a világ legnépszerűbb webböngészőjét.
- Újabb brutális vérengzés Kínában: iskolásokból álló tömegbe hajtott bele egy ámokfutó Még több sérülttől tartanak a kínai hatóságok, miután egy ámokfutó újabb támadást hajtott végre a dél-kínai Hunan tartományban, amikor belehajtott egy általános iskola előtt álldogáló gyerektömegbe.
- Borzalmas dologra készület Putyin: minden, amit az Ukrajnában állomásozó észak-koreai csapatokról tudni kell Amikor októberben először röppentek fel olyan pletykák, hogy észak-koreai csapatok készülnek támogatni Oroszország ukrajnai háborúját, nem volt azonnal világos, hogy milyen szerepet töltenek majd be.
- Brutális merényletre készültek az elnök és az alelnök ellen: öt embert vettek őrizetbe a rendőrök Őrizetbe vettek Brazíliában öt embert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy merényletre készültek Luiz Inácio Lula da Silva brazil államfő és az alelnök ellen néhány héttel hivatalba lépésük előtt - jelentette be a brazil rendőrség kedden.