Hirdetés

Hatalmas botrány robbanhat ki: a Chrome eladására köteleznék a Google-t

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

A Google szerint a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak is ártana, ha kénytelen lenne eladni a Chrome-ot, a világ legnépszerűbb webböngészőjét.

Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) szerdán fogja javasolni az intézkedést egy bírónak - jelentette a Bloomberg.

Amit Mehta bíró augusztusban kimondta, hogy a Google online keresőmonopóliumot működtet, és mérlegeli, hogy milyen jogorvoslati lehetőségeket vagy büntetéseket szabjon ki - írja a BBC.

A DOJ nem kommentálta a jelentést - de a Google egyértelművé tette, hogy ezt a javaslatot ellenzi.

"A DOJ továbbra is olyan radikális menetrendet követ, amely messze túlmutat az ügy jogi kérdésein” - mondta Lee-Anne Mulholland, a Google vezetője egy nyilatkozatban.

A Google-t állítólag arra is felkérik, hogy hozzon létre új intézkedéseket a mesterséges intelligencia, az Android operációs rendszer és az adatok felhasználása körül.

"Ha a kormány ilyen módon beavatkozna, az ártana a fogyasztóknak, a fejlesztőknek és az amerikai technológiai vezető szerepnek éppen akkor, amikor erre [a vezető szerepre] a legnagyobb szükség van” - tette hozzá Mulholland.

A Chrome a világ legelterjedtebb böngészője - a Similarweb webes forgalomkövetési rendszer szerint októberben 64,61%-os volt a globális piaci részesedése.

Eközben a Google kereső a Statcounter adatai szerint októberben a globális keresőmotor-piac közel 90%-át birtokolta.

Ez az alapértelmezett keresőmotor a Chrome-ban, valamint számos okostelefonos böngészőben, köztük az iPhone-okon a Safariban is.

Mehta bíró augusztusi ítéletében azt mondta, hogy az alapértelmezett keresőmotor "rendkívül értékes eszköz” a Google számára.

A DOJ várhatóan szerdáig nyújtja be a bíróságnak a végleges korrekciós javaslatokat.

Az első javaslatokat dokumentáló októberi beadványában azt mondta, hogy fontolóra veszi a Google feldarabolására való törekvést.

A lehetséges jogorvoslati lehetőségek között szerepeltek olyanok, "amelyek megakadályoznák, hogy a Google olyan termékeket használjon, mint a Chrome, a Play [alkalmazásboltja] és az Android, hogy előnyben részesítse a Google keresést és a Google kereséssel kapcsolatos termékeket” -hangzott akkor a DOJ álláspontja.

A Google korábban tagadta, hogy monopóliumot működtetne az online keresőben.

A DOJ októberi beadványára válaszul a Google azt mondta, hogy az olyan üzletágak "leválasztása”, mint a Chrome vagy az Android, "megtörné őket”.

"A leválasztásuk megváltoztatná az üzleti modelljüket, megemelné az eszközök költségeit, és aláásná az Android és a Google Play erőteljes versenyét az Apple iPhone-jával és App Store-jával szemben” - közölte a vállalat.

Azt is mondta, hogy ez megnehezítené a Chrome biztonságának fenntartását.

A Google keresési és hirdetési üzletágának bevételei 10%-kal 65,9 milliárd dollárra nőttek a vállalat legutóbbi negyedéves eredményei szerint.

Sundar Pichai vezérigazgató elmondta, hogy a vállalat mesterséges intelligencia alapú keresőeszközeit már több millió felhasználó használja.

A befektetők a DOJ által javasolt jogorvoslati intézkedésekről szóló híreket követően kedden szoros figyelemmel kísérték a Google részvényeinek árfolyamát.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés