Óriási botrány a gödi Samsung-gyárban, vagy hazudik a kormányhivatal, vagy illegálisan működik az üzem nagy része
Nem nagyon stimmel jogilag, amit a kormányhivatal közölt a gödi Samsung környezethasználati engedélyének felfüggesztéséről. De még ha stimmelne is, ez azt jelentené, hogy 72 gyártósorból 71-et le kellene állítania.
Látszólag pontot tett a Samsung működésével kapcsolatos jogi kérdésekre a Pest Vármegyei Kormányhivatal szerda esti sajtóközleménye. Abban azt írták: „A bíróság döntése a sajtóban megjelent hamis állításokkal ellentétben nem azt jelenti, hogy a gyár teljes működését fel kell függeszteni, hanem azt, hogy azokat a tevékenységeket kell a vállalatnak korlátozni, amelyekhez egységes környezethasználati engedély szükséges. Így elsődlegesen az üzemben jelenleg összesen legfeljebb 50 megawattóra névleges hőteljesítménnyel üzemeltetheti a kazánokat, a működését erre a szintre kell korlátozni, valamint más tevékenységek mértékét is az egységes környezethasználati engedély nélkül végezhető szintre kell csökkenteni.”
A Samsung a környezethasználati engedélye szerint a normál működésében két ponton van a határérték felett, egyrészt a hőtermelésben, másrészt az oldószerek felhasználásában. A Samsung engedélye szerint nekik 115 megawattóra a teljes hőtermelési kapacitásuk, a kormányhivatal értelmezése szerint ennek most csak a 43 százalékát használhatják.
A másik határértékről a kormányhivatal sajtóközleménye nem szól. Ez az oldószer-felhasználás, amelyből a jogszabály a környezethasználati engedély nélkül óránként legfeljebb 150 kilót vagy éves szinten 200 tonnát enged meg. Itt a kettő közül a szigorúbb értéket kell venni, ami az évi 200 tonnás felhasználás, ez havonta 16,67 tonna oldószer felhasználását jelenti.
2022-ben ez 14 477 tonna volt. Azóta a termelés bővülése miatt feltehetőleg sokkal több. Ha a 14 477 tonnából indulunk ki, és feltételezzük, hogy ezt kell levinni 200 tonnára, akkor azt kapjuk, hogy a gyártást a kapacitás 1,38 százalékára kell csökkenteni. Vagyis képletesen minden 72 gyártósorból 1 működhet. A Telex szerint ez nem történt meg.
A portál szerint ebből az következik, hogy a kormányhivatal nem mond igazat, amikor azt mondják, hogy a bírósági végzés betartását folyamatosan figyelemmel kísérik.
A kormányhivatal a sajtóközleményében azt írta: „A bíróság döntésének betartása kötelező a vállalkozásra nézve, a kormányhivatal ezt folyamatosan figyelemmel kíséri. Szükség esetén a kormányhivatal a jogszabályi keretek között fellép, azonban az egységes környezethasználati engedélyhez nem kötött működés korlátozására a kormányhivatalnak a bírósági végzés alapján sincs jogi lehetősége.” Vagyis szerintük a gyár adott határértéket meg nem haladó működésébe nem tudnak beleszólni.
Kiss Csaba, a környezetvédelmi joggal foglalkozó EMLA Egyesület igazgatója szerint ez sem teljesen igaz. Azoknak a gyáraknak, amelyeknek nincs szükségük egységes környezethasználati engedélyre, szükségük van egy olyan kormányhivatali dokumentumra, amely igazolja, hogy nincs jelentős hatásuk a környezetre. Szintén szükségük van egy telephelyengedélyre, amelyet a jegyző állít ki – a Samsungnak azonban ez utóbbi nincs meg. Egy telephelyengedély nélkül működő gyárat pedig a helyi jegyzőnek kellene bezáratnia, de a Samsunggal ez sem történt meg.
Kiss Csaba szerint ezzel együtt a gyár engedély nélküli működése rövid időn belül véget fog érni, mert a másodfokon eljáró bíróság várhatóan megváltoztatja az első fokon eljáró bíróság végzését. Ha ez megtörténik, akkor a Samsungnak ismét érvénybe lép a környezethasználati engedélye, és ismét annak megfelelően folytathatják a hőtermelést és a gyártást.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Felfoghatatlan tragédia: rutinműtét után trombózist kapott a dúsgazdag magyar műgyűjtő, már nem tudták megmenteni az életét Nemes Marcell 1918-tól kezdve Münchenben élt, de 1930 októberében éppen Budapesten tartózkodott egy rutinműtét miatt. Az operáció után a dúsgazdag műgyűjtő trombózist kapott és az orvosok hiába küzdöttek, már nem lehetett megmenteni az életét. Nemes Marcell csupán 64 éves volt, amikor meghalt.
- Ledobta az atomot a Telekom: korlátlan mobilinternetet kapnak az ügyfelek öt napra A Telekom hatalmas bejelentést tett a karácsonyi kampányát bemutató eseményen: december 2. és 31. között a Telekom alkalmazásban elérhető Magenta Momentsen keresztül bármikor bekapcsolható öt napra szóló korlátlan adatforgalom.
- Óriási leépítés: több száz embert rúghattak ki Észak-Magyarország egyik legnagyobb gyárából Brutális leépítések történtek a tiszaújvárosi Jabilnél, az információk szerint 500 embert rúghattak ki a gyárból. A vállalat Észak-Magyarország egyik legnagyobb foglalkoztatója, és nem ez az első nagyobb elbocsátási hullám náluk.
- Szörnyű tragédia történt Magyarországon, egy idős nő az áldozat Egy idős nő meghalt, miután kigyulladt egy életvitelszerűen lakott présház a Komárom-Esztergom vármegyei Császáron - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szombaton az MTI-vel.