Hirdetés

Hátborzongató: ezt teszi a testünkkel, ha nem sütjük át jól a sertéshúst

Garai Kitti portré Garai Kitti

Dr. Sam Ghali sürgősségi orvos sokkoló CT-felvételt tett közzé az X-en vasárnap: egy beteg parazitafertőzéses lábizmáról osztott meg egy fotót.

A nyugtalanító fertőzés egy „ciszticerkózis” nevű parazitától származik, amely a Taenia solium nevű parazita lárvái által okozott fertőzés. Ezt a parazitát a hétköznapokban „sertés galandféregként” is ismerik – írja a New York Post.

A ciszticerkózis akkor fordul elő, amikor a galandféreg lárvái megfertőzik az emberi szöveteket - osztotta meg Ghali, hozzátéve, hogy az emberek akkor fertőződnek meg a Taenia solium nevű parazitával, amikor alulfőtt sertéshúsban található cisztákat nyelnek le.

„A lárvák ezután kikelnek, áthatolnak a bélfalon és behatolnak a véráramba, szabadon terjedve az emberi testben és kemény, meszes cisztát képezve az izmokban vagy az agyban, amelyeket a bőr alatt dudorként lehet érezni. A CT-felvételen, amit az orvos megosztott, ezek apró fehér pontokként jelennek meg, és „rizsszem-meszesedésként” emlegetik őket.

Bár az ember testébe behatoló lárvák nyugtalanítóan hangzanak, általában ártalmatlanok, mivel „a gazdaszervezet gyulladásos válasza általában a legtöbb esetben elpusztítja a cisztákat” - osztotta meg Ghali. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az embereknek súlyos következményekkel kell szembenézniük, ha a lárvák az agyba jutnak és cisztákat képeznek az agyszövetben.

„Ezt a speciális állapotot neurociszticerkózisnak nevezik. Fejfájáshoz, zavartsághoz, görcsrohamokhoz és más súlyos neurológiai problémákhoz vezethet” – magyarázta.

A Taenia solium galandféreg a petéinek elfogyasztásával kerül az emberi szervezetbe. Ezek a peték aztán az emberi bélrendszerben általában 5-12 hét alatt kifejlett galandférgekké fejlődhetnek. Ez azonban nem vezet közvetlenül ciszticercózishoz.

A ciszticerkózis akkor valósul meg, amikor a fertőzött emberek a székletükön keresztül továbbadják a galandféreg petéit másoknak. Az orvos szerint elsősorban azok fertőződhetnek meg vele, akik nem mosnak megfelelően kezet mosdóhasználat után, de a peték a széklettel szennyezett vízzel is terjedhetnek.

Ghali szerint a ciszticerkózis általában parazitaellenes terápiával, szteroidokkal és epilepsziaellenes szerekkel, valamint sebészi eltávolítással kezelhető, egyes esetekben azonban halálos kimenetelű lehet. „A becslések szerint világszerte évente mintegy 50 millió ember fertőződik meg, ami 50 ezer halálesetet okoz” – írta az orvos, aki a bejegyzése végén azt javasolta mindenkinek, hogy tegyenek meg minden a tisztaságért, mindig mossanak kezet, és soha, de soha ne egyenek nyers vagy nem eléggé átsütött sertéshúst.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint évente mintegy 2,8 millió emberről gyanítható, hogy Taenia soliummal fertőződik, leggyakrabban Ázsia, Dél-Amerika és Kelet-Európa „alacsony és alsó-közepes jövedelmű országaiban”.

A neurociszticerkózisban (NCC) szenvedők teljes száma, „beleértve a tünetes és tünetmentes eseteket”, évente becslések szerint „2,56-8,30 millió között van”.

A sertés galandféreg állítólag „az epilepsziás esetek 30%-áért felelős sok olyan endémiás területen, ahol emberek és kóbor sertések élnek egymás közvetlen közelében.” „A WHO szerint a magas kockázatú közösségekben az epilepsziás esetek akár 70%-ával is összefüggésbe hozható”.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés