Hirdetés

Díjat nyert a New York Times riportere, akit azzal vádolnak, hogy a Hamásszal együtt tört be Izrael területére október 7-én

Gavra Gábor portré Gavra Gábor

Díjat nyert munkájáért a New York Times újságírója, akit azzal vádolnak, hogy október 7-én a terroristákkal együtt szivárgott be a zsidó állam területére.

A díjat odaítélő szervezet szerint a díjazottak – köztük Yousef Masoud – azért nyerték el a George Polk díjat, mert "krónikát készítettek szülőföldjük, Gáza izraeli bombázásáról és megszállásáról. Ők ketten [Masoud és Samar Abu Elouf fotóriporterek] október 7-én a konfliktust annak első órájától kezdve dokumentálták".

A George Polk-díj nyerteseinek egyike a The New York Times fotóriportere, Yousef Masoud, akit azzal vádolnak, hogy az október 7-i mészárlások óráiban a terroristákkal együtt szivárgott be Izraelbe – írja a Jerusalem Post.

Mint arról a Naphire.hu rendszeresen beszámolt, több mint négy hónap telt el azóta, hogy Izrael ellen minden képzeletet felülmúlóan bestiális támadást indított a Hamász terrorszervezet. A Gázai övezetet uraló Hamász terroristái szárazföldön, a tenger felől és a levegőből is megtámadták Izraelt, amelyre legalább 5000 rakétát lőttek ki ezzel egy időben. Arról is írtunk, hogy a példátlan terrortámadásnak közel 1200 halálos áldozata van és a Hamász több mint 250 túszt is ejtett, közülük Izrael szerint körülbelül 132-en maradtak az ostromlott Gázában. A Hamász által vezetett gázai egészségügyi minisztérium szerint több mint 28 800 ember halt meg eddig a háborúban. 

Mikor tudta meg Masoud, hogy a Hamász támad?

Hivatkozás másolása

A Honest Reporting, egy médiafigyelő civil szervezet Masouddal kapcsolatban kiemelte azt az az Associated Press által közzétett fotót, amelynek képaláírása: "Palesztinok lengetik nemzeti zászlójukat és ünnepelnek egy megsemmisített izraeli tank mellett a Gázai övezet kerítésénél, Khan Younis déli részétől keletre 2023. október 7-én, szombaton. A Gázai övezetet uraló militáns Hamász szombat hajnalban példátlan, többfrontos támadást hajtott végre Izrael ellen, amelynek során több ezer rakétát lőttek ki, miközben a Hamász harcosai tucatjai több helyen, légi, szárazföldi és tengeri úton is beszivárogtak [Izraelbe] az erősen megerősített határon át, és [támadásuk] váratlanul érte az országot egy jelentős ünnepnapon." 

A Honest Reporting megkérdőjelezte Masoud magyarázatát, miszerint hajnali fél hatkor ébresztette fel a rakétatűz, mivel a civil szervezet szerint a rakétázás csak egy órával később kezdődött.

Az inkriminált képen egy palesztin zászlót lengető férfi látható egy izraeli tank tetején. Masoud neve szerepelt egy novemberi oknyomozó jelentésben is, amelyből kiderül, hogy vezető hírügynökségek - köztük a The New York Times, az AP, a Reuters és a CNN - újságírói október 7-én a Gázai övezetből csatlakoztak a Hamász terroristáihoz és velük szivárogtak be Izraelbe, hogy kameráikkal dokumentálják az eseményeket.

A Honest Reporting, amely a külföldi sajtó Izrael-ellenes elfogultságának leleplezésén dolgozik, vizsgálatában súlyos etikai kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy ezek a fotósok a Hamász terroristái mellett voltak jelen a terrorszervezet bestiális Izrael-ellenes támadásakor.

Cáfol a New York Times

Hivatkozás másolása

A New York Times így reagált a vádakra: "Az a vád, hogy a The New York Timesnál bárki előre tudott volna a Hamász-támadásokról, vagy a támadások során elkísérte volna a Hamász terroristáit, valótlan és felháborító. Meggondolatlanság ilyen állításokat tenni, és ezzel veszélybe sodorni az Izraelben és a Gázai övezetben dolgozó újságíróinkat".

A NYT "homályos állításokkal" vádolta a Honest Reportingot, és azzal folytatta, hogy bár Yousef Masoud aznap nem a Timesnak dolgozott, "azóta fontos munkát végzett nekünk. Nincs bizonyíték a Honest Reporting célozgatásaira. Munkájának áttekintése azt mutatja, hogy azt tette, amit a fotóriporterek mindig is tesznek rendkívüli helyzetekben: dokumentálta a tragédiát, ahogyan az kibontakozott".

A George Polk-díj

Hivatkozás másolása

A George Polk-díj újságíróknak járó rangos díj, amelyek odaítéléséről a Long Island Egyetem határoz. Masoud és Elouf a fotóriporteri kategóriában nyert. A szervezet szerint azért nyertek, mert "megörökítették a szülőföldjük, Gáza elleni izraeli bombázást és megszállást. Ők ketten a konfliktust az október 7-i kezdettől kezdve egészen addig fotózták, amíg pontosan két hónappal később el nem menekültek a területről. Megrázó körülmények között készítettek megragadó és felejthetetlen képeket. Ijedt gyerekekről, akik az ég felé néznek egy izraeli repülőgép felé. A földdel egyenlővé tett épületek romjai közül kihúzott holttestekről. Egy kisfiúról, amint megérinti halott kishúga véres arcát. És a kórházak káoszáról, amelyeket elárasztottak a kábult, súlyosan sérült betegek."

"Ez volt az elmúlt évtizedek egyik legvitatottabb, leginkább polarizáló története, ám újságíróink Izraelben, Gázában és szerte a világon továbbra is arra összpontosítanak, hogy a konfliktus minden aspektusát kendőzetlenül tárják fel" - mondta Greg Winter, a The New York Times nemzetközi főszerkesztője, aki szerint Masoud és Elouf, idézzük, "együttérzőek voltak az izraeli és a palesztin nép szenvedéseivel, de kíméletlenek voltak a[z ok-] nyomozásukban."

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Cimkék:
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés