Hirdetés

Megszólalt az orvos: íme 4 egyszerű módszer, amivel csökkentheted a demencia kockázatát

Garai Kitti portré Garai Kitti

Az agyunk elkerülhetetlenül zsugorodik az életkor előrehaladtával – ez a változás a leggyorsabban és leglátványosabban a közel 7 millió demenciával élő amerikai esetében figyelhető meg. Bár nincs mód az agytérfogat csökkenésének visszafordítására, potenciálisan lassíthatjuk ezt a folyamatot, ha előtérbe helyezzük mentális és fizikai egészségünket.

Dr. Arjun Masurkar, a NYU Langone Health kognitív neurológus és demenciaspecialistája négy fontos módszert osztott meg, amelyekkel megőrizhetjük az egészséges elmét az öregedés során - írja a New York Post

Legyél fizikailag aktív

Hivatkozás másolása

A mozgásszegény életmód - és az ezzel járó fizikai, társadalmi és szellemi inaktivitás - az egyik legrosszabb dolog, amit az agyunkkal tehetünk. Amikor aerob testmozgást végzünk, a szívünk több vért pumpál az agyunkba, amely létfontosságú oxigént és tápanyagokat szállít, hogy megőrizze az agyunk egészségét.

A rendszeres aerobikmozgás bizonyítottan jelentősen csökkenti a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és az alvási apnoe kialakulásának kockázatát is - ezek a betegségek ugyanis hatással lehetnek az agyra. Az agy számára különösen hasznos gyakorlatok közé tartoznak:

  • Séta
  • Futás
  • Kerékpározás
  • Úszás

Válassz szívbarát étrendet

Hivatkozás másolása

A mediterrán étrend sovány fehérjeforrásokat, egészséges zsírokat és antioxidánsokat tartalmaz, amelyek segítenek megőrizni az agy egészségét, valamint küzdenek a demencia és más betegségek ellen. Ezek az agy egészségére jótékony hatással bíró élelmiszerek: 

  • Zsíros halak, például lazac
  • Bogyós gyümölcsök
  • Leveles zöldségek
  • Hüvelyesek, például bab és lencse
  • Diófélék

Az alkoholfogyasztásnak azonban számos negatív hatása lehet az agyra, különösen a 65 év feletti embereknél. Ezért Masurkar azt javasolja, hogy naponta legfeljebb egy alkoholos italt fogyasszanak a betegek, de ha lehet, akkor inkább egyet sem. 

Társas kapcsolatok ápolása

Hivatkozás másolása

Az aktív társasági élet egy másik hatékony módja annak, hogy idősödve is megőrizzük agyunk egészségét. Amikor más emberekkel lépünk kapcsolatba, az elménket aktívan tartjuk, és fenntartunk egy rendszerességet – ráadásul a társas érintkezés önmagában is fontos és egészséges vegyületeket, például szerotonint és dopamint szabadít fel az agyunkban.

Ami az agy egészségét illeti, a személyes társas interakciók hatékonyabbak lehetnek, mint azok, amelyek kizárólag online zajlanak. Szintén fontos a szenzoros problémák kezelése. Látásunk és hallásunk korrigálásával javíthatjuk másokkal való kapcsolatainkat, és potenciálisan megvédhetjük magunkat a jövőbeni demenciától.

Serkentsd az elméd

Hivatkozás másolása

Az orvos szerint olyan tevékenységekkel serkenthetjük elménket, mint például keresztrejtvényfejtés, tánctanulás vagy valamilyen szellemi hobbi. Az olyan agystimuláló időtöltések, amelyek egyben társas tevékenységek is, mint például a kártyajátékok, még hasznosabbak lehetnek. De ne maradjunk fent egész éjjel! A jó alvás segít elraktározni az előző napi emlékeinket a hosszú távú memóriánkban, és felkészíti agyunkat arra is, hogy másnap aktív és hatékony legyen.

Hosszú távon a megfelelő éjszakai alvás segíthet eltávolítani az Alzheimer-kór és más demenciák hátterében álló toxikus fehérjéket és gyulladásokat.

Korábban a naphire.hu írt arról is, hogy van egy rejtett jele a demenciának, ami akár már egy évtizeddel a többi tünet megjelenése előtt is felfedezhető. És írtunk arról is, hogy megnövelhetik a demencia kockázatát a szív- és érrendszeri betegségek. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés