Hirdetés

Dél-Koreában a lakosság több mint négyötöde (!) ellenzi, hogy fegyvereket szállítsanak Ukrajnának

Gavra Gábor portré Gavra Gábor

A közvélemény-kutatások szerint a dél-koreaiak elsöprő többsége továbbra is ellenzi, hogy közvetlenül fegyvert szállítsanak Ukrajnának – jelentette a Reuters.

Kijev és az Ukrajnát támogató nyugati hatalmak több ízben sürgették Szöult, hogy adjon el fegyvereket az ukránoknak, főleg miután elterjedt a híre, hogy észak-koreai csapatok érkeztek Oroszországba, hogy Moszkva hadműveleteit segítsék. Ukrajna rengeteg fegyvert kért Szöultól, és a dél-koreai kormány erre úgy reagált, hogy Oroszország és Észak-Korea jövőbeli lépéseitől függően megfontolhatja a segítségnyújtást.

Szerdán felröppent a hír, hogy egy ukrán küldöttség, amelynek tagjai között volt Rusztem Umerov védelmi miniszter, találkozott volna a dél-koreai elnökkel, Jun Szogjollal. A média arról számolt be, hogy látogatásuk célja, hogy fegyvereket kérjenek Szöultól a háború folytatásához.

A dél-koreai elnöki hivatal és a külügyminisztérium tisztviselői azonban nem erősítették meg a Reutersnek a jelentéseket.

„Mondj nemet arra, hogy a dél-koreai kormány fegyvereket szállítson Ukrajnának” - állt egy transzparensen, amelyet a tüntetők kisebb csoportja tartott Jun hivatala előtt Szöulban a Reuters jelentése szerint.

Zelenszkij részletes listát állít össze

Hivatkozás másolása

A KBS dél-koreai műsorszolgáltatónak adott októberi interjújában Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Kijev részletes listát fog küldeni Szöulnak, hogy fegyvereket, beleértve tüzérséget és légvédelmi rendszert kérjen a dél-koreai kormánytól.

Egy nyugati diplomata a Reutersnek elmondta, hogy a színfalak mögött zajló megbeszélések középpontjában a repülőgépek és rakéták lelövésére alkalmas légvédelmi rendszerek álltak, de Donald Trump elnökválasztási győzelme bizonytalanná tette a tárgyalások kimenetelét és alaposan lelohasztotta a jobboldali szöuli kormány elszántságát a fegyverek szállítására. 

82 százalék ellenzi a fegyverszállítást

Hivatkozás másolása

Jun, aki az egymást követő belpolitikai botrányok (többek között az orvosok hónapokig tartó sztrájkja) miatt már így is rekordalacsony népszerűségi mutatókkal küzd, a felmérések szerint a dél-koreai közvélemény széles körű ellenállásával szembesül Ukrajna felfegyverzésének ötletével szemben.

A dél-koreaiak többsége fenyegetésként tekint a Phenjan és Moszkva közötti katonai kapcsolatokra - derült ki a Gallup Korea októberi felméréséből -, de 82 százalékuk ellenzi a katonai segélyek, köztük fegyverek küldését Ukrajnának.

„A dél-koreai kormány számára az [ukránoknak nyújtott katonai] támogatás előnyeit ellensúlyozza a belföldi támogatottság további csökkenése és annak veszélye, hogy megromolhat a kapcsolat a következő amerikai kormánnyal” - mondta Yang Uk, az Asan Institute for Policy Studies elemzője.

Hozzátette, hogy Jun alacsony népszerűségi mutatói, valamint a közvélemény ellenállása a fegyverszállítással szembeni ellenállása leszűkíti a szöuli kormány mozgásterét. A dél-koreai közvélemény nem érzékeny az orosz-ukrán konfliktus súlyossága iránt, viszont annak [a Koreai-félszigetet fenyegető] veszélyét érzékeli, ha Dél-Korea közvetlenül bevonódna a konfliktusba - mondta Yang.

A világ egyik legnagyobb fegyverexportőre

Hivatkozás másolása

A szomszédos Japánnal ellentétben, amely szigorúan távol tartja magát Kijev közvetlen felfegyverzésétől, Dél-Korea elvben képes lehetne hatékonyan segíteni Ukrajna háborús erőfeszítéseit. Szöul a világ egyik legnagyobb fegyverexportőre, és nagy, jövedelmező védelmi megállapodásokat kötött az elmúlt időszakban többek között Ukrajna szomszédaival is. Ezen felül Dél-Korea aknamentesítő járműveket, páncélzatot és egyéb, élet kioltására nem alkalmas katonai eszközöket szállított Ukrajnának, és nem zárta ki a Kijevbe irányuló fegyverszállításokat sem, különösen miután Szöul és Washington arról számolt be, hogy Észak-Korea több ezer katonát küldött Oroszországba.

A dél-koreai ellenzék vezető ereje, a balközép Demokrata Párt (DP) bírálta a kormányt, amiért az nem zárja ki a fegyverek szállítását Ukrajnának, és azt követelte, hogy a kabinet ne döntsön az ehhez hasonló kérdésektől a nemzetgyűlés megkérdezése nélkül.

A DP az áprilisi választásokon aratott elsöprő győzelem után többségben van a nemzetgyűlésben, de szakértők szerint az elnöknek jogilag lehetősége van a törvényhozás megkerülésére, ha élet kioltására alkalmas fegyvereket akar szállítani egy másik országnak.

Moszkva szerint „teljesen megsemmisülnének” az orosz-dél-koreai kapcsolatok

Hivatkozás másolása

Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes az orosz TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, hogy a Szöul és Moszkva közötti kapcsolatok „teljesen megsemmisülnének”, ha Dél-Korea fegyvereket szállítana Ukrajnának.

Oroszországnak először is fel kellene tennie magának a kérdést, hogy mit nyújt Észak-Koreának cserébe azért, hogy Phenjan csapatokat küldjön [a frontra], és ez mennyiben veszélyezteti Dél-Korea biztonságát - reagált egy magas rangú dél-koreai külügyminisztériumi tisztviselő egy szerdai háttérbeszélgetésen, amikor az orosz miniszterhelyettes megjegyzéseiről kérdezték.

Szöul válasza Oroszország és Észak-Korea lépéseitől függ - tette hozzá a névtelenség fenntartása mellett nyilatkozó tisztviselő.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés