Hirdetés

Kitört a botrány Dél-Koreában, miután az ország szupersztárja házasságon kívül nemzett gyermeket

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Egy dél-koreai színész beismerése, miszerint gyermeke született egy olyan nőtől, akivel nem házasok, országos vitát váltott ki a hírességek viselkedéséről és a nem hagyományos családmodellekről.

Jung Woo-sung, a dél-koreai filmipar 51 éves sztárja vasárnap ügynökségén keresztül megerősítette, hogy ő az apja a 35 éves modell, Moon Ga-bi újszülött fiának.

Bár Jung ígéretet tett arra, hogy apaként "teljesíteni fogja apai kötelességét”, ugyanakkor hallgatása arról, hogy tervezi-e, hogy feleségül veszi Moon-t, heves visszatetszést váltott ki a konzervatív országban, ahol a házasságon kívüli szülést tabunak tekintik - írja a BBC.

Egyes progresszív hangok azonban megvédték Jungot, megjegyezve, hogy Dél-Korea megváltozott hozzáállása a különböző családmodellekhez.

Moon pénteken az Instagramon jelentette be gyermeke születését anélkül, hogy az apát megemlítette volna, a terhességet "váratlannak” nevezte, és azt mondta, hogy "teljesen felkészületlenül érte a hirtelen jött hír”.

Két nappal később Jung ügynöksége, az Artist Company kiadott egy közleményt, amelyben megerősítette, hogy "a baba, akit Moon a közösségi médiában mutatott be, Jung Woo-sung fia”.

A közlemény továbbá megjegyezte, hogy Jung és Moon "megbeszélték a gyermek felnevelésének legjobb módját”.

A hír felháborodást váltott ki, amely gyorsan elterjedt az egész országban, véleménycikkek sorát hozta a bulvárlapokban, online vitát váltott ki, és nemzeti politikusoktól is megjegyzéseket váltott ki.

Az online reakciók nagyrészt kritikusak voltak Junggal szemben, akit termékeny filmes karrierje miatt Dél-Koreában mindenki ismer.

Sok kommentelő úgy vélte, hogy a színész beszennyezte az egyébként derék és makulátlanul tiszta imidzsét, és néhányan csalódottságuknak adtak hangot amiatt, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának korábbi nagykövete "nem tudja elfogadni a saját gyermekét”.

"Jung Woo-sung jófiúnak tetteti magát, mondván, hogy minden kötelességét teljesíti... Egy gyerek nem csak pénzből nő fel” 

- írta egy kommentelő a Naver Newson, Dél-Korea legnagyobb hígyűjtő portálján.

"Nem az a probléma, hogy nem házasodik meg, miután gyermeket vállalt. Hanem az, hogy eddig úgy tett, mintha etikus ember lenne” - írta egy másik.

A JoongAng konzervatív hírportálnak nyilatkozva a jobboldali Néphatalom Párt egyik meg nem nevezett törvényhozója úgy jellemezte Jung döntését, hogy házasságon kívül vállal gyermeket, mint "valami elképzelhetetlen ebben a társadalmi erkölcsökkel rendelkező országban”.

"Bármennyire is változnak az idők, Korea hagyományait és közérzetét meg kell őrizni” - jelentette ki a törvényhozó.

A dél-koreai statisztikai hivatal nemrégiben végzett társadalmi felmérése szerint az emberek 37%-a szerint elfogadható a házasságon kívüli gyermekvállalás, ami 2012 óta csaknem 15%-os növekedést jelent.

Azok közül, akik szerint a házasság szükséges a gyermekvállaláshoz, több mint 72%-uk 60 év feletti volt - a fiatalabb válaszadók egyre kevésbé voltak ezen a véleményen.

Más törvényhozók megvédték Jungot, Lee So-young, a Koreai Demokrata Párt tagja pedig azt mondta, hogy "a döntés, hogy együtt élünk-e valakivel, mélyen személyes döntés”.

"Azt feltételezni, hogy pusztán a gyermekvállalás kötelezi az embereket a házasságra, az együttélés és a kölcsönös támogatás kötelezettségeinek vállalására, fojtogató érzés” - írta Lee kedden a Facebookon.

"Még ha a társadalomnak látszólag van is egy elfogadott mércéje a "normális" viselkedésnek, minden élet a maga módján egyedi. Talán az a jobb társadalom, amelyik elfogadja és tiszteletben tartja az ilyen különbségeket, anélkül, hogy ítélkezne” - tette hozzá. "Én ebben hiszek.”

A progresszív Kyunghyang című újság szerkesztőségi cikket jelentetett meg, amelyben megjegyezte, hogy bár egyes hangok a hagyományos értékek védelmét szorgalmazzák, "az a hang is erősödik, hogy társadalmunknak gondolnia kell a családok sokféle formájára”.

"Talán a házasságon kívül gyermeket vállaló hírességek, mint Jung és Moon, segítenek megváltoztatni a közvéleményt, amely ma ellenzi az [ilyen] szüléseket”.

Dél-Koreában hírhedten nagy a nyomás a szórakoztatóipari szereplőkön, a hírességeket gyakran túlzottan magas társadalmi normák kötik gúzsba, és rendkívül szigorú ellenőrzés alá helyezik őket.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés