Több embert is kivégeztek, majd feldaraboltak, testük darabjait pedig több városban is közszemlére tették.
Az 1655-ban, az Arad környékén fekvő Pécskán született Szegedinác Péró egész életét a török elleni harcban töltötte, idős korára a Maros mellékén fekvő határőrvidéki kerületben a kapitányságig jutott – írja a Rubicon.hu.
A török kiszorításával azonban a Maros menti katonai körzet elvesztette jelentőségét, ezért megkezdték a folyótól északra fekvő területek betagolását a vármegyékbe, ami komoly feszültségekhez vezetett. Közben pedig az udvar térítő politikába kezdett a betelepülő ortodox szerbek körében. Szegedinác Péró és néhány határőrvidéki kapitány szervezkedni kezdett, hívó szavuk a vallásukban sértett szerbek és a nyakukba kapott birtokosok hatalmaskodásait megelégelő magyar jobbágyokra is hatott.
A vezér a tényleges hadmozdulatokban már nem vett részt, ugyanis az aradi várparancsnok már május 3-án elfogatta őt, ennek hatására pedig a szerb kapitányok a Gyulát ostromló magyarok ellen fordultak.
A lázadás leverése után 1735. augusztus 10-én felállt egy vizsgálóbizottság, mely az összes vádlottat Budára rendelte. Szegedinác Pérót és a békésszentandrási vezetőket halálra ítélték, míg a mozgalom ellen forduló szerb kapitányoknak kegyelmet adtak. A kerékbetöréssel kivégzett 80 éves Péró és társai testét felnégyelték és azok darabjait elrettentésül elküldték a lázadás központjául szolgáló békési faluba, valamint kitűzték őket Nagyváradon, Debrecenben és Sarkad városában.
Kapcsolódó cikkek
- Ön tudta? III. Károly itt van a szomszédban Bukaresti "félhivatalos" programja után péntek este megérkezett székelyföldi birtokára, Zalánpatakra III. Károly brit uralkodó.
- Lázár Jánossal olyan történt, amire senki nem számított Egy "régi barát" látogatta meg.
- Ha ilyen autóst lát, jobb, ha vigyáz: ők a legagresszívebbek Egy felmérés kiderítette, mely autótípus vezetői viselkednek a legdurvábban, de arra is fény derült, kik a legudvariasabbak.
- Cagliostro gróf, a francia forradalom mágusa is a terror áldozata lett A történelem egyik legmisztikusabb alakját is utolérte a végzet, a jakobinusok börtönéből még a hírhedt mágikus tudománya sem szabadította ki.