A Hamász palesztin foglyok szabadon bocsátását kéri, a nem izraeli foglyokat „vendégeknek” nevezi
A Hamasz az izraeli börtönökben lévő mintegy 6000 palesztin szabadon bocsátását érné el.
A Hamász egyik vezető vezetője hétfőn kijelentette, hogy a csoportnak "megvan, amire szüksége van", hogy kiszabadítsa az összes palesztint az izraeli börtönökben, jelezve, hogy a csoport megpróbálhatja felhasználni az általa elrabolt izraelieket arra, hogy cserébe a palesztin foglyokat szabadon bocsátsák.
A Hamász a nem izraeli foglyokról úgy beszélt, hogy “vendégek”, akiket “ha a körülmények lehetővé teszik” szabadon engednek, idézi a Reuters.
Az izraeli hadsereg szerint az október 7-i támadás után a Hamász mintegy 199 túszt vitt magával Gázába, a terrorszervezet szerint ez a szám 200 és 250 közé tehető.
2011-ben Izrael palesztin foglyok százait cserélte el, egy izraeli katona, Gilad Shalit szabadon bocsátásáért, akit öt éven át tartottak fogva.
Izrael korábban kijelentette, hogy ki fogja szabadítani az összes túszt és felszámolja a Hamászt.
A foglyok között feltehetően olyan országok állampolgárai is vannak, mint Thaiföld és Németország. Más országok eltűntként jelentették állampolgáraikat. Feltételezik, hogy az egyes országokban, köztük az Egyesült Államokban kettős állampolgárságú izraelieket is elraboltak.
A Hamász fegyveres szárnyának szóvivője, Abu Obeida videoüzenetben közölte, hogy a Hamásznak különböző nemzetiségű fogvatartottaik vannak, “ők a vendégeink, és igyekszünk megvédeni őket".
A Hamász másik magas rangú tisztviselője, Moussa Abu Marzouk hétfőn azt mondta, hogy "a külföldi foglyokat nem lehet szabadon engedni a Gázai övezet folyamatos, izraeli általi bombázása miatt".
Hétfőn késő este a Hamász kiadott egy videót, amelyen az egyik fogoly, egy francia-izraeli nő nyilatkozata látható, akit a múlt heti támadás során fogtak el. Családja azok közé tartozott, amely Franciaország elnökéhez fordult, hogy szabadítsák ki eltűnt rokonaikat. A videón a 21 éves Mia Schem azt mondja, karsérülést szenvedett, és Gázába szállították.
Az Izraeli Védelmi Erők közleménye szerint a múlt héten értesítették Schem családját az elrablásról, és jelenleg is tartják velük a kapcsolatot. Azt is elmondták továbbá, hogy “minden hírszerzési és műveleti eszközt bevetnek az elraboltak kiszabadítására” és hogy “a Hamász humanitárius szervezetként próbálja magát bemutatni, miközben iszonyatos terrorszervezetként lép fel, amely csecsemők, nők, gyermekek és idős emberek elrablásárt felelős.”
Schem édesanyja, Keren Schem azt mondta, remélte, hogy a lánya életben van, mielőtt látta volna a videót.
“A hercegnőm életben van” - mondta az izraeli Channel 12-nek - “Nem tudtam róla semmit, de reméltem, hogy életben van”. A nő hozzátette: látszódik, hogy a lányának fájdalmai vannak és fél.
Kapcsolódó cikkek
- Szavak sincsenek: váratlanul igazi rémálomba csöppent ez a család Egyetlen szempillantás alatt vett tragikus fordulatot ennek a családnak az élete: a 19 éves lányuk, Bianca JonesÁzsiában bulizott, amikor hirtelen rosszul lett egy vodka megivása után. A fiatal lányt szintén a metanol mérgezés vitte el.
- Sorra halnak meg a turisták Laoszban: mérgezés áll a háttérben Egy ausztrál tinédzser, Bianca Jones lett a negyedik turista, aki belehalt a feltételezett tömeges mérgezésbe Laoszban.
- Egyre közelebb a világháború? Már brit fegyverekkel lövik az ukránok az orosz területeket, Putyin brutális fenyegetést küldött A brit fegyverekkel való rakétatámadás egy nappal azután történt, hogy Kijev amerikai fegyverekkel Oroszország területén belülre mért csapást. Az oroszok hiperszonius interkontinentális rakétával válaszoltak. Putyin brutális fenyegetést küldött.
- Putyin bevetette a csodafegyvert, majd rémisztő fenyegetést küldött Csapást mért az orosz hadsereg az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre - közölte csütörtök este televíziós bejelentésben Vlagyimir Putyin orosz elnök.