Oroszország már nem csak az olaj és a gáz elzárásával fenyeget, mellé került az élelmiszer is. Úgy tűnik, ezzel hatékonyan tudja zsarolni a közel-keleti, valamint az észak-afrikai országok vezetőit.
Oroszország legutóbbi lépései, mint például a gazdálkodók földjének elfoglalása és az ukrán búza külföldi eladásra való ösztönzése, mind a Kreml katonai hadműveleteivel párhuzamosan zajló geopolitikai csatározás része.
Míg a nyugati szövetségesek egységet mutatnak Ukrajna támogatását illetően, addig a közel-keleti, afrikai és ázsiai fejlődő gazdaságok fölött Oroszország próbálja kiterjeszteni befolyását. Nyugati tisztviselők szerint a Kreml célja az, hogy az élelmezési válsággal kapcsolatos aggodalmakat a szankciók enyhítésére és a tűzszüneti tárgyalásokra használja föl.
Afrikát már megnyerték az oroszok
Hivatkozás másolásaAmerikai diplomaták attól tartanak, hogy az orosz stratégia működik, az afrikai és közel-keleti szervezetek vezetői az elmúlt hetekben az Oroszországgal való szoros kapcsolatokat hangsúlyozták. Az Afrikai Unió elnöke, felszólította Moszkvát, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot, Ukrajna területi integritását és nemzeti szuverenitását. Májusban azonban már arra figyelmeztette az európai tisztviselőket, hogy az orosz bankok letiltása a SWIFT-rendszerről nehezíti, sőt ellehetetleníti a kontinens élelmiszer-ellátásának fenntartását.
A NATO bevonása is felmerülhet, de mindenki tart a veszélytől
Hivatkozás másolásaAz egyik kérdés, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár alkut tud-e kötni Ukrajna gabonájának piacra juttatása érdekében. Az ENSZ áprilisban támogatta azt a tervet, hogy Törökország koordinálja azon tengeri aknák eltávolítását, amelyeket Kijev az orosz támadások megelőzésére juttatott a kikötőibe.
A tárgyalások azonban az aknák közötti biztonságos útvonal kialakítása felé terelték a folyamatot, részben Ukrajna azon aggodalma miatt, amely szerint Oroszország kihasználhatja az úszó robbanótestek eltávolítását. Gabonakereskedők és diplomaták szerint a Nyugat erőfeszítései valószínűleg nem lesznek elegendők a szegényebb országok élelmezésére.
Ha az ENSZ által lebonyolított tárgyalások során nem sikerül kihozni az idei nyári gabonatermést Ukrajnából, akkor a NATO vagy más haditengerészet hajói felé érkezhetnek olyan kérések, hogy biztosítsák a szállítmányok biztonságos átjutását a Fekete-tengeren - írja az Index.hu.
Kapcsolódó cikkek
- Trump stratégája üzent Zelenszkijnek: „a Krím elveszett” Donald Trump megválasztott elnök egyik vezető tanácsadója szerint a januárban hivatalba lépő kormány az ukrajnai béke megteremtésére fog összpontosítani, nem pedig arra, hogy az ország visszaszerezze az Oroszország által megszállt területeket.
- Küszöbön a háború? Vészhelyzeti üzemmódba kapcsolt Irán Donald Trump győzelme után Mint az ismert, Donald Trump nyerte meg az amerikai elnökválasztást. Ezután Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hámenei összehívta a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsot, bár azt nem részletezte, hogy pontosan mi okból hívták össze a tanácsot.
- (18+) Brutális videón, ahogy a földön fekvő izraeli szurkolókat rugdos a feldühödött csőcselék Amszterdamban Döbbenetes videót közölt a Reuters az amszterdami antiszemita pogromról.
- Vicc: a demokraták annyit fogtak fel Trump győzelméből, hogy Bidennek előbb kellett volna visszalépnie A 84 éves Nancy Pelosi szerint a 81 éves Joe Biden rosszul tette, hogy nem lépett vissza előbb.