Vádat emelt Donald Trump ellen egy manhattani kerületi ügyész, mert a gyanú szerint volt ügyvédjén keresztül 2016-ban hallgatási pénzt fizetett egy prostituáltnak.
A volt elnöknek a CNN értesülése szerint jövő kedden kell megjelennie a new yorki bíróság előtt, ahol hivatalosan is rabosítják:
ujjlenyomatot vesznek róla, és fotót készítenek a bűnügyi nyilvántartás számára.
Ha ezt nem tenné meg önként, akkor elfogatóparancsot is adhatnak ki ellene.
Az évek óta húzódó eljárás sokáig úgy tűnt, hogy zsákutcába jut, de Alvin Bragg ügyész az év elején újra indította az eljárást.
Bizonyítékokat kezdett bemutatni a vádesküdtszéknek arról, hogy Michael Cohen, Trump korábbi ügyvédje 130 ezer dollárt fizetett Stormy Daniels pornószínésznőnek a 2016-os elnökválasztási kampány idején.
A nő azt állította, hogy évekkel korábban viszonya volt Trumppal, aki a pénzért cserébe arra kérte, hallgasson.
Cohen 2018-ban vallomást tett, és elismerte, hogy a Danielsnek és egy másik nőnek juttatott pénzátutalásokkal megsértette a szövetségi kampányfinanszírozási szabályokat, azt állítva, hogy a volt elnök utasította őt a kifizetésekre.
Trump tagadja, hogy kapcsolata lett volna Daniels-szel, és azt is, hogy utasítást adott volna Cohennek. Szerinte az évek óta húzódó ügyet csak amiatt melegítették fel, mert indul az elnökválasztáson, ahol ő az első számú esélyes a republikánus jelöltségre.
Kérdés, hogy Trump büntetőügyei és esetleges letartóztatása, illetve elítélése hogyan befolyásolják a 2024 elnökválasztáson való indulását?
Amint arról beszámoltunk, a politikai következményektől eltekintve a jogi elemzők szerint ezzel nem lehet kizárni a volt elnököt a versenyből.
Az amerikai alkotmány szerint ugyanis nem kizáró ok az elnökválasztáson való indulásra az, ha valaki ellen vádat emeltek vagy elítélték.
Sőt még az sem, ha éppen a jogerős börtönbüntetését tölti.
Ez azt jelenti, hogy ha Trumpot letartóztatják, és gyorsított eljárásban esetleg elítélik, akár egy börtöncellából is folytathatná elnöki kampányát.
Mások szerint azonban, ha az alkotmány nem is zárja ki az indulását, Trump egy ősi törvény miatt bukhatja az amerikai választást
Más kérdés, hogy mi történik, ha meg is nyerné a választást.
Az elnöki esküt még akár le is tehetné a börtönből, de onnan kezdve valószínűleg képtelen lenne ellátni a hivatali feladatait.
A börtönkörülmények ugyanis nem teszik lehetővé, hogy az elnök megkapja például a napi nemzetbiztonsági jelentéseket, az esetleges vészhelyzetekről nem is beszélve.
Emiatt minden bizonnyal kezdeményeznék a menesztését az alkotmány 25. kiegészítésére hivatkozva, amely szerint ha az elnök nem képes egészségügyi vagy bármilyen okból ellátni a feladatát, akkor a kongresszus szavazhat a felmentéséről.
Kapcsolódó cikkek
- Totálisan elszabadult a pokol, iszonyatos csapást mértek az oroszok Zaporizzsjára Légicsapást mértek az orosz erők a délkelet-ukrajnai Zaporizzsja városra és térségére, a támadásban életét vesztette egy 55 éves férfi, egy 11 éves fiú pedig megsérült - közölte Ivan Fedorov, a megye kormányzója szombaton a Telegramon.
- Rendkívüli hír: Donald Trump magyar származású szakértőt nevez ki elnöki tanácsadójává A megválasztott amerikai elnök Gorka Sebestyént nevezi ki terrorizmus elleni főigazgatóvá és elnöki tanácsadóvá.
- Most van nagy bajban Ukrajna: az orosz hadsereg meghiúsította 2025-re tervezett hadjáratukat Az orosz hadsereg meghiúsította az ukrán fegyveres erők 2025-re tervezett hadjáratát - jelentette ki Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter, amikor pénteken felkereste az orosz Észak katonai csoportosítás vezetési pontját.
- Rémisztő üzenetet küldött Putyin a nyugati országoknak A fő üzenete Vlagyimir Putyin elnöknek az volt, hogy a nyugati országoknak az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos meggondolatlan lépéseit Moszkva nem hagyhatja reagálás nélkül - jelentette ki pénteken újságíróknak Dmitrij Peszkov.