Hirdetés

Sajnálkoznak az olimpia szervezői, azt állítják: a megnyitó Utolsó vacsorát idéző jelenetet nem tiszteletlenségnek szánták

Gavra Gábor portré Gavra Gábor

A párizsi olimpia szervezői vasárnap bocsánatot kértek a katolikusoktól és más keresztény csoportoktól, akiket feldühített az olimpiai játékok megnyitójának jelenete, amely Leonardo da Vinci "Az utolsó vacsora" című festményét parodizálta.

A bibliai jelenetet idéző, Jézus Krisztus és apostolai keresztre feszítés előtti utolsó vacsoráját ábrázoló rész, amelyben transzvesztiták, egy transznemű modell és egy meztelen énekes szerepelt, aki a görög bor istenének, Dionüszosznak öltözött, a katolikus egyház és az amerikai vallásos jobboldal megdöbbenését váltotta ki.

„Nem állt szándékunkban tiszteletlenséget mutatni”

Hivatkozás másolása

"Nyilvánvalóan soha nem állt szándékunkban tiszteletlenséget mutatni egyetlen vallási csoporttal szemben sem. (A megnyitó ünnepség) a közösségi toleranciát próbálta ünnepelni" - mondta Anne Descamps, a Párizs 2024 szóvivője egy sajtótájékoztatón. "Úgy gondoljuk, hogy ezt a törekvést sikerült elérni. Ha ezzel bárkit megsértettünk, azt nagyon sajnáljuk". A Nemzetközi Olimpiai Bizottság közölte, hogy tudomásul vette a szervezők tisztázónak szánt közlését - írja a Reuters.

Thomas Jolly, az extravagáns megnyitó ünnepség művészeti vezetője azt állította, hogy a jelenetet nem az "Utolsó vacsora" ihlette, hanem egy pogány lakomát ábrázolt, amely az olümposzi istenekhez kötődik. "A munkámban soha nem találnak olyan törekvést, hogy bárkit vagy bármit becsméreljek" - mondta Jolly a BFMTV televíziónak.

Franciaországban, amely büszke gazdag katolikus örökségére, a szekularizmusnak és az antiklerikalizmusnak is hosszú hagyománya van. A blaszfémia nemcsak legális, hanem sokan a szólásszabadság egyik lényeges pillérének is tekintik.

Az egyik szereplőnek nem tetszik a bocsánatkérés

Hivatkozás másolása

Hugo Bardin, akinek Paloma nevű drag queen karaktere részt vett az előadáson, csalódott volt, hogy a Párizs 2024 kénytelen volt bocsánatot kérni. "A bocsánatkérés azt jelenti, hogy elismerjük a hibát, elismerjük, hogy szándékosan tettünk valamit, amivel ártottunk, ami nem így volt" - mondta Bardin. "Az embereket nem az zavarja, hogy mi reprodukáljuk ezt a festményt" - folytatta Bardin - "az zavarja az embereket, hogy queer emberek reprodukálják".

A jelenet támogatói dicsérték „a befogadás és a tolerancia üzenetét”, a franciaországi katolikus egyház azonban sajnálatát fejezte ki egy olyan szertartás miatt, amely "a kereszténység kigúnyolására alkalmas jeleneteket tartalmaz".

„Fájdalom és csalódottság”

Hivatkozás másolása

Charles Scicluna érsek, Málta legmagasabb rangú katolikus tisztviselője és a Vatikán nagyhatalmú tanítóhivatalának tisztviselője azt mondta, hogy kapcsolatba lépett Franciaország máltai nagykövetével, hogy panaszt tegyen az "indokolatlan sértés" miatt.

A nagykövetnek küldött, az X-en megosztott üzenetében azt írta: "Szeretném kifejezni fájdalmamat és nagy csalódottságomat a minket, keresztényeket ért sértés miatt a megnyitó ünnepségen ... amikor egy csoport drag-művész Jézus utolsó vacsoráját parodizálta".

Jolly szombaton azt mondta, hogy soha nem állt szándékában a vallási felforgatás. "A sokszínűségről akartunk beszélni. A sokszínűség azt jelenti, hogy együtt vagyunk. Mindenkit be akartunk vonni, ilyen egyszerű" - mondta szombaton újságíróknak.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés