Hirdetés

„2,4 milliárd kereszténynek üzenték az olimpia szervezői, hogy nem kelletek”

Gavra Gábor portré Gavra Gábor

A 2024-es párizsi olimpia pénteki megnyitóünnepségén egy csapat drag queen és táncos Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című festményének paródiáját adta elő, ami heves kritikát váltott ki a közösségi médiában.

"Ez őrület. Azzal nyitjátok meg az eseményt, hogy Jézust és a tanítványokat az Utolsó vacsorán transzvesztita férfiakkal helyettesítitek" - füstölgött Clint Russel, a Liberty Lockdown podcast házigazdája az X-en. "2,4 milliárd keresztény él a Földön, és úgy tűnik, az olimpia szervezői már a megnyitón hangosan ki akarták jelenteni mindannyiuknak, hogy NEM KELLETEK" - mondta Russel a New York Post beszámolója szerint, az itthon népszerű Tibi atya mémoldal pedig azt írta, hogy "Nem kell nagyon meglepődni, hogy miért erősödik a szélsőjobb a világban: minden kitermeli a maga ellenpólusát."

A közösségi média felhasználói azzal vádolták a drag queeneket felvonultató utolsó vacsora-paródiát, hogy az olimpia megnyitó ünnepségén nevetségessé tették a kereszténységet.

A műsor során egy 18 fellépőből álló csoport - köztük a Drag Race nevű valóságshow franciaországi mutációjának három ismert résztvevője - pózolt egy hosszú asztal mögött, amelynek hátterében a Szajna folyó és az Eiffel-torony volt látható.

A középpontban egy díszesen öltözött nő állt, nagy ezüst fejdísszel, amely a Jézusról készült festményeken ábrázolt glóriára hasonlított. A nő mosolygott, és a kezével szív alakot formált, miközben társai a kamerába bámultak.

A transz Jézus után Törpapa-Dionüszosz

Hivatkozás másolása

A modellek ezután rögtönzött divatbemutatót tartottak, majd a kifutó táncparketté változott, a Drag Race France házigazdája, Nicky Doll pedig végigvonult a színpadon. A valóságshow két versenyzője, Paloma és Piche is részt vett a fellépésen.

Az abszurditás fokozható volt: egy hatalmas tálcát helyeztek el a színpadon - amelyből egy tetőtől talpig csillogó kékre festett, hiányos öltözetű férfi bújt elő. A szervezők szerint az előadás "a bor és az ünnepek görög istene, Dionüszosz [történetének] értelmezése" volt, hogy "felhívják a figyelmünket az emberek közötti erőszak abszurditására".

A közösségi média felhasználóinak egy része azonban úgy érezte, hogy a csoport gúnyt űz a kereszténységből, és még francia politikusok is elítélték a műsort.

"Egység és béke" vagy gyalázatos provokáció?

Hivatkozás másolása

A gyakorló katolikus Marion Maréchal francia jobboldali politikus az X-en ezt írta: "A világ összes keresztényének, akik nézik a #Paris2024 ünnepséget, és sértőnek érezték az utolsó vacsora drag queen paródiáját, tudniuk kell, hogy nem Franciaország beszél, hanem egy baloldali kisebbség, amely kész minden provokációra". A Tesla főnöke, Elon Musk szintén elítélte az előadást, mondván, hogy az "rendkívül tiszteletlen a keresztényekkel szemben".

Rengeteg más közösségi médiafelhasználó történelmi jelentőségűként üdvözölte az előadást, különösen annak a három drag queennek a részvételét, akik először vittek olimpiai fáklyát. 

Doll, valamint Minima Gesté és Miss Martini részt vettek a láng hordozásában, amikor az májusban áthaladt Franciaországon, és mindegyikük azt mondta, hogy a pillanat az egységet és a békét szimbolizálja.

Az olimpiai megnyitó drag performanszra előtt egy nappal Kamala Harris elnökjelölt-aspiráns lett az első hivatalban lévő alelnök, aki megjelent a "RuPaul's Drag Race" (vagyis az említett valóságshow amerikai változata) egyik epizódjában.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés