Hirdetés

Fel se fogjuk még, mit vesztettünk Quincy Jones halálával

Virág Sára portré Virág Sára

91 éves korában elhunyt Quincy Jones zenei mogul, akinek a nevét az egész világ ismerte. Jones olyan zenészekkel dolgozott együtt, mint Frank Sinatra vagy Ray Charles, és a számtalan filmzene mellett olyan remekművek fűződnek a nevéhez, mint Michael Jackson Thriller című albuma. 

Quincy Jones vasárnap este halt meg az otthonában, a családja körében, Los Angelesben. "Szomorú szívvel kell közölnünk édesapánk és testvérünk, Quincy Jones halálhírét" – áll a család közleményében. "És bár ez hatalmas veszteség az egész család számára, mégis ünnepeljük azt a csodálatos életet, amit élt, annak a teljes tudatában, hogy soha többet nem lesz olyan ember, mint ő" – tette hozzá a család.

Quincy Jones hihetetlen sikerre tett szert, maga volt a 20. század popzenéje. Jones ismeretségi köre elképesztően szerteágazó volt. Elnökökkel, külföldi országok vezetőivel és üzletemberekkel is jó kapcsolatot ápolt. Együtt turnézott Count Basie-vel és Lionel Hamptonnal, Sinatra és Ella Fitzgerald számára írt lemezeket, a "Roots" és az "In the Heat of the Night" filmzenéit is ő alkotta, megszervezte Bill Clinton elnök első beiktatási ünnepségét, és az ő nevéhez fűződik a "We Are the World" all-star felvétele is – írja az AP News. A leges-legnagyobb sikert azonban talán mégis a Michael Jacksonnal közös produkciói kapták, az olyanok, mint az "Off the wall", a "Thriller" vagy a "Bad". A Thrillerből csak 1983-ban húszmillió példányt adtak el. 

Egy 2001-ben íródott önéletrajzában már 18 oldalt töltöttek be a különböző díjai és kitüntetései. 1933-ban született Chicagóban, a gyerekkora azonban nem volt túl boldog, legalábbis erről beszélt egyszer Oprah műsorában. "Csak kétféle ember létezik. Azok, akiknek gondoskodó és szerető szüleik vannak, és azok, akiknek nem. Ez a két véglet van csak, a kettő között nincsen semmi" – mondta akkor. Gyermekkora jelentős részét az utcán töltötte csavargással és bűnözéssel. A zene volt az, ami végül megmentette. 

Kisfiúként észrevette, hogy az egyik chicagói szomszédjának van egy zongorája, és hamarosan ő maga is folyamatosan azon játszott. Egyszer a barátaival együtt betörtek egy házba, ahol a fiatal Jones észrevett egy zongorát egy kis házi színpadon. "Felmentem oda és csak bámultam. Ebben a pillanatban leltem rá a békére, tudtam, hogy nekem ennyi volt" – idézte fel később. Nemsokára elkezdett trombitálni is, és összetalálkozott egy fiatal vak zenésszel,  Ray Charles-szal, akivel életre szóló barátságot kötöttek egymással. 

1990-ben alapította meg a saját filmes és tévés cégét, és szinte azonnal befutott, ami nem is csoda, hiszen az első munkájuk a Will Smith-szel készült Kaliforniába jöttem (1990-1996) volt, amit az egész világon imádtak az emberek. Quincy Jones kapta a világon a harmadik legtöbb Grammy-jelölést: Beyoncé és Jay-Z nyolcvannyolc jelölésével szemben ő nyolcvanat tudhatott magáénak, amiből huszonnyolcat meg is nyert.

Gyakorlatilag az amerikai zene minden formájához tökéletesen értett, legyen szó akár Sinatra "Fly Me to the Moon" című daláról vagy Charles "In the Heat of the Night" című klasszisáról. Dolgozott jazzóriásokkal (Dizzy Gillespie, Duke Ellington), rapperekkel (Snoop Dogg, LL Cool J), croonerekkel (Sinatra, Tony Bennett), popénekesekkel (Lesley Gore) és rhythm and blues sztárokkal is (Chaka Khan, Queen Latifah). Fiatal korában nem volt rá jellemző az aktivizmus, ez azonban megváltozott, miután ő maga is részt vett Martin Luther King Jr. temetésén. Ezután a HIV és az AIDS elleni küzdelem élére állt, valamint folyamatosan harcolt a gyermekek oktatásáért és a szegénység ellen. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés