Észak-Korea döntése, hogy több ezer katonát telepít az orosz-ukrán frontra, bebetonozza Phenjan vitatott katonai szövetségét Moszkvával és mélyebben bevonja Oroszországot a Koreai-félsziget biztonságának garantálásába - mondták szakértők az AFP-nek.
A szöuli hírszerző ügynökség pénteki közlése szerint mintegy 1500 észak-koreai különleges katona már Oroszországban tartózkodik, hogy akklimatizálódjon, és valószínűleg hamarosan a frontvonalra indul, további több ezer katona pedig hamarosan indul. Ez Phenjan első, a Koreai-félszigeten kívüli katonai vállalkozása.
A lépés azt mutatja, hogy a Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor és Vlagyimir Putyin orosz elnök által júniusban aláírt katonai megállapodás, amely kölcsönös védelmi záradékot tartalmazott, nem csak a látszat kedvéért született és nem blöff volt.
Oroszország megvédi Észak-Koreát, ha támadás éri
Hivatkozás másolása„Ez olyan keretet teremt, amelyben Oroszország beavatkozása vagy katonai támogatása automatikusan bekövetkezik, ha Észak-Koreát megtámadják vagy válsághelyzetbe kerül” - mondta az AFP-nek Hong Min, a Korea Institute for National Unification vezető elemzője. Az a tény, hogy észak-koreai katonák Oroszország oldalán harcolnak majd Ukrajnában, bizonyítja, hogy a Putyin-Kim megállapodás valójában mennyire „szilárd”, mondta Hong.
A phenjani csapaterősítés pedig segíthet Moszkvának „a megszállt területek megtartásában vagy további területi nyereségek elérésében” - tette hozzá.
Észak- és Dél-Korea technikailag továbbra is háborúban áll egymással, mivel az 1950 és 1953 közötti konfliktus fegyverszünettel, nem pedig békeszerződéssel ért véget. De míg Kim nukleáris arzenált épített ki, Szöulnak nincsenek saját atomfegyverei. Ehelyett Dél-Koreát az úgynevezett amerikai nukleáris ernyő védi, és Szöul és Washington rendszeresen tart nagyszabású közös hadgyakorlatokat, ami feldühíti Phenjant.
A csapatok Oroszországba küldésével Kim azt remélheti, hogy az amerikai-dél-koreai szövetséghez hasonlóan egy integráltabb észak-koreai és orosz katonai elrettentő erőt hozhat létre, ami „jelentős változást” eredményezhet a koreaiak biztonsági dinamikájában - mondta Hong.
Az észak-koreai hadsereg elitje eshet át a tűzkeresztségen
Hivatkozás másolásaAz ukrán állami Stratégiai Kommunikációs Központ pénteken közzétett egy videót, amely állítólag észak-koreai katonákat mutat egy orosz katonai tábornak tűnő helyen, akik Moszkva ukrajnai háborújához való csatlakozásra készülnek.
A felvételen az egyik katona látszólag észak-koreai akcentussal azt mondja társainak, hogy „menjünk arrébb”. A szöuli hírszerző ügynökség az AFP-nek azt mondta, hogy „nem lenne helyénvaló”, ha egy másik ország kormánya által közzétett anyagot kommentálnának.
Szakértők szerint a bevetés lehetőséget ad Észak-Korea elit katonáinak, hogy megtapasztalják a modern hadviselést, és megnézzék, hogyan teljesítenek az ország saját fejlesztésű fegyverei a csatatéren (Szöul már régóta azzal vádolja Kimet, hogy Oroszországba küldi Észak-Korea saját fejlesztésű fegyvereit).
Lee Sang-min, a Korea Institute for Defense Analyses kutatója az AFP-nek nyilatkozva elmondta, hogy Kim ezzel is igyekszik növelni nemzetközi tekintélyét és tárgyalási pozícióját a jövő hónapban esedékes amerikai választások előtt. „Az egyik módja annak, hogy globális figyelmet keltsen azzal, hogy valami elítélendő dolgot tesz, az, hogy csapatokat küld az ukrajnai háború támogatására, ami meghosszabbíthatja a konfliktust, vagy Oroszország javára tolhatja el az erőviszonyokat” - mondta.
Rossz hír a Koreai-félszigeten élők számára
Hivatkozás másolásaOroszország számára egyértelmű az észak-koreai bevetés haszna, mondta Vlagyimir Tyihonov, az Oslói Egyetem koreai tanulmányok professzora. „Oroszország fő szűk keresztmetszete a katonai és a munkaerőhiány, és Észak-Korea nagy kiaknázatlan potenciállal rendelkezik mindkettő enyhítésére” - mondta az AFP-nek.
A két Korea közötti kapcsolatok rég nem látott mélyponton vannak. Kim csütörtökön hangsúlyozta, hogy az ország elvetette az „újraegyesítés ésszerűtlen ötletét”. Szakértők szerint Phenjan Ukrajnát is felhasználhatja külpolitikájának átrendezésére.
A katonák küldésével Észak-Korea az orosz hadigazdaságon belül fegyverek, katonai támogatás és munkaerő beszállítójaként pozícionálja magát - elemzők szerint akár hagyományos szövetségesét, szomszédját és fő kereskedelmi partnerét, Kínát is megkerülve.
„[Az Oroszországgal szorosabbra fűzött szövetség] azt jelenti, hogy Phenjan motivált a Japánnal, Dél-Koreával és az Egyesült Államokkal való kapcsolatok javítására” - mondta Tyihonov, hozzátéve: „Ez állandó feszültséget jelent a Koreai-félszigeten”.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Totálisan elszabadult a pokol, iszonyatos csapást mértek az oroszok Zaporizzsjára Légicsapást mértek az orosz erők a délkelet-ukrajnai Zaporizzsja városra és térségére, a támadásban életét vesztette egy 55 éves férfi, egy 11 éves fiú pedig megsérült - közölte Ivan Fedorov, a megye kormányzója szombaton a Telegramon.
- "Elfogadhatatlan és abszurd" - az olasz védelmi miniszter szerint az ICC döntése egy szintre helyezi az izraeli kormányfőt a Hamásszal Abszurdnak nevezte Guido Crosetto olasz védelmi miniszter szombaton, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egy szintre helyezi a Hamász palesztin terrorszervezettel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt elfogatóparancsot adott ki.
- Rendkívüli hír: Donald Trump magyar származású szakértőt nevez ki elnöki tanácsadójává A megválasztott amerikai elnök Gorka Sebestyént nevezi ki terrorizmus elleni főigazgatóvá és elnöki tanácsadóvá.
- Most van nagy bajban Ukrajna: az orosz hadsereg meghiúsította 2025-re tervezett hadjáratukat Az orosz hadsereg meghiúsította az ukrán fegyveres erők 2025-re tervezett hadjáratát - jelentette ki Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter, amikor pénteken felkereste az orosz Észak katonai csoportosítás vezetési pontját.