65 évvel ezelőtt, 1958. július 29-én jött létre elnöki rendelettel az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, vagyis a NASA.
Az Egyesült Államok űrügynöksége elképesztő lendülettel látott munkához, ami csak felerősödött John F. Kennedy elnök megválasztása után 1960-tól.
Kennedy elnök 1961. május 25-i kongresszusi beszédében megígérte, hogy az Egyesült Államok még az évtized végéig embert juttat a Holdra, és
az asztronautát „onnan biztonságban vissza is hozza”.
A holdprogram meghirdetésének legemlékezetesebb beszéde 1962. szeptember 12-én hangzott el, a texasi Houstonban, a Rice Egyetemen.
Az elnök itt beszélt a részletekről, és bejelentette, hogy Houston lesz a holdprogram központja.
- ígérte Kennedy, és ez az ígéret megvalósult, annak ellenére, hogy egy hónappal később kitört a kubai rakétaválság, és 14 hónappal később az elnököt alig 360 kilométerre északra, a szintén texasi Dallasban meggyilkolták.
1969-ben Neil Armstrong amerikai űrhajós lett az első ember a Holdon.
Összesen kilenc Apollo-misszió során 24 űrhajós (mind amerikai) járt a Holdon, és közülük 12-en jártak rajta.
Azt azonban Kennedy aligha gondolta, hogy a holdutazások alig három és fél évig tartanak majd, és közel fél évszázada, Nixon elnök óta egyetlen űrhajós sem járt a Hold felszínén - az okokat azóta is találgatják.
Lehet azonban, hogy egészen prózai ok húzódik meg amögött, hogy a NASA 1972 után látványosan visszafogta a céljait:
a szovjeteknek sikerült az űrversenyben visszavágni a kezdeti kudarcokért (az első űrhajó fellövése, valamint az első férfi és nő űrbe küldése is szovjet siker volt),
a közvélemény érdeklődése alábbhagyott, a pénz pedig fogytán volt a vietnami háború miatt.
Az ember nélküli űrszondák – például a Viking, a Mariner, a Voyager és a Galileo – a Naprendszer más égitestjeit is feltérképezték.
Lassan az Hold is újra a célkeresztbe került: a 2017-ben indított Artemis űrprogram részeként a NASA célja, hogy 2025-re visszatérjen az ember a Holdra, azzal a céllal, hogy ott és más bolygókon is fenntartható jelenlétet teremtsen.
A program célja az is, hogy az első nőt és az első színesbőrű embert a Holdra juttassa.
A NASA űrsikló programja 1981 és 2011 között zajlott, és a hat űrjárműből álló flottához két emlékezetes tragédia is kapcsolódik:
az 1986-ban a fellövés után szerencsétlenül járt Challenger és a 2003-ban a földre való visszatéréskor felrobbant Columbia.
A NASA jelentős szerepet vállalt a Nemzetközi Űrállomás (ISS), a Föld körül keringő lakható űrlaboratórium megépítésében és működtetésében. Az ISS 2000 novembere óta folyamatosan lakott, és a tudományos kutatás és a nemzetközi együttműködés platformjaként szolgál.
További sikeres projekt a Hubble és utódja a James Watt űrteleszkóp, amelyek lélegzetelállító képeket osztottak meg a világűr mélységeiről.
A NASA élen jár a Mars-kutatásban is, és már számos robotmissziót küldött a vörös bolygó tanulmányozására, köztük a Mars Rovers, például a Spirit, az Opportunity és a Curiosity, amelyek értékes adatokat szolgáltattak a Mars felszínéről.
Kapcsolódó cikkek
- Ez a cuki víziló bébi az ujjai köré csavarta a világot, mindenki Moo Dengre kíváncsi Egy víziló bébi okoz éppen hatalmas őrületet Thaiföldön.
- Ezeket mindenki imádni fogja: új emojik érkeznek az okostelefonokba Az Unicode Standard a héten jelentette be, hogy hamarosan nyolc új emoji érkezik az okostelefonokba, amelyek között lesz egy szem alatti táskákat ábrázoló arc, egy ujjlenyomat emoji, egy lila folt szimbólum, egy retek, egy lombtalan fa, egy hárfa és egy lapát. Ezek mellett egy új zászló is érkezik a gyűjteménybe: a La Manche-csatornában található sziget, Sark hivatalos zászlaja lesz elérhető. A felhasználók körében máris nagyon népszerűek az új hangulatjelek, és az abszolút kedvenc az az emoji, amelyiknek karikás a szeme.
- "Olyan volt, mintha szétlapítottak volna" – Videón, ahogy Károly királyt leteperi egy csoport új-zélandi sportoló Egy csapat fiatal rögbis lányok hozták teljesen zavarba Károly királyt, akit egy hatalmas csoportos ölelésbe zártak.
- Hogy micsoda!? A Netflix sikersorozatában kapott szerepet a francia first lady Brigitte Macron, Franciaország first ladyje cameo-szerepet kapott az Emily in Paris című sikersorozat legújabb évadának egyik részében.