65 évvel ezelőtt, 1958. július 29-én jött létre elnöki rendelettel az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, vagyis a NASA.
Az Egyesült Államok űrügynöksége elképesztő lendülettel látott munkához, ami csak felerősödött John F. Kennedy elnök megválasztása után 1960-tól.
Kennedy elnök 1961. május 25-i kongresszusi beszédében megígérte, hogy az Egyesült Államok még az évtized végéig embert juttat a Holdra, és
az asztronautát „onnan biztonságban vissza is hozza”.
A holdprogram meghirdetésének legemlékezetesebb beszéde 1962. szeptember 12-én hangzott el, a texasi Houstonban, a Rice Egyetemen.
Az elnök itt beszélt a részletekről, és bejelentette, hogy Houston lesz a holdprogram központja.
- ígérte Kennedy, és ez az ígéret megvalósult, annak ellenére, hogy egy hónappal később kitört a kubai rakétaválság, és 14 hónappal később az elnököt alig 360 kilométerre északra, a szintén texasi Dallasban meggyilkolták.
1969-ben Neil Armstrong amerikai űrhajós lett az első ember a Holdon.
Összesen kilenc Apollo-misszió során 24 űrhajós (mind amerikai) járt a Holdon, és közülük 12-en jártak rajta.
Azt azonban Kennedy aligha gondolta, hogy a holdutazások alig három és fél évig tartanak majd, és közel fél évszázada, Nixon elnök óta egyetlen űrhajós sem járt a Hold felszínén - az okokat azóta is találgatják.
Lehet azonban, hogy egészen prózai ok húzódik meg amögött, hogy a NASA 1972 után látványosan visszafogta a céljait:
a szovjeteknek sikerült az űrversenyben visszavágni a kezdeti kudarcokért (az első űrhajó fellövése, valamint az első férfi és nő űrbe küldése is szovjet siker volt),
a közvélemény érdeklődése alábbhagyott, a pénz pedig fogytán volt a vietnami háború miatt.
Az ember nélküli űrszondák – például a Viking, a Mariner, a Voyager és a Galileo – a Naprendszer más égitestjeit is feltérképezték.
Lassan az Hold is újra a célkeresztbe került: a 2017-ben indított Artemis űrprogram részeként a NASA célja, hogy 2025-re visszatérjen az ember a Holdra, azzal a céllal, hogy ott és más bolygókon is fenntartható jelenlétet teremtsen.
A program célja az is, hogy az első nőt és az első színesbőrű embert a Holdra juttassa.
A NASA űrsikló programja 1981 és 2011 között zajlott, és a hat űrjárműből álló flottához két emlékezetes tragédia is kapcsolódik:
az 1986-ban a fellövés után szerencsétlenül járt Challenger és a 2003-ban a földre való visszatéréskor felrobbant Columbia.
A NASA jelentős szerepet vállalt a Nemzetközi Űrállomás (ISS), a Föld körül keringő lakható űrlaboratórium megépítésében és működtetésében. Az ISS 2000 novembere óta folyamatosan lakott, és a tudományos kutatás és a nemzetközi együttműködés platformjaként szolgál.
További sikeres projekt a Hubble és utódja a James Watt űrteleszkóp, amelyek lélegzetelállító képeket osztottak meg a világűr mélységeiről.
A NASA élen jár a Mars-kutatásban is, és már számos robotmissziót küldött a vörös bolygó tanulmányozására, köztük a Mars Rovers, például a Spirit, az Opportunity és a Curiosity, amelyek értékes adatokat szolgáltattak a Mars felszínéről.
Kapcsolódó cikkek
- Jön a nagy szigorítás az elektromos rollereknél? Korhatárt és sebességkorlátozást javasolnak a szakértők Tanulmányt készített a European Transport Safety Council (ETSC) európai közlekedésbiztonsági szervezet az elektromos rollerek használatának szabályozásáról. A szakértők úgy vélik ugyanis, hogy átfogó szabályozásra lenne szükség, amelynek érintenie kell a rollerek műszaki jelemzőit és a használóikat is.
- Ákos megtudta, mit néz a legjobb barátja a tévében: ettől mindkettejük élete megváltozott Autodidakta módon tanult meg sakkozni, gitározni, a tesójával már zenekara is van. Alig 24 évesen a legfiatalabb játékosok egyike az ATV kvízműsorában Kereszturi Ákos, a közel kétméteres jogász hallgató, aki a Géniusz első évada után lett a kvízek szerelmese.
- Karácsony alkalmával nagyobb veszélyben vagyunk, mint eddig bármikor: ezekre nagyon érdemes odafigyelni Szinte minden magyar válaszadó (97%) tervez online vásárlást az év végi ünnepek közeledtével – derül ki a Visa friss kutatásából.
- Tovább dagad a botrány? Először szólt meg Péter Szabó Szilvia azóta, hogy megjelentek nála a végrehajtók Először szólalt meg Péter Szabó Szilvia azóta, hogy megjelentek a végrehajtók a házánál. Az énekesnő minden vádat tisztázott.