Hirdetés

A Meta minden eddiginél nagyobb dologra készül: ez az egész világra hatással lehet

Garai Kitti portré Garai Kitti

A közösségi médiaóriás Meta egy új jelentés szerint azt tervezi, hogy lefekteti saját, tenger alatti üvegszálas internetkábelét, amely az egész világra kiterjed.

A Meta – amely a Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyavállalata – várhatóan jövő év elején jelenti be a több mint 25 000 mérföld (kb. 40 000 kilométer) hosszú tengeralatti optikai kábel lefektetésére vonatkozó tervét. A projekt költsége meghaladhatja a 10 milliárd dollárt – állítják a vállalathoz közel álló források, írja a New York Post. 

A kábeleket kizárólag a Meta birtokolná és használhatná, amely a világ második legnagyobb internetfelhasználója, beleértve a mobilforgalom 22%-át – írja a forrás.

A kábelek útvonala várhatóan az Egyesült Államok keleti partjától Indiáig, Dél-Afrika érintésével vezetne, majd Indiától Ausztrálián át az Egyesült Államok nyugati partjáig folytatódna – áll a jelentésben.

A szakértők szerint a vállalatnak hosszú listája van azokról a mérföldkövekről, amelyeket el kell érnie, mielőtt végrehajtja ezeket a grandiózus terveket, beleértve olyan cégek megtalálását, amelyek lefektethetik a kábelt.

„Valódi szűkösség van a kábelhajókból. Jelenleg drágák, és már több évre előre le vannak foglalva. Az erőforrások megtalálása - hogy ezt a közeljövőben végrehajthassák, nagy kihívás” – mondta Ranulf Scarborough, a tengeralatti kábelipari elemző a TechCrunch-nak. Ha megvalósu a projekt, ez lenne az első olyan globális optikai szálas kábel, amelyet magánkézben tartanak és üzemeltetnek.

A Google, az Amazon, a Microsoft és más nagy tech cégek mind részesedéssel bírnak más globális kábelrendszerekben, de egyikük sem rendelkezik teljes egészében saját vonallal. Szakértők szerint több motiváló tényező is van arra, hogy a Meta ilyen jelentős infrastrukturális beruházást eszközöljön.

A vállalat saját tulajdonú kábelekkel képes lenne privát módon támogatni a saját ingatlanain keresztül zajló széleskörű internetforgalmat, csökkentve ezzel a távközlési cégektől való függőségét. A szakértők azt is hozzátették, hogy a Meta motiváltsága abban is rejlik, hogy el szeretné kerülni a geopolitikai konfliktusok hatásait, amelyek már közvetett és közvetlen károkat okoztak a tengeralatti kábelekben.

Éppen a múlt héten vágtak el egy kábelt az európai vizeken, és Svédország arra kérte Kínát, hogy működjön együtt a vizsgálatban, amely egy, a kommunista ország által irányított hajóra összpontosít. 

A vállalat által tervezett útvonal célja, hogy „elkerülje a geopolitikai feszültséggel terhelt területeket” - mondta a vállalathoz közel álló forrás. Májusban az amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők figyelmeztették a Meta-t, a Google-t és más cégeket, hogy a tengeralatti internetkábeles rendszerek veszélyeztetve lehetnek a Kína irányítása alatt álló hajók általi manipulációtól.

A FCC (Federal Communications Commission) a hónap elején bejelentette, hogy évtizedek óta először átfogó felülvizsgálatot indít a tengeralatti kábelek engedélyezési szabályairól, amelynek célja a szabályok korszerűsítése és a létfontosságú infrastruktúra biztonságának biztosítása.

A Meta projektje még a fejlesztés nagyon korai szakaszában van, és évekig tartó tervezést igényel – áll a jelentésben.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés