Hirdetés

Megakorallt fedeztek fel a tudósok a Csendes-óceánban: ez reményre ad okot

Garai Kitti portré Garai Kitti

A Csendes-óceán délnyugati részén találták meg a tudósok a valaha feljegyzett legnagyobb korallt. A megakorall - amely számos, egymással kapcsolatban álló, apró élőlény gyűjteménye - több mint 300 éves lehet. A tudósok szerint a mérete nagyobb, mint egy kék bálna.

A megakorallt a National Geographic egyik hajóján dolgozó videós találta meg, aki a Csendes-óceán távoli részeit látogatta meg, hogy megnézze, milyen hatással van rá az éghajlatváltozás. „Elmentem búvárkodni egy olyan helyre, ahol a térkép szerint egy hajóroncs volt, és akkor megláttam valamit” - mondta Manu San Felix. Odahívta búvártársát, aki egyben a fia, Inigo, és lejjebb merültek, hogy megvizsgálják - írja a BBC. 

Elmondása szerint a Salamon-szigeteken található korall olyan volt, mintha egy "katedrálist látott volna a víz alatt." 

"Ez nagyon érzelmes pillanat. Hatalmas tiszteletet éreztem valami iránt, ami egy helyen több száz évig fennmaradt. Arra gondoltam, hogy hű, ez már akkor is itt volt, amikor Napóleon még élt" - tette hozzá. 

Az expedíció tudósai egyfajta mérőszalaggal mérték a korallt a víz alatt. A korall 34 méter széles, 32 méter hosszú és 5,5 méter magas.

A korallokra világszerte komoly nyomás nehezedik, mivel az óceánok az éghajlatváltozás miatt felmelegednek. A gyakran a tengerek építeszeként emlegetett korallok hatalmas zátonyokat alkotnak, ahol halak és más fajok élnek.

A korallzátonyok a Világgazdasági Fórum szerint egymilliárd ember megélhetését is biztosítják, többek között a turizmus vagy a halászat támogatása révén.

Ezt a példányt mélyebb vizekben helyezkedik el, mint egyes korallzátonyok, ami talán megóvta a tengerfelszín magasabb hőmérsékleteitől. 

A felfedezést egy időben jelentették be az ENSZ éghajlatváltozási tárgyalásaival, a COP29-cel, melyet Azerbajdzsánban, Bakuban tartanak, és amely célul tűzte ki az éghajlatváltozás elleni küzdelem előmozdítását. Trevor Manemahaga, a Salamon-szigetek éghajlatügyi minisztere a csúcstalálkozón elmondta a BBC News-nak, hogy országa büszke az újonnan felfedezett korallra. 

"Azt szeretnénk, ha a világ tudná, hogy ez egy különleges hely és meg kell védeni. Gazdasági túlélésünk nagyban a tengeri erőforrásokra támaszkodik, így a korallok rendkívül fontosak. És rendkívül lényeges és kritikus a gazdaságunk számára, hogy a koralljainkat ne zsákmányolják ki" - tette hozzá. 

A Salamon-szigetekhez hasonló kis szigetországok rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra. Manemahaga elmondta, hogy első kézből látta a globális felmelegedés hatásait nemzetére, mivel az erősebb ciklonokat okoz, és a partvonalat erodálja, ami miatt az otthonok víz alá kerülnek. 

A tárgyalásokon számos fejlődő ország több pénzt kér a gazdagabb országoktól, hogy segítsék őket az éghajlatváltozás kezelésére irányuló stratégiáik finanszírozásában.

Manemahaga azt mondta, hogy a Salamon-szigeteknek nyújtott több támogatás segítene az országnak abban, hogy változatosabb munkahelyeket teremtsen, ami azt jelentené, hogy kevesebb ember dolgozna a korallzátonyokat károsító iparágakban.

Jelenleg a fakitermelés az ország gazdaságának jelentős részét képezi - az ország éves exportbevételének 50-70%-át -, de nagymértékű vízszennyezést okoz, ami károsítja a korallokat a térségben. Eric Brown, a National Geographic kutatóútjának korallkutatója szerint a korallok egészsége "meglehetősen jónak tűnt."

"Míg a közeli sekély zátonyok a melegebb tengerek miatt leromlottak, a kissé mélyebb vizekben lévő nagy, egészséges koralloázis látványa reményt ad” - mondta.

A korall a Pavona clavus nevű faj, amely garnélarákoknak, rákoknak, halaknak és más tengeri élőlényeknek ad otthont.

A most felfeldezett példány kora a múltbeli óceáni viszonyok történetének ablakaként is szolgál. A tudósok remélik, hogy tanulmányozásával többet tudhatnak meg arról, hogyan fejlődött.

A Nemzetközi Természetvédelmi Unió szerint a meleg vizekben élő korallok 44%-át fenyegeti a kihalás veszélye. Ez egyharmaddal több, mint a fajok legutóbbi, 2008-as felmérése óta.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés