Hirdetés

Elszabadult a pokol a magyar buszokon

Nap Híre portré Nap Híre

A Volánbusz egy felmérést indított az autóbusz-vezetői körében a "Ha megütöd, leütöd!” elnevezésű figyelemfelhívó kampány keretében: kiderült, hogy a megkérdezett sofőrök 85 százalékát nagyrészt verbális erőszak éri, sértegetik és bántalmazzák őket.

A kérdőívből, melyet több száz buszvezető töltött ki, kiderül, hogy a válaszadók 41 százaléka szerint a konfliktusos helyzetek főként abból fakadnak, hogy az utasnak nincs megfelelő jogosultsága az utazáshoz, vagyis nincs érvényes jegye, bérlete vagy az igényelt kedvezményre való jogosultságát nem tudja megfelelően igazolni. 22 százalékuk szerint a problémák abból adódnak, hogy az utas nem tartja be az utazási feltételeket, szabályokat, 21 százalékuk pedig alkoholos vagy drogos befolyásoltságot gyanít a vitás esetek hátterében.

Kiderült az is: a sofőrök 86 százalékát leggyakrabban verbális erőszak éri, sértegetik és bántalmazzák őket. 7 százalékuk szerint verekednek és többször megütik áldozatukat, 5 százalékuk szerint meglökik és rángatják, 2 százalékuk szerint megrúgják őket - írja az Economx.

A véleményt nyilvánító buszsofőrök 53 százaléka szerint az elkövetők legtöbbször 20 és 40 év közötti férfiak, 68 százalékuk szerint pedig a nagyobb városokban és megyeszékhelyeken vannak kitéve erőszaknak, 19 százalékuk szerint pedig inkább kisebb településeken.

Döbbenetes, de a kitöltők majdnem fele, 45 százaléka hívott már legalább egyszer rendőrt egy-egy erőszakos incidens miatt, 88 százalékukat szóbeli, 31 százalékukat fizikai erőszak is érte.

A megkérdezettek egyharmada szerint ma már mindennapos a szóbeli agresszió az utasok részéről, és 90 százalékuk úgy gondolja, hogy főként a közlekedésben dolgozók vannak kitéve az atrocitásoknak, akiket az egészségügyi dolgozók, majd az oktatásban dolgozó tanárok és nevelők követnek a sorban.

A válaszadók 56 százaléka szerint az erőszakos bűncselekmények nagyrésze jó esetben megelőzhető a szolgáltatói szemléletű magatartással, az arrogáns viselkedés mellőzésével, de az is sokat segítene, ha nagyobb tekintélye lenne a buszvezetőknek. 44 százalékuk szerint azonban a szép szó, a tekintélytisztelet és a kulturált viselkedés sem vezet eredményre, ha az utas tudatmódosító hatása alatt van.

Korábban a naphire.hu arról is beszámolt, hogy megérkeztek Magyarországra a fülöp-szigeteki buszsofőrök, akik több mint 400 ezer forintos fizetést kapnak majd. A sofőrök 23-an vannak, beszélnek angolul, de most egy intenzív magyartanfolyamon is részt vesznek.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés