Olyan kullancsfajra bukkantak a Balatonnál, amely számos veszélyes kórokozót képes terjeszteni, többek között a krími-kongói vérzéses lázt okozó vírust is.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) és az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) közös kutatócsoportjának tagjai az Afrikában elterjedt Hyalomma rufipes kullancsfaj összesen tíz, még nem kifejlett példányát azonosították a foltos nádiposzáta és az idei év madarának választott barkóscinege egyedein.
A kutatók szerint a kullancsok helyi eredetét igazolja, hogy június végén, a költési periódusban élősködtek a madarakon, így azok nem hozhatták a kullancsokat déli országból, különösen nem Afrikából. A kutatok szerint megállapítható, hogy helyi populációból származnak, sőt, valószínűleg ugyanazon genetikai ághoz.
A szakemberek szerint a fiatal lárva és a szoros genetikai rokonság egyben azt jelenti, hogy a felfedezett populáció, amelynek alapító példányait korábban délről érkező vonuló madarak hozhatták be, hazánkban szaporodni is képes. Ugyanakkor nem biztos, hogy át tudnak telelni, bár az enyhe tél ennek kedvez, és szakirodalmi adatok szerint ez a kullancsfaj évente akár 120 fagyos napot is eltűr - közölte az MTI.
A Hyalomma csoportba tartozó kullancsok kifejlett példányainak rendszeres hazai előfordulását már 130 éve, 1893-ban publikálta Karpelles Lajos atkakutató, majd a 20. század elején, a Dunántúlról, Kotlán Sándor. A kullancsfaj szaporodni képes helyi populációja azonban eddig sem Magyarországon, sem Európában nem volt ismert.
A beszámoló szerint a kutatók az érintett kis- és nyugat-balatoni térségben további intenzív kutatásokat folytatnak annak vizsgálatára, hogy a kullancspopuláció példányai áttelelnek-e, és 2023-ban is megjelennek-e madarakon, házi- és vadon élő állatokon.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a felfedezett populáció lakott településektől távol, olyan nádas élőhelyen található, ahol e faj és az általa terjesztett kórokozók sem a strandolókat, sem a kirándulókat nem veszélyeztetik közvetlenül.
A kullancsfaj elsősorban Közép- és Dél-Afrikában él, de populációi kisebb területeken Észak-Afrikában is megtelepedtek. A Hyalomma rufipes azért érdemel fokozott figyelmet, mert számos veszélyes kórokozót képes terjeszteni, többek között a krími-kongói vérzéses lázt okozó vírust is.
Kapcsolódó cikkek
- Digitális állampolgárság 2025 elejétől a biztonságosabb belépés érdekében az Ügyfélkapu helyét átveszi az Ügyfélkapu+, ezentúl csak így tudnak bejelentkezni a magyar állampolgárok a rendszerbe.
- Hatalmas özönvíz zúdult erre a magyar városra: közel egyhavi eső esett le egy nap alatt Brutális mennyiségű eső hullott le szerdán Pécsen. Az Időkép egyik automatája 40,6 millimétert mért a baranyai megyeszékhelyen, ami nem sokkal marad el a novemberi átlagcsapadéktól, ami 48 milliméter.
- Most érkezett: összeomlott az M6-os autópálya, rengeteg autó karambolozott Baleset miatt megállították a forgalmat az M6-os autópályán Budapest felé, a szebényi pihenőhely után, a 176-oskilométernél - közölte csütörtök reggel az Útinform.
- Egyre durvul a helyzet a háború miatt, rendkívüli bejelentést tett a honvédelmi miniszter Az orosz-ukrán háború kiterjedésének veszélye minden eddiginél nagyobb. A háború a legveszélyesebb szakaszába lépett - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán szerdán közzétett videóban.