Hirdetés

Újra elszabadulhat a pokol Iránban: letartóztattak egy egyetemista nőt, aki levette a hidzsábot a fejéről

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Emberi jogi aktivisták felszólították az iráni hatóságokat, hogy engedjenek szabadon egy nőt, akit a minap őrizetbe vettek, miután egy egyetemen levetkőzött, és ezzel tiltakozott a kötelező hidzsábtörvények ellen.

A közösségi médiában szombaton felkerült egy videó, amelyen az alsóneműben lévő nő egy iráni felsőoktatási intézmény lépcsőin ül, majd nyugodtan sétál a teheráni Iszlám Azad Egyetem tudományos és kutatási részlegének járdáján.

Egy második videón a nő látszólag leveszi a fehérneműjét. Röviddel ezután civil ruhás ügynökök láthatóak, amint erőszakkal feltartóztatják és egy autóba lökik őt - adta hírül a BBC.

Az Azad Egyetem közölte, hogy a nő "mentális zavarban” szenvedett, és "pszichiátriai intézménybe” szállították.

A közösségi médiában sok iráni megkérdőjelezte az állítást, és a "Nő, élet, szabadság” mozgalom részeként ábrázolta a nő tetteit, amely során sok nő nyilvánosan szembeszállt a törvényekkel, amelyek előírják számukra, hogy fedjék el a hajukat és viseljenek hosszú, bő ruházatot.

A jelentések szerint több mint 500 ember halt meg a két évvel ezelőtt kirobbant országos tüntetések során, miután egy kurd nő, Mahsa Amini meghalt a rendőrség őrizetében, miután őrizetbe vették, mert nem viselte "megfelelően” a hidzsábot.

Az Amirkabir Newsletter Telegram-csatorna - amely magát "iráni diákmozgalmi médiának” nevezi, és elsőként tette közzé a történetet - arról számolt be, hogy a nő összeveszett a biztonságiakkal, mert nem viselt fejkendőt, és a dulakodás során levetkőzött.

Azt írták, hogy a nő fejét a civil ruhás ügynökök autójának ajtajához vagy keretéhez csapták, miközben őrizetbe vették, és emiatt vérezni kezdett, és hogy a nőt egy meg nem nevezett helyre szállították.

A szemtanú a BBC perzsa nyelvű verziójának elmondta, hogy a nő bement az Azad Egyetemen tartott órájára, és elkezdte filmezni a diákokat. Amikor az oktató tiltakozott, a nő kiabálva távozott - mondták.

A szemtanúk szerint a nő azt mondta a diákoknak: "Azért jöttem, hogy megmentselek titeket”.

Az iráni média időközben közzétett egy videót egy elmosódott arcú férfiról, aki azt állította, hogy a nő volt férje, és arra kérte a nyilvánosságot, hogy a nő két gyermeke érdekében ne osszák meg a videót. A férfi állításait nem tudták ellenőrizni.

"Amikor a kötelező hidzsáb ellen tiltakoztam, miután a biztonsági erők letartóztattak, a családomra nyomást gyakoroltak, hogy nyilvánítsanak elmebetegnek”

- mondta a Kanadában élő Azam Jangravi nőjogi aktivista, aki elmenekült Iránból, miután 2018-ban hároméves börtönbüntetésre ítélték, mert egy tüntetés során levette a fejkendőjét.

"Az én családom nem tette ezt, de sok család nyomás alatt így tesz, azt gondolván, hogy ez a legjobb módja annak, hogy megvédjék a szeretteiket. Az iszlám köztársaság így próbálja lejáratni a nőket, megkérdőjelezve a mentális egészségüket” - tette hozzá.

Az Amnesty International szerint Iránnak "azonnal és feltétel nélkül szabadon kell engednie az erőszakkal letartóztatott egyetemi hallgatót”.

"Szabadon bocsátásáig a hatóságoknak meg kell védeniük őt a kínzástól és más bántalmazástól, és biztosítaniuk kell a családjához és ügyvédjéhez való hozzáférést. A letartóztatása során ellene elkövetett verésekről és szexuális erőszakról szóló állítások független és pártatlan vizsgálatot igényelnek. A felelősöket felelősségre kell vonni”

- emelték ki a közleményben.

Az ENSZ Iránnal foglalkozó különmegbízottja, Mai Sato az X-en (korábban Twitter) tette közzé a felvételt, és azt írta, hogy "szorosan figyelemmel fogja kísérni ezt az incidenst, beleértve a hatóságok válaszát”.

Narges Mohammadi, a Nobel-békedíjas iráni aktivista, aki jelenleg Iránban van bebörtönözve, közleményt adott ki, amelyben kijelentette, hogy komolyan aggódik az eset miatt.

"A nők megfizetik a dac árát, de nem hajolunk meg az erőszak előtt” - mondta.

"Az egyetemen tiltakozó diáklány a testét - amelyet sokáig az elnyomás eszközeként használtak - a másként gondolkodás szimbólumává változtatta. Szabadságáért és a nők zaklatásának megszüntetéséért kiáltok".

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Hirdetés
Hirdetés