Hirdetés

(18+) Szörnyű botrány: deepfake pornófelvételek áldozatává vált Orbán Viktor szövetségese

Horváth Fanni portré Horváth Fanni

Olaszország miniszterelnöke, Giorgia Meloni 100 000 eurós kártérítést követel, miután deepfake pornóvideókat töltöttek fel róla az internetre.

Meloninak július 2-án kell tanúskodnia a szardíniai Sassari város bírósága előtt - írja a BBC.

A videókat feltehetően egy 40 éves férfi készítette. Ellene és 73 éves apja ellen nyomozás folyik.

A rendőrség közölte, hogy úgy tudták megtalálni őket, hogy lenyomozták a videók közzétételére használt mobilkészüléket.

Mindkét férfit rágalmazással vádolják. Az olasz jog szerint egyes rágalmazási ügyek büntetőjogi következményekkel járhatnak, és szabadságvesztés büntetést vonhatnak maguk után.

A vádirat szerint a videókat egy amerikai pornográf tartalmú weboldalra tették fel, ahol több hónap alatt "több milliószor" nézték meg őket.

Meloni jogi csapata közölte, amennyiben kártérítési kérelme sikerrel jár, a 100 000 eurót egy olyan alapnak ajánlja fel, amely a férfiak által elkövetett erőszak áldozatává vált nőket támogatja.

Maria Giulia Marongiu, Meloni ügyvédje szerint az összeg "szimbolikus", és a kártérítési követelés célja, hogy "üzenetet küldjön azoknak a nőknek, akik a hatalommal való ilyen jellegű visszaélés áldozatai, hogy ne féljenek feljelentést tenni".

A Meloniról készült deepfake videók még a 2022-es miniszterelnöki kinevezése előttről származnak.

Az elmúlt években a deepfake pornó mindennapossá vált az interneten. A Nap Híre arról is beszámolt, hogy hasonló felvételeket tettek közzé több közösségi oldalon is az amerikai szupersztárról, Taylor Swiftről.

Az áldozatok arról a traumáról beszéltek, hogy arcukat digitálisan szerkesztve látják a nőkről készült fotókon, szexuálisan egyértelmű jelenetekben.

Mi az a deepfake?

Hivatkozás másolása

A deepfake fotó olyan kép, ahol egy személy arcát digitálisan hozzáadják egy másik személy testéhez.

A "deepfake" fotókhoz mesterséges intelligenciát (AI) használnak, amivel ma már bárki könnyedén manipulálni tud bármilyen videó-, kép- vagy hangfelvételt, ráadásul úgy, hogy azok valóságosnak tűnjenek. 

A módszert gyakran arra használják, hogy megtévesszék az embereket és hamis információkat terjesszenek a közösségi felületeken. Egy 2023-as tanulmány szerint 2019 óta 55 százalékkal nőtt a hamisított képek aránya, amit az AI megjelenése táplál.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés