Hirdetés

Soha nem látott fokozatra kapcsolt az Egyesült Államok a közel-keleti béke érdekében

Virág Sára portré Virág Sára

Az Egyesült Államok tovább fokozza az erőfeszítéseit a libanoni tűzszünet nyélbe ütésének érdekében. Hamarosan egy megbízottat is küldenek a térségbe. 

Az Egyesült Államok tovább fokozza az erőfeszítéseit annak érdekében, hogy megszülessen a fegyverszünet Izrael és Libanon között. Hamarosan egy amerikai küldött is érkezik az országba, hogy tárgyaljon a lehetséges békefeltételekről, miközben Izrael fokozta a légitámadásokat a régióban. A fokozott támadások következtében a múlt héten több tucat ember vesztette életét Libanonban – egyesek szerint így szeretnének nyomást gyakorolni a Hezbollahra és a libanoni kormányra is annak érdekében, hogy véget vessenek a háborúnak. A fegyverszüneti megállapodás tervezetét Egyesült Államok libanoni nagykövete adta át Nabih Berri libanoni parlamenti elnöknek múlt héten. Nabih Berri a Hezbollah korlátlan támogatását élvezi. 

És bár továbbra sem tudni semmilyen részletet az ügyben, az pozitív előrelépés, hogy az amerikai diplomáciai küldöttség vezetője, Amos Hochstein kedden visszatér Bejrútba. Izrael eközben fokozta légitámadásait Libanon déli részén, ahol a keleti Bekaa-völgy ellen a szárazföldön is inváziót folytat. A fővárosban eközben több csapást mértek egy Dahieh nevű városrészre, ahol állítólag a Hezbollah székhelye van. Vasárnap több mint egy hónapos szünet után újra támadás érte Bejrút belvárosát, amelyben hat ember vesztette életét – írja a BBC. Az egyik légicsapás pedig végzett Mohammed Afiffal, aki a terrorszervezet egyik jól ismert arca volt, mivel gyakorlatilag szóvivői pozíciót töltött be. 

Néhány órával később a forgalmasnak számító Mar Elias negyedet is légicsapás érte. Mint ahogy a lap is emlékeztet rá, Bejrút ezen részét eddig nagyon ritkán érte támadás. Szakértők szerint Izrael ezen csapásai azt a célt szolgálják, hogy rákényszerítsék a Hezbollahot a tűzszünetre, emellett pedig egyértelműen tanúbizonyságot tettek arról, hogy nem katonai célpontokat is elkezdenek támadni, olyan területeken, ahova a Hezbollah komolyabban befészkelte magát. Ezt annak érdekében is teszik, hogy talán felkeltik a lakosság haragját a Hezbollah ellen. 

A konfliktus szeptember végén lángolt fel, a libanoni hatóságok pedig azóta ragaszkodnak ahhoz, akármilyen megoldás is születik, annak az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701. számú határozatán kell alapulnia – ezzel a határozattal zárult a Hezbollah és az Izrael közötti 2006-os háború is. A határozat szerint a csoport harcosait és fegyvereit el kellene távolítani az úgynevezett "kék vonalról", azaz a Libanon és Izrael közötti nem hivatalos határ és a Litani folyó közötti területekről. 

Az esetleges megállapodás keretein belül létre kellene hozni egy ellenőrző szervezetet is, amely figyelemmel kísérné a megállapodás végrehajtását valamint azt, hogy a libanoni hadsereg katonái Dél-Libanonba települnek-e. A megállapodás értelmében Izraelnek is ki kellene vonnia az erőit délről. Egy pontban azonban továbbra sem tudnak megegyezni a felek: Izrael ugyanis azt szeretné, hogy ha a megállapodás megszegése esetén cselekedhetne Libanon területén, ezt azonban az ország hatóságai teljesen elfogadhatatlannak tartják. Izrael azért hirdetett háborút a Hezbollah ellen, hogy biztosítsa annak a közel 60 ezer embernek a hazatérését, akiknek a terrorszervezet támadásai miatt kellett elhagyniuk az északi területen fekvő otthonaikat. 

A Hezbollah egy nappal a Hamász brutális terrortámadása után indította meg a támadását a zsidó állam ellen tavaly október elején. A libanoni egészségügyi minisztérium számai szerint  3841 ember vesztette életét az izraeli támadások miatt. Az izraeli légicsapások elpusztították a Hezbollah infrastruktúrájának nagy részét, és számos vezetőjével is végeztek, bár a terrorszervezet azóta is naponta indít támadásokat a zsidó állam ellen, de nem akkora intenzitással, mint korábban. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés