A zsebünkben hordott technológia segít a világ legnagyobb földrengés-érzékelő rendszerének létrehozásában.
2022. október 25-én egy 5,1-es erősségű földrengés rázta meg a kaliforniai Bay Area-t. A régió lakosai folyamatosan jelentették a földmozgást az Egyesült Államok Földtani Intézetének (USGS), azonban ez a földrengés más szempontból is jelentős volt - a térségben sokan kaptak riasztást a telefonjukon, mielőtt a mozgás elkezdődött volna.
Hasonlóképpen, a dél-kaliforniai lakosok 30 másodperces figyelmeztetést kaptak 2024. augusztus 6-án egy 5,2-es erősségű földrengés előtt. Még ennél is fontosabb, hogy sok telefon segített a földrengés észlelésében is.
A Google az Egyesült Államok Földtani Intézetével és több kaliforniai egyetem tudósával együttműködve olyan korai figyelmeztető rendszert fejlesztett ki, amely néhány másodperccel a rengések előtt figyelmezteti a felhasználókat. Ez a néhány másodperc elegendő idő arra, hogy akár egy asztal alá húzodhassunk. Elég idő lehet arra is, hogy lelassítsák a vonatokat, megállítsák a repülőgépek felszállását vagy leszállását, vagy megakadályozzák, hogy az autók behajtsanak az alagutakba vagy fel a hidakra. Így ez a rendszer valószínűleg életeket menthet - írja a BBC.
A rendszer két forrásból származó adatokat használ. Kezdetben a 700 szeizmométerből álló hálózatra támaszkodott – amelyeket az USGS, a aliforniai Technológiai Intézet és a Kaliforniai Berkeley Egyetem szeizmológusai, valamint az állam kormánya szerelt fel szerte az államban. (Két másik amerikai állam - Oregon és Washington - szeizmométerei is táplálják a ShakeAlert néven ismert rendszert). De a Google a világ legnagyobb földrengésérzékelő hálózatát is létrehozta a nyilvánosság tulajdonában lévő telefonokon keresztül.
A legtöbb okostelefon, amelyen a Google Android operációs rendszere fut, rendelkezik beépített gyorsulásmérővel - ez az áramkör érzékeli, ha a telefont mozgatják. Ezeket leggyakrabban arra használják, hogy megdöntve a telefont átállítsa a kijelzőjét állóból fekvő módba, és segít információt szolgáltatni a Google beépített fitneszkövetőjének a lépésszámokról. Az érzékelők azonban meglepően érzékenyek, és mini szeizmométerként is működhetnek.
A Google bevezetett egy olyan funkciót, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy telefonjuk automatikusan adatokat küldjön az Android Földrengés-riasztási Rendszernek , ha készülékük olyan rezgéseket érzékel, amelyek a földrengés elsődleges (P) hullámaira jellemzőek. Több ezer vagy akár több millió másik telefon adatainak kombinálásával a rendszer ki tudja számítani, hogy lesz-e földrengés, és ha igen, akkor hol. Ezután riasztásokat küldhet a telefonokra azon a területen, ahol a szeizmikus hullámok valószínűleg becsapódnak.
És mivel a rádiójelek gyorsabban terjednek, mint a szeizmikus hullámok, a riasztások még azelőtt megérkezhetnek, hogy az epicentrumtól távolabbi területeken a remegés megindulna. Marc Stogaitis, az Android szoftvermérnöke úgy fogalmazott, hogy lényegében a fénysebesség versenyez a földrengés sebességével, és a fénysebesség sokkal gyorsabb.
Mivel az adatok nagy része tömeges forrásból származik, a technológia lehetővé teszi a földrengések megfigyelését olyan területeken, ahol nincsenek kiterjedt, drága szeizmométerekből álló hálózatok. Ez azt jelenti, hogy a világ távoli és szegényebb régióiban is lehetővé válik a földrengésriasztás.
A rendszer most már rendszeresen érzékeli ezeket a rengéseket, amelyeket az USGS ShakeAlert rendszere riasztásként ad ki, amikor azok átlépik a kulcsfontosságú küszöbértékeket, és üzeneteket küld a valószínűleg érintett területeken élő felhasználók mobiltelefonjára. Míg a riasztások Androidos telefonokon fogadhatók, a kaliforniai, oregoni és washingtoni lakosok a MyShake alkalmazást is használhatják, amelyet a Berkeley Egyetem kutatói fejlesztettek ki.
A becslések szerint világszerte 16 milliárd mobiltelefonból több mint hárommilliárdon Android fut, és a földrengésjelző rendszer már több mint 90, földrengésre különösen hajlamos országban elérhető. A rendszernek azonban megvannak a maga korlátai, különösen a távoli területeken, ahol kevés a telefonhasználó, és a tengerparton bekövetkező rengések esetén, ahol a rengések szökőárakat okozhatnak. És bár a rendszer segítségével néhány másodperccel előre tudhatjuk, hogy földrengés lesz, azonban azok előrejelzése még mindig ugyanolyan nehézkes.
Magyarországon 42 földrengést regisztráltak az előző hónapban
Hivatkozás másolásaA Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma a Facebook-oldalán kedden azt írta, júliusban 42 természetes eredetű földrengést és 181 kőfejtésekhez kapcsolódó bányarobbantást regisztráltak. Hozzátették a 42 valós földrengésből a lakosság csak egyet érzékelt széles körben Magyarország területén, ez volt a Balatonkiliti környéki rengés július 16-án, helyi idő szerint 23.27-kor. A földrengésben károk nem keletkeztek.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!
Kapcsolódó cikkek
- Most van bajban Izrael: vészjósló bejelentést tett a francia elnök Macron nem adna több fegyvert Izraelnek a gázai harcokhoz.
- Sokkoló tragédia Magyarország szomszédjában: már csak a férfi szétmarcangolt tetemét találták meg Tragikus medvetámadás történt a szlovákiai, liptószentmiklósi járásban, Hibbe községben, ahol egy középkorú férfi életét vesztette.
- Most érkezett: Izrael végzett a Hamász egyik katonai vezetőjével A Hamász libanoni katonai szárnyának egyik vezetője életét vesztette egy izraeli légicsapásban Libanon legészakibb városa, Tripoli közelében.
- Rendkívüli hír: kilenc magyart menekítettek ki Libanonból Szlovák segítséggel menekítettek ki 9 magyart Libanonból.